reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Ubezpieczenie ochrony prawnej > Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

W Polsce mamy niezliczoną ilość regulacji prawnych, bezustannie nowelizowanych. W szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców ciągłe zmiany nie są sprzyjającym podłożem do tworzenia i prowadzenia własnego biznesu. Niosą za sobą o wiele większe ryzyko niż w kraju z ustabilizowanym porządkiem prawnym. Ubezpieczenie ochrony prawnej może być remedium na bałagan legislatorski.

Ciągle zmieniające się regulacje prawne stają się zmorą każdego Kowalskiego, choćby w zakresie czynności codziennych, takich jak ubezpieczenie samochodu, jego kupno czy też zaciągnięcia kredytu na mieszkanie. Szczególnie mali i średni przedsiębiorcy powinni dokładnie rozważyć, czy korzystniejsze jest dla nich ponoszenie kosztów obsługi prawnej (o często zaskakującej wysokości) w poszczególnych sytuacjach kryzysowych i w codziennym realizowaniu kontraktów z kontrahentami czy z pracownikami, czy wykupienie polisy, która zapewnia im ochronę.

Korzyści ubezpieczenia ochrony prawnej dla MŚP

Podążając za trendami europejskimi, zbliżamy się do Europy i możemy się już  poszczycić sporą ofertą ubezpieczeń ochrony prawnej.  Okazuje się, że akceptacja stałego, miesięcznego kosztu składki ubezpieczeniowej i gwarancja pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów korzystania z usług adwokatów, radców prawnych czy doradców podatkowych, a nawet firm windykacyjnych jest korzystna dla przedsiębiorcy. Przyjmując tego rodzaju rozwiązanie, przedsiębiorcy nie pozbawiają się zarazem możliwości współpracy z zaufanym radcą prawnym czy też adwokatem. Wybór konkretnych prawników czy kancelarii należy do ubezpieczonego przedsiębiorcy.

Polisa ochrony prawnej dotyczy też kosztów sądowych. A więc ubezpieczenie to pokrywa takie koszty, jak wpis sądowy (5 % od wysokości roszczenia, z jakim występujemy), koszty powołania biegłego w trakcie postępowania (często celowe i konieczne dla ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy), jak również wynagrodzenia pełnomocnika, które często stanowi duży procent wszystkich kosztów.

Zobacz również: Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Koszt takiego ubezpieczenia to już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia. W jednej z firm ubezpieczeniowych ubezpieczenie ochrony prawnej jednego pojazdu w zakresie spraw komunikacyjnych to ok. 200 zł rocznie!
Warto porównać tę kwotę z kosztami sporów sądowych.

Właściciel małej cukierni, gdzie można napić się dobrego włoskiego espresso, otrzymał wezwanie do zapłaty 15 000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, cierpienia fizyczne  i psychiczne Anny K. oraz dodatkowo pokrycie kosztów jej leczenia, które nie zostały dokładnie określone z powodu jego niezakończenia. W dniu 18 grudnia 2011 roku Anna K. uległa wypadkowi  w ten sposób, że wchodząc do wspomnianego sklepu weszła na leżącą przy wejściu wycieraczkę z gumolitu, a następnie, schodząc z niej, poślizgnęła się ma mokrej posadzce z kafelków i upadła. Nie mogła już wstać sama, zabrało ją pogotowie. W wyniku wypadku doznała złamania pokrętarzowego kości udowej. Po operacji  przez rok leczyła się ambulatoryjnie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama