Kategorie

Ubezpieczenie ochrony prawnej – korzyść dla przedsiębiorców

Coris Lex Services sp. z o. o.
Ubezpieczenia ochrony prawnej
Agnieszka Dębska
Prawnik i menadżer LexOmni.pl
Własna forma, ubezpieczenie ochrony prawnej./ Fot. Fotolia
Fotolia
W Polsce mamy niezliczoną ilość regulacji prawnych, bezustannie nowelizowanych. W szczególności dla małych i średnich przedsiębiorców ciągłe zmiany nie są sprzyjającym podłożem do tworzenia i prowadzenia własnego biznesu. Niosą za sobą o wiele większe ryzyko niż w kraju z ustabilizowanym porządkiem prawnym. Ubezpieczenie ochrony prawnej może być remedium na bałagan legislatorski.

Ciągle zmieniające się regulacje prawne stają się zmorą każdego Kowalskiego, choćby w zakresie czynności codziennych, takich jak ubezpieczenie samochodu, jego kupno czy też zaciągnięcia kredytu na mieszkanie. Szczególnie mali i średni przedsiębiorcy powinni dokładnie rozważyć, czy korzystniejsze jest dla nich ponoszenie kosztów obsługi prawnej (o często zaskakującej wysokości) w poszczególnych sytuacjach kryzysowych i w codziennym realizowaniu kontraktów z kontrahentami czy z pracownikami, czy wykupienie polisy, która zapewnia im ochronę.

Korzyści ubezpieczenia ochrony prawnej dla MŚP

Reklama

Podążając za trendami europejskimi, zbliżamy się do Europy i możemy się już  poszczycić sporą ofertą ubezpieczeń ochrony prawnej.  Okazuje się, że akceptacja stałego, miesięcznego kosztu składki ubezpieczeniowej i gwarancja pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów korzystania z usług adwokatów, radców prawnych czy doradców podatkowych, a nawet firm windykacyjnych jest korzystna dla przedsiębiorcy. Przyjmując tego rodzaju rozwiązanie, przedsiębiorcy nie pozbawiają się zarazem możliwości współpracy z zaufanym radcą prawnym czy też adwokatem. Wybór konkretnych prawników czy kancelarii należy do ubezpieczonego przedsiębiorcy.

Polisa ochrony prawnej dotyczy też kosztów sądowych. A więc ubezpieczenie to pokrywa takie koszty, jak wpis sądowy (5 % od wysokości roszczenia, z jakim występujemy), koszty powołania biegłego w trakcie postępowania (często celowe i konieczne dla ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy), jak również wynagrodzenia pełnomocnika, które często stanowi duży procent wszystkich kosztów.

Zobacz również: Wszystko o kosztach postępowania sądowego

Reklama

Koszt takiego ubezpieczenia to już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia. W jednej z firm ubezpieczeniowych ubezpieczenie ochrony prawnej jednego pojazdu w zakresie spraw komunikacyjnych to ok. 200 zł rocznie!
Warto porównać tę kwotę z kosztami sporów sądowych.

Właściciel małej cukierni, gdzie można napić się dobrego włoskiego espresso, otrzymał wezwanie do zapłaty 15 000 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, cierpienia fizyczne  i psychiczne Anny K. oraz dodatkowo pokrycie kosztów jej leczenia, które nie zostały dokładnie określone z powodu jego niezakończenia. W dniu 18 grudnia 2011 roku Anna K. uległa wypadkowi  w ten sposób, że wchodząc do wspomnianego sklepu weszła na leżącą przy wejściu wycieraczkę z gumolitu, a następnie, schodząc z niej, poślizgnęła się ma mokrej posadzce z kafelków i upadła. Nie mogła już wstać sama, zabrało ją pogotowie. W wyniku wypadku doznała złamania pokrętarzowego kości udowej. Po operacji  przez rok leczyła się ambulatoryjnie.

Roszczenie 15 000 zł to koszty procesu w wysokości prawie 10 000 zł

Wartość roszczeń klientki wynosiła ok. 15 000 zł. Koszty, które zobowiązany jest ponieść ubezpieczony w takim przypadku:

 •  koszt wynagrodzenia pełnomocnika określony zgodnie z Rozporządzeniami Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie/radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (Dz. U. Nr 163 poz. 1348 i poz. 1349 ze zm.) wynosi w takim przypadku 2.400 zł (w razie wydania przez sąd wyroku nieuwzględniającego powództwa bądź uwzględniającego żądanie pozwu jedynie w części; powód (ubezpieczony) zobowiązany jest także ponieść koszty wynagrodzenia pełnomocnika strony przeciwnej w całości lub w części, proporcjonalnie do zakresu uwzględnienia żądania pozwu, co w najgorszym przypadku może skutkować obciążeniem ubezpieczonego łącznie kosztem w wysokości 4.800 zł, tj. kosztem pełnomocnika ubezpieczonego i pełnomocnika drugiej strony);
 •  wysokość opłaty od pozwu zgodnie z ustawą z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398 ze zm.) wynosi 750 zł; kwotę tę ubezpieczony będzie musiał ponieść, jeżeli przegra w całości w I instancji;
 •  koszt opinii biegłego z zakresu medycyny, który określi zakres obrażeń i ewentualnego trwałego uszczerbku na zdrowiu  - to średnio ok. 1000 zł;
 •  koszt opłaty od ewentualnej apelacji w razie wydania przez sąd I instancji niekorzystnego rozstrzygnięcia dla powoda a następnie przegrana w całości przez pozwanego  to kolejne 750 zł;
 •  koszt wynagrodzenia pełnomocnika w postępowaniu apelacyjnym to 1.200 zł (50% za pełnomocnika reprezentującego ubezpieczonego) i kolejne 1.200 zł za pełnomocnika drugiej strony (w razie wydania niekorzystnego rozstrzygnięcia również przez sąd II instancji).

Zestawienie wyżej wymienionych kwot pozwala określić prawdopodobne koszty procesu o odszkodowanie prowadzonego przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy, w której roszczenie wynosi 15.000 zł, na kwotę ok. 9.700 zł.

Ochrona prawna w każdym sporze

Co ważne, wachlarz dostępnych produktów ubezpieczeniowych umożliwia ubezpieczenie się  od kosztów w związku ze sporem prawnym na miarę naszych potrzeb. Zatem możemy objąć ubezpieczeniem nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa  (a więc spory powstałe z ich posiadaniem, używaniem, wynajmowaniem), flotę pojazdów firmy czy też całą działalność, łącznie z konfliktami z pracownikami. Wysokie sumy ubezpieczenia dają realną ochronę nawet w przypadku najbardziej wieloinstancyjnych, długotrwałych i kosztownych spraw.

Firmy ubezpieczeniowe oferują też w niektórych pakietach zwrot kosztów spraw (także sądowych) podatkowych czy postępowań mediacyjnych.

Ubezpieczenie nie posiada limitów ilości prowadzonych spraw w ramach jednej polisy, może obejmować spory i zdarzenia prawne mające miejsce, np. w innych krajach UE, co jest szczególnie ważne przy umowach z zagranicznymi kontrahentami lub transporcie.

Reasumując, ubezpieczenie ochrony prawnej jest niewymierną korzyścią przy określonych kosztach. Oprócz pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów sporów, w ramach ochrony prawnej standardem staje się szybki i łatwy dostęp do profesjonalnych usług prawnych, w tym również za pośrednictwem infolinii czy Internetu, świadczonych przez ubezpieczycieli bez dodatkowych opłat.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie ochrony prawnej

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Uznanie ojcostwa w 2021 r. – jak i kiedy?

  Zasady dotyczące uznania ojcostwa w 2021 r. nie zmieniły się. Na czym polega uznanie ojcostwa i jak tego dokonać?

  Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na basenie?

  Czy i od kogo można żądać odszkodowania za wypadek na basenie? Kwestię odpowiedzialności należy wywodzić z Kodeksu cywilnego.

  26.07.2021 wojewodowie ogłoszą termin kwalifikacji wojskowej

  26.07.2021 ogłoszony zostanie termin drugiej w tym roku kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja potrwa do 19.11.2021 i przeprowadzona zostanie przez powiatowe komisje lekarskie. Za powołanie tych komisji odpowiedzialni są wojewodowie.

  Upadłość konsumencka - koszty

  Upadłość konsumencka wiąże się z kilkoma kosztami, które dłużnik zobowiązany jest pokryć. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

  RDOŚ powoła nowe strefy ochronne

  Nowe strefy ochronne dla rzadkich gatunków ptaków. Leśnicy z Nadleśnictwa Połczyn (RDLP w Szczecinku) znaleźli aż trzy nowe stanowiska ptaków chronionych, które wymagają ustalenia stref ochrony. Dwa gniazda są zajęte przez bociana czarnego (Ciconia nigra), a jedno przez orlika krzykliwego (Clanga pomarina).

  Delegowanie funkcjonariuszy SW do ośrodka w Gostyninie

  20.06.2021 weszła w życie ustawa mająca zapewnić środki na stworzenie tymczasowej placówki dla pacjentów ośrodka w Gostyninie, w którym przebywają najgroźniejsi przestępcy już po odbyciu kary. Przepisy pozwolą też na czasowe delegowanie tam funkcjonariuszy Służby Więziennej.

  Loty przeciwpożarowe i gaśnicze 2021 r.

  W 2021 r. zmieniły się przepisy ustawy – Prawo lotnicze. Umożliwiono Prezesowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydanie – na wniosek zainteresowanego podmiotu – zezwolenia na wykonywanie zarobkowych operacji specjalistycznych wysokiego ryzyka statkami powietrznymi pozostającymi pod nadzorem krajowym, a także na wykonywanie zarobkowych operacji polegających na wykonywaniu lotów przeciwpożarowych i gaśniczych.

  500 plus – czerwiec 2021 r.

  Dla świadczeń „500 plus” czerwiec 2021 r. jest ważnym miesiącem. O jakim terminie warto pamiętać?

  Zmiany w zawiadamianiu wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej od 29.06.2021

  Od 29.06.2021 obowiązywać będą nowe wzory zawiadomień wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

  Nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej w Służbie Więziennej od 29.06.2021

  29.06.2021 r. w Służbie Więziennej obowiązywać będzie nowy formularz skierowania do komisji lekarskiej. Skierowane dotyczy kandydata, funkcjonariusza, funkcjonariusza zwolnionego, emeryta oraz rencisty.

  Czy Policja nie będzie musiała już badać stanu trzeźwości pracownika?

  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało przepisy, które umożliwią pracodawcom - pod pewnymi warunkami - wprowadzenie prewencyjnego badania pracowników na obecność alkoholu lub podobnie działających środków, a także zasady jego przeprowadzania.

  30.06.2021 r. upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych

  Od 1 lipca 2021 r. podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

  NIK o resocjalizacji więźniów poprzez aktywizację zawodową

  Nastąpił wzrost aktywności pracowniczej i społecznej więźniów oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia. Przyczynił się do tego specjalny program szkoleń, które w ramach resocjalizacji prowadziła Służba Więzienna. Choć praca osadzonych po zakończonych szkoleniach była istotą projektu, to jednak jego założenia nie gwarantowały utrwalania zdobytych umiejętności. W konsekwencji większość uczestników projektu wykonywało nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz zakładów karnych. W wielu przypadkach prace te pozostawały bez związku z tematem ukończonego szkolenia a wykonywane były przez krótkie okresy. Ograniczało to skuteczność wejścia na rynek pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

  Podsumowanie operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021

  Od 31 maja do 6 czerwca 2021r. polska Policja uczestniczyła w międzynarodowej operacji Labour Exploitation Empact Action Days 2021 mającej na celu zwalczanie handlu ludźmi wykorzystywanymi do pracy przymusowej. Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, jako krajowy koordynator platformy EMPACT THB, koordynował działania podjęte przez wszystkie Komendy Wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W operacji wzięli udział również funkcjonariusze Straży Granicznej, pracownicy Okręgowych Inspekcji Pracy oraz Sanepidu. Całość działań koordynowana była przez Europol.

  Trwają prace nad projektem nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych

  18.06.2021 odbyło się spotkanie zespołu roboczego Komendanta Głównego PSP do spraw opracowania projektu nowelizacji przepisów i zasad regulujących obszar przeprowadzania czynności kontrolno-rozpoznawczych oraz prowadzenia postępowań pokontrolnych.

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.