REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomieszczenie tymczasowe - jakie zmiany?

Wioleta Matela
Eksmisja./ Fot. Fotolia
Eksmisja./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

16 listopada 2011 r. wchodzą w życie nowe przepisy określające zasady przebywania eksmitowanych dłużników w pomieszczeniach tymczasowych. Dotychczas prawo nie określało długości trwania ani rodzaju umowy, jaką gmina powinna zawrzeć z lokatorem.

Zmiana prawa spowodowana jest Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2010 r. (K 19/06). Orzekł on, art. 1046 § 4 ustawy Kodeks postępowania cywilnego jest niezgodny z art. 2 i wynikającą z niego zasadą prawidłowej legislacji, z art. 45 ust. 1 oraz z art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto w zakresie, w jakim dotyczy wykonania obowiązku opróżnienia lokalu mieszkalnego orzeczonego wyrokiem sądowym z powodu znęcania się nad rodziną, omawiany  jest niezgodny także z art. 71 ust. 1 Konstytucji.

REKLAMA

REKLAMA

Dotychczas komornik miał obowiązek wstrzymania się od egzekucji do czasu wskazania przez gminę pomieszczenia tymczasowego. Taki lokal mógł wskazać również sam dłużnik. Obowiązek ten dotyczył sytuacji, w których eksmitowanemu nie przysługiwało prawo do lokalu socjalnego lub zamiennego.

Jak zauważył Trybunał Konstytucyjny „omawiana regulacja jest nieprecyzyjna i nie pozwala na przyjęcie, że gmina ma obowiązek "wskazania" pomieszczenia tymczasowego, rozumiany jako obowiązek zapewnienia takiego pomieszczenia, jeśli nie "znajdzie" go dłużnik ani nie "wskaże" wierzyciel”. Poza tym niedookreślona była również regulacja dotycząca samego pomieszczenia tymczasowego. Nie wiadomo było czy z osoba zajmująca takie pomieszczenie powinna być zawierana stosowna umowa, a jeśli tak – to w jakiej formie. Nie określono kwestii odpłatności oraz czasu trwania i możliwych powodów zakończenia przebywania dłużnika w pomieszczeniu tymczasowym.

Zobacz również: Co to jest pomieszczenie tymczasowe?

Potrzeba zapewnienia pomieszczenia tymczasowego dotyczy również eksmitowanego sprawcy domowej przemocy, któremu nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego. W praktyce zatem wykonanie orzeczenia sądu staje się bądź całkowicie niemożliwe bądź znacznie opóźnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W okresie od 1 listopada do 31 marca nie wykonuje się wyroków eksmisyjnych nakazujących opróżnienie lokalu, jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie (zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). Ograniczenie to nie ma zastosowania do sytuacji, gdy eksmisję orzeczono z powodu znęcania się nad rodziną.

Obecnie sytuacja w kwestii pomieszczenia tymczasowego uległa zmianie w związku z ustawą z dnia 31 sierpnia 2011 o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Nowe przepisy wchodzą w życie 16 listopada 2011 r. Określają one zasady najmu pomieszczeń tymczasowych, w tym czas trwania takiej umowy.

Nowe brzmienie art. 1046 § 4 Kodeksu cywilnego: "Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Usuwając dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, komornik powiadomi właściwą gminę o potrzebie zapewnienia dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia.”

Pomieszczenie tymczasowe

Zgodnie z ustawą z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego pomieszczeniem tymczasowym jest pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu (chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem), oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków. Tymczasowe pomieszczenie powinno zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdować się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.

Umowa najmu

Gmina zawiera umowę najmu na oznaczony czas, który wynosi minimalnie jeden miesiąc, maksymalnie zaś – 6 miesięcy.

Kto ma prawo do zamieszkania w pomieszczeniu tymczasowym?

Są to osoby, w stosunku do których wszczęto egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego w którym orzeczono obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, bez prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego

Jednak ustawa przewiduje tu wyjątki. I tak prawa do pomieszczenia tymczasowego nie mają:

  • osoby, wobec których eksmisja została nakazana w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie;
  • dłużnicy, którzy zostali zobowiązani do opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego;
  • osoby zobowiązane do opróżnienia pomieszczenia tymczasowego.

Kiedy najczęściej orzeka się eksmisję?

Nakaz opróżnienia lokalu bardzo często wiąże się z brakiem tytułu prawnego do zajmowania lokalu np. w sytuacji, gdy lokal został zajęty bez tytułu prawnego lub gdy lokator taki tytuł utracił. Z ta drugą sytuacją mamy do czynienia w przypadku zalegania z opłacaniem czynszu czy używania lokalu w sposób sprzeczny z umową. Przyczyną orzeczenia eksmisji może być również wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi publicznemu lub znęcanie się nad rodziną.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA