| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Nowe kontrakty socjalne w pomocy społecznej

Nowe kontrakty socjalne w pomocy społecznej

Minister pracy i polityki społecznej podpisała rozporządzenie w sprawie nowego wzoru kontraktu socjalnego. Rozporządzenie ma wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Kontrakt socjalny to umowa zawierana pomiędzy pracownikiem socjalnym a osobą potrzebującą pomocy. Kontrakt ma pomagać w przezwyciężaniu trudnej sytuacji życiowej rodziny. Nowy kontrakt socjalny ma przede wszystkim mobilizować osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej do większej samodzielności, np. zobowiązywać do zarejestrowania w urzędzie pracy i poszukiwania pracy.

Dwa wzory kontraktów socjalnych

Zgodnie z tym rozporządzeniem ośrodki pomocy społecznej posiadają dwa wzory kontraktów socjalnych.

Pierwszy składający się z części IA i IIA skierowany jest do osób lub rodzin, którym potrzeba pomóc rozwiązać trudną sytuację życiową.

Drugi kontrakt socjalny składa się z części IB i IIB skierowany jest natomiast do osób w trudnej sytuacji na rynku pracy w celu wzmocnienia aktywności i samodzielności życiowej, zawodowej, jak również przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Dotyczy m.in. osób długotrwale bezrobotnych, bezrobotnych poniżej 25 lat lub powyżej 50 lat oraz osób bez żadnych kwalifikacji zawodowych.

Ośrodek pomocy społecznej, który chce podpisać kontrakt z osobą w trudnej sytuacji na rynku pracy musi otrzymać skierowanie z urzędu pracy.

Zobacz również: Świadczenia rodzinne, gdy jedno z rodziców przebywa granicą

Cele kontraktu socjalnego:

- wzrost samooceny i/lub motywacji do zmiany,
- wzrost poczucia własnej wartości i/lub wiary we własne możliwości do pokonywania barier fizycznych i psychologicznych,
- zwiększenie umiejętności poruszania się po rynku pracy,
- podnoszenie kompetencji zawodowych.

Jeżeli osoba nie dotrzymuje warunków kontraktu socjalnego lub odmawia podpisania tego kontraktu, może skutkować odmową przyznania wypłaty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej lub ich wstrzymania. 

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kontrakt socjalny jest formą pomocy dla rodzin, które są w trudnej sytuacji życiowej.
Kontrakt socjalny jest formą pomocy dla rodzin, które są w trudnej sytuacji życiowej.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »