| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego

Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego

Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego wynosi od 18 do 27 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Aby otrzymać dopłatę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), w powiatowym centrum pomocy rodzinie należy złożyć odpowiedni wniosek.

Jeżeli wniosek złożony jest nieprawidłowo, to zostaniemy o tym poinformowani przez centrum (w ciągu 10 dni od dnia złożenia wniosku). Na usunięcie uchybień mamy 30 dni od dnia otrzymania informacji o uchybieniach we wniosku.

Wniosek o dofinansowanie jest rozpatrywany przez centrum pomocy rodzinie w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.

W terminie 7 dni od dnia rozpatrzenia wniosku centrum pomocy rodzinie informuje wnioskodawcę o sposobie jego rozpatrzenia.

Zobacz również: Udział w turnusie rehabilitacyjnym a urlop wypoczynkowy

W jaki sposób rozpatruje się wnioski?

Przy ocenie wniosku uczestniczy pracownik socjalny lub specjalista do spraw społecznych, który ocenia sytuację społeczną osoby składającej wniosek oraz jej potrzeby w zakresie rozwijania umiejętności społecznych.

Przy rozpatrywaniu wniosku o dofinansowanie bierze się pod uwagę stopień i rodzaj niepełnosprawności wnioskodawcy oraz wpływ niepełnosprawności na możliwość realizacji przez wnioskodawcę kontaktów społecznych w codziennym funkcjonowaniu, a także uwzględnia się na korzyść wnioskodawcy fakt niekorzystania z dofinansowania w roku poprzednim.

W pierwszej kolejności dofinansowanie uzyskują osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenia o zaliczeniu do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo równoważne, osoby niepełnosprawne w wieku do 16 lat albo w wieku do 24 lat uczące się i niepracujące bez względu na stopień niepełnosprawności.

Wybór turnusu

Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dofinansowania, należy wybrać konkretny turnus. Informację o wyborze turnusu powinniśmy przekazać centrum w terminie 30 dni od otrzymania powiadomienia o przyznaniu dofinansowania, nie później jednak niż na 21 dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.

Po otrzymaniu informacji centrum  pomocy w terminie 7 dni sprawdza w rejestrach ośrodków i organizatorów:

  • czy wybrany przez osobę niepełnosprawną ośrodek i organizator tego turnusu posiadają odpowiednio wpis do rejestru ośrodków i organizatorów, obejmujący okres trwania turnusu wybranego przez osobę niepełnosprawną;
  • czy ośrodek, w którym odbędzie się turnus, jest uprawniony do przyjmowania osób niepełnosprawnych z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami na turnus wybrany przez osobę niepełnosprawną;
  • czy organizator tego turnusu jest uprawniony do organizowania turnusu wybranego przez osobę niepełnosprawną z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami.

W przypadku niespełnienia któregokolwiek z powyższych warunków centrum pomocy w terminie 7 dni informuje osobę niepełnosprawną o konieczności dokonania wyboru innego ośrodka lub organizatora turnusu rehabilitacyjnego, pod rygorem nieprzekazania przyznanego dofinansowania.

Przekazanie dofinansowania organizatorowi turnusu rehabilitacyjnego następuje w terminie 7 dni od dnia otrzymania oświadczenia organizatora, jednak nie później niż na 7 dni przed dniem rozpoczęcia tego turnusu.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »