REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy w rodzinie (pytania i odpowiedzi)

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Szybkie izolowanie osoby dotkniętej przemocą od sprawcy przewiduje tzw. ustawa antyprzemocowa, którą 6 maja 2020 r. przyjął Senat./Fot. Fotolia
Szybkie izolowanie osoby dotkniętej przemocą od sprawcy przewiduje tzw. ustawa antyprzemocowa, którą 6 maja 2020 r. przyjął Senat./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydanie nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy w rodzinie to nowe uprawnienie, jakie ma przysługiwać Policji. W jakich sytuacjach będzie można wydać nakaz? Na czym będzie on polegał? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Szybkie izolowanie osoby dotkniętej przemocą od sprawcy przewiduje tzw. ustawa antyprzemocowa, którą 6 maja 2020 r. przyjął Senat. Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta. Ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Jak podaje PAP, zapowiadana jest jednak jeszcze nowelizacja tych przepisów m.in. skracająca vacatio legis.

REKLAMA

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Nowe przepisy wprowadzają do Kodeksu postępowania cywilnego odrębne postępowanie w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. W sprawach tych sąd będzie mógł wydać szczególnego rodzaju postanowienia o zabezpieczeniu. Orzeczenia sądu i pisma sądowe będzie mogła doręczać Policja lub Żandarmeria Wojskowa. Wnioskodawca skorzysta z ustawowego zwolnienia z kosztów sądowych. Wniosek o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazanie zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia będzie można złożyć na urzędowym formularzu.

Nakaz opuszczenia mieszkania wydany przez Policję

Policja oraz Żandarmeria Wojskowa otrzymają nowe uprawnienia w zakresie ochrony osoby dotkniętej przemocą. Chodzi o:

  • nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub
  • zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Nakaz lub zakaz będzie wydawany w stosunku do osoby, która swoim zachowaniem, polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia. Ponadto będzie on natychmiast wykonalny. Co istotne, nakaz i zakaz będą mogły być stosowane łącznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce Policja będzie mogła wydać nakaz lub zakaz np. podczas podjętej interwencji we wspólnie zajmowanym mieszkaniu.

Czy nowe nakazy i zakazy będą mogły być stosowane również podczas nieobecności w mieszkaniu osoby stosującej przemoc?

Tak, przyjęte przypisy wprost stanowią, iż nakaz lub zakaz mogą być wydane również w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu osoby stosującej przemoc w rodzinie podczas wykonywania czynności przez Policję.

Komu zostanie doręczony nakaz/zakaz?

REKLAMA

Nakaz lub zakaz zostaną doręczone niezwłocznie osobie stosującej przemoc w rodzinie oraz osobie dotkniętej tą przemocą. Jeżeli w stosunku do osoby stosującej przemoc będzie to niemożliwe, zawiadomienie o ich wydaniu zostanie umieszczenie na drzwiach wspólnie zajmowanego mieszkania.

Odpis nakazu lub zakazu Policja doręczy prokuratorowi, właściwemu miejscowo zespołowi interdyscyplinarnemu, a gdy w lokalu zamieszkują osoby małoletnie także właściwemu miejscowo sądowi opiekuńczemu.

Co w przypadku, gdy osoba stosująca przemoc odmówi przyjęcia nakazu lub zakazu?

W takiej sytuacji doręczenie uważa się za dokonane. Policjant dokona adnotacji o odmowie przyjęcia na oryginale nakazu lub zakazu.

Czy od wydanego zakazu lub nakazu będzie można się odwołać?

Tak, osobie stosującej przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub zakaz, będzie przysługiwało zażalenie do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania.

Termin na złożenie zażalenia będzie wynosił 3 dni od dnia doręczenia nakazu lub zakazu. W zażaleniu skarżący będzie mógł domagać się zbadania prawidłowości prowadzenia czynności, zasadności oraz legalności wydanego nakazu lub zakazu. Sąd rozpozna zażalenie niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia jego wpływu do sądu.

Czy nowe przepisy określają odległość, jaka powinna dzielić sprawcę i ofiarę przemocy w rodzinie?

Obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc w rodzinie będzie obowiązana zachować, wskaże policjant w nakazie lub zakazie.

Obowiązkiem osoby, wobec której wydano nakaz lub zakaz będzie również wskazanie adresu miejsca pobytu, a także, o ile to możliwe, numeru telefonu, pod którym będzie dostępna oraz informowanie o każdej zmianie adresu lub numeru telefonu.

Kiedy nakaz lub zakaz utracą moc?

Nakaz lub zakaz utracą moc po upływie czternastu dni od dnia ich wydania, chyba że sąd udzieli zabezpieczenia, którym nakaz lub zakaz zostaną przedłużone.

Podstawa prawna:

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny: przyjęta przez Senat)

Polecamy serwis: Przemoc w rodzinie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WSA: w sądach spory o odmowę przyznania „starego” świadczenia pielęgnacyjnego 2988 zł. Rodzice nie chcą "nowego" świadczenia

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje "nowe" świadczenie pielęgnacyjne. Ale wciąż można otrzymać "stare". W praktyce nie jest to proste

Co w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy limit?

Renta wdowia jest ograniczona limitem ustawowym. Wysokość tego nowego świadczenia dla wdów i wdowców nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Co będzie się działo w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy ten limit? Co wówczas zrobi ZUS?

Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

REKLAMA

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

REKLAMA

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

REKLAMA