| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech?

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech?

Zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech (Disoccupazione ordinaria) przysługuje w przypadku zwolnienia z pracy. Wysokość świadczenia zależy od osiąganych wcześniej dochodów.

Zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech (Disoccupazione ordinaria) przysługuje pracownikom etatowym (lavoratori dipendenti), którzy zostali zwolnieni z pracy.

Nie przysługuje natomiast osobom, które same złożyły wypowiedzenie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy pracownik zwolnił się ze obiektywnie ważnych przyczyn (dimissioni per gusta causa) (np. nie otrzymywanie wynagrodzenia, molestowanie seksualne, itp.)

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje pracownikom ubezpieczonym w INPS od co najmniej 2 lat i mających opłaconych co najmniej 52 tygodniowe składki w ciągu ostatnich dwóch lat pracy.

Przez ile miesięcy wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Zasiłek wypłacany jest przez 8 miesięcy pracownikom, którzy nie ukończyli 50 lat. Pracownicy po 50-tce otrzymują zapomogę przez 12 miesięcy.

Jak naliczana jest wysokość zasiłku?

Zasiłek nalicza się na podstawie wysokości miesięcznego wynagrodzenia (brutto) w trzech ostatnich miesiącach poprzedzających zwolnienie z pracy.

W 2009 roku maksymalna wysokość zasiłku dla bezrobotnych wynosiła € 886,31.

Zobacz również: Kto może uzyskać zasiłek rodzinny we Włoszech?

Jak złożyć podanie?

Inps w rzporządzeniu nr 170 z 31.12.2010 informuje, że od 1 stycznia 2011 wnioski o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych (disoccupazione ordinaria) oprócz pracowników rolnych należy składać telematycznie za pośrednictwem następujących kanałów:

  • WEB (poprzez stronę internetową INPS);
  • Infolinię INPS : tel.: 803164;
  • patronati – poprzez serwisy telematyczne przez nich oferowane.

Jednak jeszcze do końca marca 2011 roku, w tzw. okresie przejściowym na nowy system podania o disoccuopazione ordinaria będą przyjmowane również w biurach INPS.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Ekspert:

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek  dla bezrobotnych we Włoszech (Disoccupazione ordinaria) przysługuje pracownikom etatowym (lavoratori dipendenti), którzy zostali zwolnieni z pracy.
Zasiłek dla bezrobotnych we Włoszech (Disoccupazione ordinaria) przysługuje pracownikom etatowym (lavoratori dipendenti), którzy zostali zwolnieni z pracy.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »