reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Jakie są rodzaje zasiłku dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Jakie są rodzaje zasiłku dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

Wypłacane są dwa rodzaje zasiłku Jobseeker’s Allowance: oparty na składkach na ubezpieczenie (contribution-based JSA) i oparty na dochodach (income-based JSA).

Contribution-based JSA przysługuje osobom, które przez 2 lata podatkowe przed zaprzestaniem pracy opłacały składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance). Generalnie contribution-based JSA przysługuje osobom które opłacały National Insurance Class 1 (czyli tym, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę); nie otrzymują go osoby samozatrudnione. Zasiłek oparty na składkach na ubezpieczenie jest wypłacany tylko przez 182 dni.

Wysokość income-based JSA uzależniona jest od Twoich dochodów oraz posiadanych oszczędności (jeśli starasz się o niego razem z partnerem – także od wysokości jego dochodów i oszczędności). Nie musisz płacić składek na ubezpieczenie społeczne, by się o niego ubiegać. Nie ma również limitu czasowego, w którym jest on wypłacany.

Zobacz również serwis: Zasiłki zagraniczne

Zasiłek może być mniejszy, jeśli masz jakikolwiek dochód z pracy na część etatu. Otrzymasz mniej również wówczas, jeśli posiadasz oszczędności w wysokości powyżej 6 000 funtów. Przy oszczędnościach gospodarstwa domowego rzędu 16 000 funtów najprawdopodobniej w ogóle nie przyznają Ci zasiłku. Jako oszczędności może być potraktowany przez urzędników Twój dom lub mieszkanie w Polsce.

Na wysokość zasiłku opartego na dochodach może mieć wpływ także wymiar godzin pracy partnera. Jeśli partner pracuje powyżej 24 godzin tygodniowo, możesz nie zakwalifikować się do otrzymywania zasiłku income-based JSA.

Osoba, która otrzymuje income-based JSA jest automatycznie uprawniona do uzyskania pomocy związanej z kosztami leczenia – przysługują Ci m.in. darmowe leki na receptę, bezpłatna opieka dentystyczna, darmowe badania wzroku oraz zniżki na okulary lub szkła kontaktowe.

Więcej informacji na ten temat uzyskasz na stronie Departamentu Zdrowia (Department od Health) w sekcji NHS costs and exemptions lub dzwoniąc pod numer 08701 555 455.

Zobacz również: Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba, która otrzymuje income-based JSA jest automatycznie uprawniona do uzyskania pomocy związanej z kosztami leczenia.
Osoba, która otrzymuje income-based JSA jest automatycznie uprawniona do uzyskania pomocy związanej z kosztami leczenia.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama