reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zwrot świadczeń z pomocy społecznej

Zwrot świadczeń z pomocy społecznej

Pomoc społeczna ma na celu wsparcie osób i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, których nie są one w stanie pokonać we własnym zakresie. Starając się o świadczenia z pomocy społecznej należy mieć jednak na uwadze, że niektóre z nich mogą podlegać zwrotowi.

Pomoc społeczna

Pomoc społeczna może być udzielana rodzinom lub osobom z różnych powodów. Ustawa o pomocy społecznej określa katalog osób uprawnionych do ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej. Należą do nich przede wszystkim osoby samotnie gospodarujące, o dochodach nieprzekraczających 461 zł, osoby których dochód w rodzinie nie przekracza 316 zł, a także całe rodziny o określonym ustawowo poziomie dochodów. Jednoczesnym warunkiem ubiegania się o świadczenie z pomocy społecznej jest spełnienie którejś z przesłanek wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej (chodzi tu m.in. o ubóstwo, bezdomność, sieroctwo, alkoholizm czy bezrobocie). Podstawą udzielenia świadczeń z pomocy społecznej jest także stwierdzenie, że dana osoba w pierwszej kolejności podjęła próbę samodzielnego przezwyciężenia zaistniałych trudności. Ponadto, aby ubiegać się o świadczenie z pomocy społecznej, należy wcześniej wykorzystać wszystkie uprawnienia przysługujące z innych tytułów (np. zasiłek dla bezrobotnych).

Świadczenia

Osoba lub rodzina ubiegająca się o świadczenie powinna zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania i złożyć stosowne oświadczenia i dokumentacje dotyczącą dochodów. W celu podjęcia decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia z pomocy społecznej zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy przez pracownika socjalnego. Wywiad taki ma na celu ustalenie faktycznej sytuacji życiowej wnioskujących. Warto podkreślić, że pracownik socjalny ma uprawnienie do sprawdzania i weryfikowania przedstawionych informacji na temat dochodów. W razie przedstawienia nieprawdziwych danych przez wnioskującego może dojść nie tylko do odmowy udzielenia pomocy, ale także do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmienia sytuacji materialnej lub osobistej również podlega zwrotowi jako tzw. świadczenie nienależnie pobrane. Decyzje w przedmiocie świadczeń pomocy społecznej wydawane są w formie pisemnej.

Zobacz także: Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe przepisy

Obowiązek zwrotu

Aby uniknąć sytuacji, w których świadczeniobiorcy traktują świadczenia pomocy społecznej jako łatwe źródło dochodów, niektóre świadczenia pomocy społecznej podlegają zwrotowi. Zwrot może zostać zastrzeżony już w momencie przyznawania świadczenia. Również zaistniała sytuacja, na przykład brak chęci współdziałania ze strony świadczeniobiorcy, może wywołać konieczność wydania decyzji, nakazującej zwrot świadczeń. Zagrożenie odebraniem świadczenia ma również na celu zdeterminowanie świadczeniobiorcy do udzielania prawdziwych informacji na temat swojej sytuacji życiowej.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek stały.
Zasiłek stały.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama