REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot świadczeń z pomocy społecznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Janecka
Zasiłek stały.
Zasiłek stały.

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc społeczna ma na celu wsparcie osób i rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, których nie są one w stanie pokonać we własnym zakresie. Starając się o świadczenia z pomocy społecznej należy mieć jednak na uwadze, że niektóre z nich mogą podlegać zwrotowi.

Pomoc społeczna

Pomoc społeczna może być udzielana rodzinom lub osobom z różnych powodów. Ustawa o pomocy społecznej określa katalog osób uprawnionych do ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej. Należą do nich przede wszystkim osoby samotnie gospodarujące, o dochodach nieprzekraczających 461 zł, osoby których dochód w rodzinie nie przekracza 316 zł, a także całe rodziny o określonym ustawowo poziomie dochodów. Jednoczesnym warunkiem ubiegania się o świadczenie z pomocy społecznej jest spełnienie którejś z przesłanek wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej (chodzi tu m.in. o ubóstwo, bezdomność, sieroctwo, alkoholizm czy bezrobocie). Podstawą udzielenia świadczeń z pomocy społecznej jest także stwierdzenie, że dana osoba w pierwszej kolejności podjęła próbę samodzielnego przezwyciężenia zaistniałych trudności. Ponadto, aby ubiegać się o świadczenie z pomocy społecznej, należy wcześniej wykorzystać wszystkie uprawnienia przysługujące z innych tytułów (np. zasiłek dla bezrobotnych).

REKLAMA

Świadczenia

Osoba lub rodzina ubiegająca się o świadczenie powinna zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania i złożyć stosowne oświadczenia i dokumentacje dotyczącą dochodów. W celu podjęcia decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia z pomocy społecznej zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy przez pracownika socjalnego. Wywiad taki ma na celu ustalenie faktycznej sytuacji życiowej wnioskujących. Warto podkreślić, że pracownik socjalny ma uprawnienie do sprawdzania i weryfikowania przedstawionych informacji na temat dochodów. W razie przedstawienia nieprawdziwych danych przez wnioskującego może dojść nie tylko do odmowy udzielenia pomocy, ale także do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej. Świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmienia sytuacji materialnej lub osobistej również podlega zwrotowi jako tzw. świadczenie nienależnie pobrane. Decyzje w przedmiocie świadczeń pomocy społecznej wydawane są w formie pisemnej.

Zobacz także: Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe przepisy

Obowiązek zwrotu

Aby uniknąć sytuacji, w których świadczeniobiorcy traktują świadczenia pomocy społecznej jako łatwe źródło dochodów, niektóre świadczenia pomocy społecznej podlegają zwrotowi. Zwrot może zostać zastrzeżony już w momencie przyznawania świadczenia. Również zaistniała sytuacja, na przykład brak chęci współdziałania ze strony świadczeniobiorcy, może wywołać konieczność wydania decyzji, nakazującej zwrot świadczeń. Zagrożenie odebraniem świadczenia ma również na celu zdeterminowanie świadczeniobiorcy do udzielania prawdziwych informacji na temat swojej sytuacji życiowej.

Zwrot świadczeń

REKLAMA

Obowiązek zwrotu świadczeń ciąży na określonym w ustawie o pomocy socjalnej kręgu osób. Chodzi tu przede wszystkim o te osoby, które osobiście korzystają ze świadczeń pomocy społecznej. W przypadku śmierci osoby korzystającej, obowiązek zwrotu przechodzi na jego spadkobierców, jednak jedynie do wartości pozostawionej przez nią masy spadkowej. Ostatecznie do zwrotu świadczeń może być zobowiązany również małżonek, zstępni lub wstępni zmarłego, jednak tylko w wysokości przewidzianej w decyzji dla osoby lub rodziny korzystającej ze świadczeń. W przypadku gdy obowiązek zwrotu świadczenia spoczywa na małżonku, ustaje on dopiero w momencie rozwiązania lub unieważnienia małżeństwa. Separacja, nawet potwierdzona sądowo, nie zwalnia małżonka od obowiązku zwrotu świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niekiedy wydatki na usługi, pomoc rzeczową, zasiłki na ekonomiczne usamodzielnianie, zasiłki okresowe i zasiłki celowe mogą być przyznawane przez ośrodki pomocy społecznej z zastrzeżeniem warunku zwrotu. Wówczas jeśli sytuacja osoby, lub rodziny osoby korzystającej ze świadczenia zmieni się w określonym zakresie, świadczenie będzie podlegało zwrotowi. Dotyczy to przypadków, w których dochód na osobę w rodzinie osoby zobowiązanej do zwrotu wydatków przekracza kwotę kryterium dochodowego określonego w ustawie. Dokładne zasady zwrotu tego typu świadczeń określa rada gminy w stosownej uchwale. Należy liczyć się z tym, w razie braku zwrotu świadczenia pomocy społecznej podlega ono ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Decyzja nakazująca zwrot świadczeń przedawnia się z upływem 3 lat od momentu, w którym stała się ostateczna. Od tego czasu wierzytelność z tytułu zobowiązania do zwrotu świadczenia nie może już być egzekwowana na drodze sądowej.

Zobacz też serwis: Pomoc społeczna

Odstąpienie od żądania zwrotu

Organ wydający decyzję o obowiązku zwrotu pobranego świadczenia może również daną osobę od takiego świadczenia zwolnić w całości lub częściowo, albo odroczyć termin płatności na raty. Dzieje się tak na wniosek samej osoby zainteresowanej lub pracownika socjalnego. Ubiegać o takie odstąpienie od żądania zwrotu można się w sytuacjach szczególnie uzasadnionych. Chodzi tu przede wszystkim o takie okoliczności, w których zwrot świadczeń narażałby osobę zobowiązaną nadmiernie lub niweczyłby skutki udzielanej pomocy. Należy podkreślić, ze okoliczności te podane są jedynie przykładowo, a ich katalog jest dużo szerszy i otwarty.

Zobacz także: Kryterium dochodowe dla świadczeń z pomocy społecznej w 2012 r.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

REKLAMA

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

REKLAMA

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA