| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2015 > Wniosek o wydanie numeru PKK

Wniosek o wydanie numeru PKK

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy po raz pierwszy lub chcąca rozszerzyć swoje uprawnienia musi złożyć wniosek o wydanie numeru PKK. Gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Starostwo ma 2 dni robocze na wygenerowanie Profilu Kandydata na Kierowcę i nadanie numeru PKK (czasami może być wydany „od ręki”). Po nadaniu numeru PKK przyszły kursant może udać się do wybranego przez siebie ośrodka. Po okazaniu numeru PKK w ośrodku szkolenia, a następnie w ośrodku egzaminowania, system teleinformatyczny pobierze jego profil, co oznacza, że może podjąć szkolenie i w dalszej kolejności zdawać egzamin.

Numer PKK  jest niezbędny do zapisania się na kurs prawa jazdy. Starostwo ma ustawowo 2 dni robocze na wydanie numeru PKK.

Po zdaniu egzaminu osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy ma obowiązek złożyć do właściwego organu potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy. Koszt wydania prawa jazdy wynosi: 100 zł, opłata ewidencyjna: 0,50 zł.

Kiedy wymagany jest PKK?

Profil jest wymagany m.in. przy:

- ubieganiu się po raz pierwszy o prawo jazdy,

- rozszerzeniu uprawnień,

- wymianie zagranicznego dokumentu (z wymaganym egzaminem teoretycznym),

- ponownym sprawdzeniu kwalifikacji w przypadku uprawnień cofniętych powyżej 1 roku, lub w związku z utratą kwalifikacji (np. po przekroczeniu limitu punktów karnych), zwrotu dokumentu zatrzymanego wyrokiem sądu na co najmniej 1 rok,

- posiadającego uprawnienia do jazdy pojazdami  z automatyczną skrzynią biegów ubiegającego się o uprawnienia bez ograniczeń,

- w przypadku ubiegania się ponownie o uprawnienia po rocznej przerwie (dokumenty przesłane przez WORD po niezdanym egzaminie).

Czytaj także

Aktualizacja: 14.04.2015

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o wydanie numeru PKK. /fot. Fotolia
Wniosek o wydanie numeru PKK. /fot. Fotolia

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »