reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Rejestracja sprowadzonego samochodu 2020 – nowe obowiązki i kary

Rejestracja sprowadzonego samochodu 2020 – nowe obowiązki i kary

Od 1 stycznia 2020 r. właściciel używanego sprowadzonego samochodu będzie miał obowiązek zarejestrowania go w odpowiednim terminie. W przeciwnym wypadku narazi się na karę pieniężną, którą nałoży starosta.

Od 2020 r. rejestracja sprowadzonego samochodu w terminie 30 dni

Obecnie przepisy nie określają terminu, w jakim sprowadzone z zagranicy używane auto powinno zostać zarejestrowane w Polsce. Od 1 stycznia 2020 r. właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej będzie miał obowiązek zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Polecamy: Samochód służbowy do celów prywatnych – pytania i odpowiedzi (PDF)

Kary za niezarejestrowanie sprowadzonego auta

Za niezarejestrowanie sprowadzonego samochodu w we wskazanym terminie będzie groziła kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł.

Karę nałoży starosta i będzie ona stanowiła dochód powiatu.

W związku z wejściem w życie zmian już na początku przyszłego roku, Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianą rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Nowelizacja rozporządzenia wprowadza nowy wzór wniosku o rejestrację pojazdu.

Data sprowadzenia pojazdu

Projekt rozporządzenia rozwiewa wątpliwości nabywców co do dnia sprowadzenia pojazdu. Zgodnie z projektem datą sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej będzie „podany przez właściciela pojazdu dzień sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej pojazdu, do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdu”. W praktyce oznacza to, iż data ta może być podana przez właściciela deklaratywnie.

Pomocna może okazać się w tym zakresie data podana przez zbywcę auta, który sprowadził dany pojazd do Polski. Po zmianie rozporządzenia zbywca będzie bowiem dokonywał adnotacji potwierdzającej datę sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego UE oraz dołączał do dowodu własności wystawionego dla nabywcy oświadczenie o dacie sprowadzenia pojazdu.

Wniosek o rejestrację pojazdu będzie połączony z zawiadomieniem o jego nabyciu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw

Projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych (etap legislacyjny: Komisja Prawnicza)

Polecamy serwis: Powiat

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za niezarejestrowanie sprowadzonego samochodu w we wskazanym terminie będzie groziła kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł./Fot. Fotolia
Za niezarejestrowanie sprowadzonego samochodu w we wskazanym terminie będzie groziła kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł./Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama