| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zadania powiatu > Kwalifikacja wojskowa – 2018 r.

Kwalifikacja wojskowa – 2018 r.

Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 r. Określono w nim termin ogłoszenia komisji wojskowej, czas jej trwania oraz roczniki i grupy osób zobowiązane do poddana się kwalifikacji.

Jak co roku na terenie każdego powiatu w Polsce, przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa, potocznie nazywana komisją wojskową. Przeprowadza się ją przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień i starostów, a także wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast).

Kto i kiedy?

Obowiązek poddania się komisji wojskowej mają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym ukończą 19 lat. Do kwalifikacji mogą zgłosić się także ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym ukończą 24 lata, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, pod warunkiem, że ukończyli co najmniej 18 rok życia.

We wspomnianym rozporządzeniu termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej wyznaczono na dzień 15 stycznia 2018 r. Sama kwalifikacja potrwać ma od dnia 30 stycznia do dnia 27 kwietnia 2018 r.

W 2018 r. obowiązek stawienia się przed komisją wojskową będą mieli:

  1. mężczyźni urodzeni w 1999 r.;
  2. mężczyźni urodzeni w latach 1994 – 1998, jeżeli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  3. osoby urodzone w latach 1997 – 1998, które:
    1. zostały uznane przez komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (otrzymały kategorie B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed końcem kwalifikacji wojskowej (a więc przed dniem 27 kwietnia 2018 r.)
    2. zostały uznane przez komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej (a więc złożyły wniosek przed dniem 27 kwietnia 2018 r.)
  4. kobiety urodzone w latach 1994 – 1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku akademickim lub szkolnym 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo są absolwentkami lub studentami szkół lub kierunków, o których mowa tutaj.
  5. osoby, które zgłosiły się na ochotnika i nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Na czym polega kwalifikacja wojskowa?

Obowiązek stawienia się przed komisją wojskową polega na stawieniu się przed się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień. W czasie kwalifikacji organy te urzędują w jednym lokalu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »