reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wystartował pilotażowy program klas mundurowych

Wystartował pilotażowy program klas mundurowych

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało nowy program dla uczniów klas mundurowych. Założeniem programu jest m.in. stworzenie w każdym powiecie co najmniej jednej klasy wojskowej. Program trwa od 1 września 2017 r.

Pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe ma trwać dwa lata – dwa semestry w II klasie i jeden semestr w klasie III. Zajęcia prowadzone w ramach nowego programu przybiorą formę teoretyczną i praktyczną. Uczniowie będą praktykować m.in. poprzez uczestnictwo w szkoleniach poligonowych, które będą się odbywały przy pomocy jednostek wojskowych oraz innych jednostek podległych organizacyjnie Ministerstwu Obrony Narodowej.

Wiceminister Obrony Narodowej Michał Dworczyk zaznacza, że jednym z celów programu jest doprowadzenie do sytuacji, w której w każdym powiecie będzie co najmniej jedna szkoła średnia prowadząca klasę wojskową. To właśnie absolwenci tych klas zasilić mają skład osobowy rezerw polskich sił zbrojnych.

Przejście przez program ma gwarantować pewne korzyści. Po pierwsze, absolwenci będą mogli od razu po zakończeniu nauki, przejść odpowiednie szkolenie na poligonie, a następnie złożyć przysięgę wojskową co poskutkuje przeniesieniem ich do rezerwy. Absolwenci klas mundurowych mają także mieć pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej, a także do zawodowej służby wojskowej.

Ponadto absolwenci klasy wojskowej, którzy zdecydują się na to by po zakończeniu nauki w szkole ponadgimnazjalnej pójść na studia na wojskową uczelnię wyższą, mogą liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama