REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legia Akademicka 2018 - program MON

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Studenci-ochotnicy do wojska już od roku akademickiego 2017/2018/ fot. Fotolia
Studenci-ochotnicy do wojska już od roku akademickiego 2017/2018/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r. podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia programu „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”. Ochotnicy będą uczestniczyć w 30 godzinnych zajęciach teoretycznych i 22 dniowych szkoleniach poligonowych. Program rozpocznie się wraz z rokiem akademickim 2017/2018.

Inicjatywa w postaci uruchomienia tego programu powodowana jest brakami w rezerwowych siłach zbrojnych. Od czasu zawieszenia obowiązkowej służby zasadniczej i na skutek zmian demograficznych, rezerwistów w armii brakuje. Jak podkreślił Michał Dworczyk - Sekretarz Stanu w MON, za kilka lat mogłoby dojść do sytuacji, w której rezerwistów potrzebnych w czasie mobilizacji, całkowicie by zabrakło.

REKLAMA

Teoria i praktyka

Program szkolenia wojskowego dla studentów ma być prowadzony w ramach Legii Akademickiej – studenckiej, wojskowej organizacji działającej od 1918 r. na wielu uczelniach. Zakłada on udział w zajęciach teoretycznych oraz szkoleniach na poligonie.

Zajęcia teoretyczne mają odbywać się na terenie wybranych uczelni. Należy przy tym zaznaczyć, że uczelnia będzie miała możliwość, a nie obowiązek, aby do programu wojskowego szkolenia studentów przystąpić.

Szkolenie teoretyczne ma przybrać formę wykładów, chociaż mówi się także o wykorzystaniu e-learningu, a więc kształcenia na odległość. Zajęcia mają trwać ok. 30 godzin lekcyjnych, w ciągu jednego semestru. Na wykładach poruszać się będzie takie kwestie jak zasadnicze zadania misji Sił Zbrojnych RP, międzynarodowe otoczenie w aspekcie militarnym, nadzór i zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, a także kwestie dotyczące hierarchii wojskowej, dyscypliny czy też odpowiedzialności karnej i materialnej.

Zobacz również: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Część teoretyczna ma zakończyć się egzaminem, którego zaliczenie umożliwi przystąpienie do ćwiczeń wojskowych na poligonach. Po zaliczeniu egzaminu, za pośrednictwem uczelnianej administracji, należy złożyć wniosek powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Ćwiczenia wojskowe mają odbywać się na terenie wyznaczonych jednostek wojskowych, jednostek szkolnictwa wojskowego oraz w ośrodkach szkoleniowych. Szkolenie praktyczne na poligonie ma trwać 22 dni i będzie przeprowadzane w wakacje. Szkolenia dla studentów są bezpłatne, jednak za dzień takiego szkolenia student-ochotnik, tak jak każdy szeregowy, otrzyma dietę w wysokości 91,20 zł.

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego i praktycznego, każdy wyszkolony będzie mógł złożyć przysięgę i zostać szeregowym rezerwy.

Nawet oficer

Początkowo przeszkolonych zostanie 10 tys. studentów (na szeregowych i podoficerów). Szkolenie na podoficera ma również trwać 22 dni i kończyć się egzaminem. Po zaliczeniu szkolenia podoficerskiego szkolony zostanie mianowany na stopień kaprala. W roku akademickim 2018/2019 uruchomiony zostanie program szkolenia oficerskiego, który obejmie nawet 5 tys. studentów-ochotników. Oznacza to, że udział w inicjatywie MON-u i MNiSW umożliwi ochotnikowi zdobycie nawet stopnia oficera.

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP

REKLAMA

Podstawą prawną uruchomienia omawianego programu wojskowego szkolenia studentów, jest ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 100 tej ustawy, obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz pełnieniu okresowej służby wojskowej.

Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.

W przypadku żołnierzy przeniesionych do rezerwy, które żołnierzami rezerwy nie są, obowiązek ten polega wyłącznie na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Jeżeli zajdzie potrzeba, osoby te można powołać na ćwiczenia wojskowe, jeżeli same ochotniczo się zgłosiły.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1430)

Decyzja nr. 146/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 lipca 2017 r. w sprawie wdrożenia programu pilotażowego edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej (Dz.Urz.MON  z 2017 r. poz. 158)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA