reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Legia Akademicka 2018 - program MON

Legia Akademicka 2018 - program MON

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r. podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia programu „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”. Ochotnicy będą uczestniczyć w 30 godzinnych zajęciach teoretycznych i 22 dniowych szkoleniach poligonowych. Program rozpocznie się wraz z rokiem akademickim 2017/2018.

Inicjatywa w postaci uruchomienia tego programu powodowana jest brakami w rezerwowych siłach zbrojnych. Od czasu zawieszenia obowiązkowej służby zasadniczej i na skutek zmian demograficznych, rezerwistów w armii brakuje. Jak podkreślił Michał Dworczyk - Sekretarz Stanu w MON, za kilka lat mogłoby dojść do sytuacji, w której rezerwistów potrzebnych w czasie mobilizacji, całkowicie by zabrakło.

Teoria i praktyka

Program szkolenia wojskowego dla studentów ma być prowadzony w ramach Legii Akademickiej – studenckiej, wojskowej organizacji działającej od 1918 r. na wielu uczelniach. Zakłada on udział w zajęciach teoretycznych oraz szkoleniach na poligonie.

Zajęcia teoretyczne mają odbywać się na terenie wybranych uczelni. Należy przy tym zaznaczyć, że uczelnia będzie miała możliwość, a nie obowiązek, aby do programu wojskowego szkolenia studentów przystąpić.

Szkolenie teoretyczne ma przybrać formę wykładów, chociaż mówi się także o wykorzystaniu e-learningu, a więc kształcenia na odległość. Zajęcia mają trwać ok. 30 godzin lekcyjnych, w ciągu jednego semestru. Na wykładach poruszać się będzie takie kwestie jak zasadnicze zadania misji Sił Zbrojnych RP, międzynarodowe otoczenie w aspekcie militarnym, nadzór i zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, a także kwestie dotyczące hierarchii wojskowej, dyscypliny czy też odpowiedzialności karnej i materialnej.

Zobacz również: Sprawy karne

Część teoretyczna ma zakończyć się egzaminem, którego zaliczenie umożliwi przystąpienie do ćwiczeń wojskowych na poligonach. Po zaliczeniu egzaminu, za pośrednictwem uczelnianej administracji, należy złożyć wniosek powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Ćwiczenia wojskowe mają odbywać się na terenie wyznaczonych jednostek wojskowych, jednostek szkolnictwa wojskowego oraz w ośrodkach szkoleniowych. Szkolenie praktyczne na poligonie ma trwać 22 dni i będzie przeprowadzane w wakacje. Szkolenia dla studentów są bezpłatne, jednak za dzień takiego szkolenia student-ochotnik, tak jak każdy szeregowy, otrzyma dietę w wysokości 91,20 zł.

Po zakończeniu szkolenia teoretycznego i praktycznego, każdy wyszkolony będzie mógł złożyć przysięgę i zostać szeregowym rezerwy.

Nawet oficer

Początkowo przeszkolonych zostanie 10 tys. studentów (na szeregowych i podoficerów). Szkolenie na podoficera ma również trwać 22 dni i kończyć się egzaminem. Po zaliczeniu szkolenia podoficerskiego szkolony zostanie mianowany na stopień kaprala. W roku akademickim 2018/2019 uruchomiony zostanie program szkolenia oficerskiego, który obejmie nawet 5 tys. studentów-ochotników. Oznacza to, że udział w inicjatywie MON-u i MNiSW umożliwi ochotnikowi zdobycie nawet stopnia oficera.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama