reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Sprzeciw od nakazu zapłaty

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Wczoraj dostałem list z sądu. Zawierał on pozew oraz nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Co mam zrobić z takim pismem jak się mam od tego odwołać.  

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydawany jest na posiedzeniu niejawnym. Jeżeli pozwala na to zgromadzony w toku postępowania materiał dowodowy wtedy sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Ten etap postępowania odbywa się bez udziału pozwanego. Nie jest on bowiem informowany o posiedzeniu sądu ani nawet o fakcie wpłynięcia pozwu.

O zawisłości sprawy pozwany dowiaduje się w chwili doręczenia mu nakazu zapłaty. Wtedy też otrzymuje pouczenie o możliwości zaskarżenia nakazu zapłaty.

Środkiem odwoławczym od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest sprzeciw

Pismo zawierające sprzeciw kieruje się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Jeżeli natomiast nakaz zapłaty wydał referendarz sądowy wtedy pozew kieruje się do sądu do którego złożono pozew.

W sprzeciwie pozwany powinien podać czy zaskarża nakaz w całości czy w części. Powinny być w nim również zarzuty oraz okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Ważne jest żeby podać wszystkie zarzuty w sprzeciwie w innym wypadku pozwany nie będzie mógł się na nie powoływać w dalszej części postępowania.

Jeżeli pozew wniesiono na formularzu urzędowym wtedy również sprzeciw powinien być sporządzony na formularzu. Formularz taki można pobrać z naszej strony.

Jeżeli sprzeciw zostanie wniesiony po terminie lub będzie zawierał braki formalne wtedy zostanie odrzucony przez sąd. Gdy sprzeciw zostanie odrzucony wtedy nakaz zapłaty ma skutki wyroku

Natomiast gdy sprzeciw wniesiono skutecznie wtedy przewodniczący wyznacza termin rozprawy oraz doręcza sprzeciw powodowi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama