| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy pracownicze > Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?

Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?

Wraz z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. W razie błędów w świadectwie pracy, pracownik może wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie.

O ile określenie stron, czy też sądu nie powinno sprawiać nam kłopotu, o tyle trudniej może przyjść nam określenie żądania oraz jego uzasadnienie. Należy pamiętać, iż strona ma obowiązek przytoczyć jedynie okoliczności faktycznych. Nie musi przy tym określać podstawy prawnej swoich roszczeń.

Przy sformułowaniu żądania należy przede wszystkim podać, czego się domagamy (sprostowania świadectwa) oraz w jaki sposób (poprzez podanie pożądanej przez nas treści).

Niniejszym wnoszę o:

- sprostowanie świadectwa pracy wydanego powodowi ……….. w dniu ……….. przez pozwanego ………………………….. poprzez zaznaczenie, iż pracownik w okresie wykonywał pracę polegającą na ………………………………..

Przy formułowaniu żądania warto jeszcze pamiętać o dodatkowych roszczeniach takich jak zwrot kosztów od pozwanego, czy też przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność powoda.

Zobacz serwis: W sądzie

Uzasadnienie faktyczne

Oprócz żądania istotne jest przede wszystkim uzasadnienie faktyczne, które da obraz podstawy faktycznej naszego żądania. W nim należy wskazać, iż strony procesu łączył w określonym okresie stosunek pracy, który został następnie rozwiązany lub wygasł. Z racji tego, iż przed drogą sądową wymagane jest najpierw zainterweniowanie u pracodawcy należy również wskazać, iż pracownik składał do pracodawcy wniosek o sprostowanie świadectwa. Trzeba również pamiętać, iż okoliczności które mają wpływ na sprostowanie świadectwa także muszą być przez nas przedstawione.

Okoliczności te należy poprzeć dowodami, którymi mogą być m.in. umowa o pracę, świadectwo pracy, wniosek o sprostowanie świadectwa pracy. W odniesieniu do okoliczności, których uwzględnienia domagamy się w świadectwie można się posłużyć np. zeznaniami świadków.

POBIERZ WZÓR: Pozew o sprostowanie świadectwa pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »