reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy pracownicze > Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy?

Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy?

Jeżeli zostaniemy niesłusznie zwolnieni z pracy, możemy domagać albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy. Dodatkowo, możemy żądać odszkodowania za okres pozostawania bez pracy. Aby to uczynić musimy złożyć pozew do sądu rejonowego.

Kiedy pracownik może domagać się przywrócenia do pracy?

Kodeks pracy przewiduje szereg obowiązków, które spoczywają na pracodawcy, a dotyczą zgodnego z prawem rozwiązywania umów o pracę. Generalną zasadą jest, że pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony bez uzasadnienia lub naruszył inne przepisy o wypowiadaniu umów, może żądać przywrócenia go do pracy.

Pozew o przywrócenie do pracy możemy złożyć, jeżeli nasza umowa została już rozwiązana. Jeżeli np. trwa jeszcze okres wypowiedzenia, można żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne.

Warto pamiętać, że nie tylko wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony (bez uzasadnienia) jest niezgodne z przepisami prawa pracy. Pracodawca nie może również:

  1. zwolnić pracownicy w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim (tzw. szczególna ochrona zatrudnienia w związku z macierzyństwem);
  2. wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata (jeżeli okres zatrudnienia pozwala na uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku);
  3. zwolnić pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym (a także wszelkich innych urlopach, tj. okolicznościowym, szkoleniowym czy bezpłatnym).

Zobacz również: Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Pozew o przywrócenie do pracy

Zwolnienie pracownika, pomimo obowiązującego zakazu, uprawnia go do wystąpienia z pozwem przeciwko pracodawcy o przywrócenie do pracy, a także o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy.

Warto pamiętać, że odszkodowanie przysługuje nam w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pozew o przywrócenie do pracy należy złożyć w sądzie rejonowym. W pierwszej kolejności w pozwie należy oznaczyć datę i miejsce jego sporządzenia, a także sąd, do którego składamy pozew (np. Sąd Rejonowy w Warszawie, VII Wydział Pracy).

W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, czyli wysokość odszkodowania, którego żądamy. W dalszej kolejności wskazujemy nasze imię i nazwisko oraz adres zamieszkania (powód) oraz dane pozwanego (pracodawca - firma, w której pracowaliśmy).

Treść pozwu

W pozwie o przywrócenie do pracy powinno znaleźć się:

  • tytuł pozwu (np. pozew o przywrócenie do pracy i o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy);
  • żądanie przywrócenia do pracy (wskazanie, na jakie stanowisko mamy zostać przywróceni oraz na jakich warunkach);
  • żądanie zasądzenia od pozwanego odszkodowania za czas pozostawania bez pracy wraz z ustawowymi odsetkami;
  • żądanie zasądzenia od pozwanego kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

Zobacz również serwis: Pozwy pracownicze

Następnie należy uzasadnić nasze żądania oraz powołać wszelkie dowody, które przemawiać będą za naszą racją. Ostatnim etapem jest wskazanie załączników (np. odpis umowy o pracę czy oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy przez pracodawcę, jeżeli będą one stanowić dowód w sprawie) oraz złożenie podpisu.

Warto pamiętać, że w sprawach z zakresu prawa pracy opłatę stosunkową (tj. 5% wartości przedmiotu sporu) pobiera się tylko w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 tysięcy złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o przywrócenie do pracy może złożyć bezpodstawnie zwolniony pracownik./ for. Fotolia
Pozew o przywrócenie do pracy może złożyć bezpodstawnie zwolniony pracownik./ for. Fotolia

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama