REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy?

Marta Wrzosek
Pozew o przywrócenie do pracy może złożyć bezpodstawnie zwolniony pracownik./ for. Fotolia
Pozew o przywrócenie do pracy może złożyć bezpodstawnie zwolniony pracownik./ for. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zostaniemy niesłusznie zwolnieni z pracy, możemy domagać albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy. Dodatkowo, możemy żądać odszkodowania za okres pozostawania bez pracy. Aby to uczynić musimy złożyć pozew do sądu rejonowego.

Kiedy pracownik może domagać się przywrócenia do pracy?

Kodeks pracy przewiduje szereg obowiązków, które spoczywają na pracodawcy, a dotyczą zgodnego z prawem rozwiązywania umów o pracę. Generalną zasadą jest, że pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony bez uzasadnienia lub naruszył inne przepisy o wypowiadaniu umów, może żądać przywrócenia go do pracy.

REKLAMA

Pozew o przywrócenie do pracy możemy złożyć, jeżeli nasza umowa została już rozwiązana. Jeżeli np. trwa jeszcze okres wypowiedzenia, można żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne.

Warto pamiętać, że nie tylko wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony (bez uzasadnienia) jest niezgodne z przepisami prawa pracy. Pracodawca nie może również:

 1. zwolnić pracownicy w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim (tzw. szczególna ochrona zatrudnienia w związku z macierzyństwem);
 2. wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 4 lata (jeżeli okres zatrudnienia pozwala na uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku);
 3. zwolnić pracownika, który przebywa na urlopie wypoczynkowym (a także wszelkich innych urlopach, tj. okolicznościowym, szkoleniowym czy bezpłatnym).

Zobacz również: Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Pozew o przywrócenie do pracy

Zwolnienie pracownika, pomimo obowiązującego zakazu, uprawnia go do wystąpienia z pozwem przeciwko pracodawcy o przywrócenie do pracy, a także o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto pamiętać, że odszkodowanie przysługuje nam w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

REKLAMA

Pozew o przywrócenie do pracy należy złożyć w sądzie rejonowym. W pierwszej kolejności w pozwie należy oznaczyć datę i miejsce jego sporządzenia, a także sąd, do którego składamy pozew (np. Sąd Rejonowy w Warszawie, VII Wydział Pracy).

W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, czyli wysokość odszkodowania, którego żądamy. W dalszej kolejności wskazujemy nasze imię i nazwisko oraz adres zamieszkania (powód) oraz dane pozwanego (pracodawca - firma, w której pracowaliśmy).

Treść pozwu

W pozwie o przywrócenie do pracy powinno znaleźć się:

 • tytuł pozwu (np. pozew o przywrócenie do pracy i o odszkodowanie za czas pozostawania bez pracy);
 • żądanie przywrócenia do pracy (wskazanie, na jakie stanowisko mamy zostać przywróceni oraz na jakich warunkach);
 • żądanie zasądzenia od pozwanego odszkodowania za czas pozostawania bez pracy wraz z ustawowymi odsetkami;
 • żądanie zasądzenia od pozwanego kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych.

Zobacz również serwis: Pozwy pracownicze

REKLAMA

Następnie należy uzasadnić nasze żądania oraz powołać wszelkie dowody, które przemawiać będą za naszą racją. Ostatnim etapem jest wskazanie załączników (np. odpis umowy o pracę czy oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy przez pracodawcę, jeżeli będą one stanowić dowód w sprawie) oraz złożenie podpisu.

Warto pamiętać, że w sprawach z zakresu prawa pracy opłatę stosunkową (tj. 5% wartości przedmiotu sporu) pobiera się tylko w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 tysięcy złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrola NIK w samorządach wykazała wieloletnie zaniedbania. Konieczne jest zwiększenie ochrony danych osobowych zgodnie z RODO

  Po kontroli przeprowadzonej w województwie podlaskim kontrolerzy NIK stwierdzili nieprawidłowości w dziedzinie ochrony i przetwarzania danych naruszające RODO. W wielu samorządach korzystano z adresów mailowych utworzonych w domenach komercyjnych. Nie zawierano przy tym umów powierzenia przetwarzania danych osobowych. W niektórych Biuletynach Informacji Publicznej stwierdzono publikowanie oświadczeń majątkowych ponad wymagany prawem okres. Ze względu na systemowy charakter nieprawidłowości NIK rozszerzy kontrole na wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce.

  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  REKLAMA

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  REKLAMA