REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak powinno wyglądać prawidłowo sporządzone świadectwo pracy?

Marta Wrzosek
Wydanie świadectwa pracy to obowiązek każdego pracodawcy./ fot. Fotolia
Wydanie świadectwa pracy to obowiązek każdego pracodawcy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest dokumentem, które powinno zostać obowiązkowo wydane przez pracodawcę zwolnionemu pracownikowi. Jakie elementy powinno zawierać, aby można było je uznać za sporządzone prawidłowo?

Po co pracownikowi świadectwo pracy?

Po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę, każdy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. Świadectwo pracy zawiera szereg informacji, które mogą być istotne przy ubieganiu się o kolejną pracę. Jest ono dokumentem prywatnym, a nie urzędowym, co oznacza, że stanowi wyłącznie dowód tego, że osoba, która je podpisała, złożyła zawarte w nim oświadczenie (a nie potwierdzenie, że dane w nim zawarte są prawdziwe).

REKLAMA

Co powinno znaleźć się w świadectwie pracy?

O tym, jakie elementy powinny obowiązkowo znaleźć się w świadectwie pracy, możemy dowiedzieć się sięgając po Kodeks pracy. Ustawodawca określił bowiem szczegółowo, co powinno znaleźć się w świadectwie pracy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące:

 1. okresu i rodzaju wykonywanej pracy;
 2. zajmowanych stanowisk;
 3. trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy.

Zobacz również serwis: Pozwy pracownicze

Ponadto, w świadectwie pracy można wskazać inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Na żądanie pracownika można podać również informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach. Wyżej wskazane elementy nie są jednak jedynymi wymogami, które powinno spełniać świadectwo pracy. Kwestię tą precyzuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Wskazane w nim zostało, że świadectwo pracy powinno zawierać dodatkowo informacje na temat:

 • wymiaru czasu pracy,
 • urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
 • wykorzystania dodatkowego urlopu lub świadczenia przewidzianego przepisami prawa pracy,
 • okresu korzystania z urlopu wychowawczego oraz urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
 • liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 kp, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
 • wykorzystania zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 kp,
 • okresu, za który wypłacono odszkodowanie z tytułu skrócenia wypowiedzenia, okresów nieskładkowych uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury,
 • okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze,
 • należności ze stosunku pracy uznanych a niezaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania stosunku pracy z braku środków finansowych,
 • okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych.

Pouczenie

Świadectwo pracy powinno również zawierać pouczenie, że pracownik może w ciągu 7 dni od dnia otrzymania świadectwa pracy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego sprostowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy można wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy?

W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy prawo wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu rejonowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA