reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Pracodawca > Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę

Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę

Czas na wydanie świadectwa pracy określa Kodeks pracy. Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy w dniu ustania stosunku pracy. Jeśli nie zamierza zawierać z pracownikiem kolejnej umowy, powinien to zrobić w ciągu 7 dni.

Wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę - kiedy?

Regulacja dotycząca świadectwa pracy znajduje się w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. 2019.1040.t.j) oraz wydanym na jego podstawie rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U.2018.1289.t.j.).

Zgodnie z art. 97 Kodeksu pracy, termin na wydanie świadectwa pracy jest zależny od tego, z jakiego powodu ma dojść do jego wydania. I tak, zgodnie z §1, jeśli jest to spowodowane rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Jeśli zachodzą przyczyny, które uniemożliwiają wydanie świadectwa w tym terminie, w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego albo doręcza je w inny sposób.

Przyczyny, o których mowa w powyższym akapicie, muszą mieć charakter obiektywny. Przedstawiciele nauki wskazują, że może to być m.in. korzystanie przez pracownika z urlopu, jego nieobecność w pracy z innych przyczyn usprawiedliwionych albo wykonywanie przez dłuższy czas lub stale czynności zawodowych poza zakładem pracy.[1]

Jeśli natomiast dochodzi do nawiązania nowego stosunku pracy z tym samym pracownikiem, termin na wydanie świadectwa pracy również wynosi 7 dni i liczy się od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Pracodawca jest obowiązany do wydania pracownikowi świadectwa pracy wyłącznie na jego wniosek, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

Świadectwo pracy dotyczy tylko tych okresów, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Poza regulacją art. 97 Kodeksu pracy należy także odnieść się do sytuacji, w której do rozwiązania stosunku pracy dochodzi na skutek wypowiedzenia przez pracownika. Jak wskazuje się w literaturze przedmiotu, gdy umowa o pracę została rozwiązana bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy, pracownik otrzymuje świadectwo informujące o tym sposobie ustania stosunku pracy. Jeżeli rozwiązanie było nieuzasadnione, pracodawca ma prawo do odszkodowania (art. 611 Kodeksu pracy). Prawomocne orzeczenie o tym odszkodowaniu zobowiązuje pracownika do przedłożenia świadectwa pracodawcy w terminie 7 dni w celu umieszczenia w nim wzmianki o tym orzeczeniu.[2]

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę w 2020 r. czyli art. 97 Kodeksu pracy. Zmiana od 7 września 2019 r.
Czas na wydanie świadectwa pracy przez pracodawcę w 2020 r. czyli art. 97 Kodeksu pracy. Zmiana od 7 września 2019 r.

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama