REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polisa na życie a kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowe? Ubezpieczenie tego typu stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby wskutek trudnej sytuacji życiowej oraz finansowej kredytobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązania. Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym? Jak to zrobić? 
rozwiń >

Kredyt hipoteczny dla przeciętnego kredytobiorcy stanowi największe zobowiązanie finansowe – pożyczka na poczet zakupu nieruchomości obciąża o wiele bardziej domowy budżet niż zwykły kredyt gotówkowy. Wydaje się więc, że zabezpieczenie spłaty przy pomocy polisy na życie, będzie w tym przypadku rozsądnym rozwiązaniem, chroniącym na wypadek zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, w konsekwencji, których utracone zostaną zdolności do spłaty długu.

REKLAMA

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego - czy jest konieczne 

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest konieczne. Nie ma żadnych przepisów, które nakładałyby obowiązek zakupu tego rodzaju ubezpieczenia. Zatem nie ma żadnego przymusu kupowania ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego. 

REKLAMA

Jednakże banki często obniżają marżę kredytu hipotecznego w przypadku, gdy kredytobiorca zdecyduje się na tego rodzaju ubezpieczenie – ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego to zabezpieczenie zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. 

Jeżeli klient zdecyduje się na zakup ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego w banku – obie strony powinny być zadowolone. Kredytodawca, że zabezpieczył się na wypadek, gdyby klient nie mógł spłacić zadłużenia; klient, że może otrzymać lepsze warunki kredytowania. Gdyby zdarzyło się, że ubezpieczony poważnie zachoruje, straci pracę bądź umrze, to wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci bankowi należne świadczenie. Tego rodzaju ubezpieczenie jest bez wątpienia korzystne. 

Jak działa ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Jak już była mowa powyżej, polisa na życie przy kredycie hipotecznym daje zapewnienie ochrony obu stronom: bank – kredytobiorca. To rodzaj wsparcia, które ubezpieczonemu zapewnia pomoc w sytuacji, która może wpłynąć na jego zdolność finansową. Wypłacone odszkodowanie można przeznaczyć na dowolny cel, m.in. prywatną opieką medyczną czy spłatę kredytu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku banku, mowa tutaj o gwarancji, że kredytobiorca pomimo trudności życiowych jest w stanie utrzymać płynność finansową i regularnie spłacać swoje zadłużenie. 

Zakres ochrony polisy do kredytu 

Polisa do kredytu hipotecznego zabezpiecza na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji życiowych, mogących się przyczynić do tego, że kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić zobowiązania. Ubezpieczenie może zapewniać ochronę, jeśli: 

  • dojdzie do zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku; 
  • ubezpieczony nagle utraci źródło dochodów; 
  • ubezpieczony poważnie zachoruje, potrzebna będzie hospitalizacja i/lub rehabilitacja bądź skutkuje niezdolnością do wykonywania pracy.   

Wykupienie ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego pozwala zachować płynność finansową pomimo wystąpienia przejściowych komplikacji, jak i trudnej sytuacji materialnej. 

Kiedy polisa na życie do kredytu nie wystarczy

Polisa na życie do kredytu ma zazwyczaj węższy zakres ochrony niż ubezpieczenie kupowane indywidualnie, którego warunki są dopasowane elastycznie do potrzeb płatnika składek. Dostępne na rynku produkty nie chronią na wypadek powiększenia się rodziny, zdiagnozowania choroby nowotworowej czy też śmierci bliskich osób. Jeżeli ubezpieczonemu zależy na tak szerokim zakresie ochrony, warto rozważyć wykupienie dwóch polis, obejmujących różne ryzyka. Minus ubezpieczenia kredytu hipotecznego stanowi również niewysokie odszkodowanie. Zwykle ubezpieczyciel ustala je na takim poziomie, aby wystarczyło na spłatę zobowiązania finansowego, natomiast nie bierze pod uwagę dodatkowych kosztów, np. związanych z utrzymaniem siebie i rodziny. 

Zakup polisy na życie do kredytu. Prawo do rezygnacji z ubezpieczenia  

REKLAMA

Przystąpienie do umowy tego rodzaju jest możliwe podczas zawierania zobowiązania finansowego. Formalności nie są skomplikowane, należy okazać dowód osobisty i wypełnić formularz. Przed podpisaniem dokumentów warto wnikliwie zapoznać się z dokumentami, zanim się je podpisze. Zwłaszcza ważna jest treść OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla kredytobiorcy. 

Kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia przy kredycie w ciągu 30 dni od podpisania umowy. W przypadku, gdy ten czas upłynął i chce się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, obowiązują zasady, jakie przyjmuje bank wraz z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bank może przychylić się do rozwiązania umowy z ubezpieczycielem bądź też może kazać wstrzymać się z decyzją do czasu, gdy zadłużenie będzie mniejsze. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy w banku 

Decydując się na zakup ubezpieczenia w banku należy zwrócić uwagę, ile wynosi suma ubezpieczenia – dobrze, gdy kwota ta jest wyższa niż kwota kredytu – w przyszłości, w sytuacji wystąpienia problemów finansowych, świadczenie wystarczy na spłatę zobowiązania i utrzymanie rodziny. Wyższe odszkodowanie może być ponadto pomocne, gdy raty kredytu nagle wzrosną. 

Inne istotne kwestie to: 

  • zakres ochrony – polisa może zapewniać ochronę nie tylko na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale także w innych trudnych sytuacjach, m.in. w wyniku wystąpienia niezdolności do pracy;
  • zapis o wyłączeniach odpowiedzialności – chodzi o okoliczności powodujące, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Przykładowo to, m.in. brak opłacania składek terminowo, udział w bójkach, rozruchach i protestach, doznanie uszczerbku na zdrowiu wskutek podejmowania się działań ryzykownych, np. uprawiania ekstremalnych sportów;
  • zasady modyfikacji warunków umowy – wiele towarzystw ubezpieczeniowych pozwala modyfikować polisy, m.in. przekształcając jej w ubezpieczenie bezskładkowe na czas trudnej sytuacji materialnej.   

Ubezpieczenie na życie do kredytu zapewnia wsparcie finansowe w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla kredytobiorcy i jego bliskich. Ważna jest także cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze jest najpierw porównać ceny ubezpieczeń.   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

Zasiłek okresowy i zasiłek celowy z MOPS 2025 [Przykład]

Zasiłek okresowy i celowy są ważnymi świadczeniami wypłacanymi przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynoszą i jakie kryteria trzeba spełnić? Co zmieniło się w 2025 roku? Czym różnią się te dwie formy pomocy? Oto aktualne zasady i kryteria!

Od 2026 roku MRPiPS wprowadzi zmiany w opiece nad dziećmi poniżej trzeciego roku życia

MRPiPS zamierza wprowadzić zmiany w zakresie opieki wczesnodziecięcej. Reforma będzie dotyczyć m.in. dostępu finansowego do opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, głównie poprzez wsparcie finansowe realizowane ustawą Aktywny Rodzic. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych.

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie po stronie pijanych kierowców i prowadzących pod wpływem narkotyków. Koniec z obligatoryjnym, dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów

W dniu 23 kwietnia 2025 r., Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok (sygn. akt P 3/17), w którym uznał art. 42 par. 4 kodeksu karnego – w zakresie, w jakim zobowiązuje on sąd do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych – za niezgodny z Konstytucją. Ustawodawca nie może bowiem zastępować sądu w jego działalności orzeczniczej i wymierzaniu kary, biorąc pod uwagę wyłącznie fakt popełnienia danego czynu zabronionego, a już nie – cechy konkretnego sprawcy, okoliczności czynu oraz stopień zawinienia.

Dziura Tuska coraz większa. Czy składka zdrowotna powiększy deficyt budżetowy?

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku staje się faktem – Senat przyjął ustawę bez poprawek, a rząd Donalda Tuska zapowiada pokrycie 4,6 miliarda złotych ubytku z budżetu państwa. Tymczasem deficyt budżetowy rośnie w zastraszającym tempie, już po pierwszym kwartale 2025 roku sięgając 76,3 mld zł. Czy nowelizacja przepisów jeszcze bardziej pogłębi „dziurę Tuska” i zagrozi stabilności finansów publicznych?

Składka zdrowotna od 2026 r. Straty w kwocie ok. 4,6 mld zł pokryje budżet

Co dalej ze składką zdrowotną? Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

REKLAMA

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła w okresie, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

Prawo jazdy stracisz od razu w całej UE. Cyfrowe prawo jazdy, samoocena zdrowia i nowe surowsze przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

W Unii Europejskiej na ukończeniu są prace nad pakietem reform, które na nowo definiują zasady przyznawania i respektowania prawa jazdy we wspólnocie. Ich skutki będą odczuwalne przez kierowców, jak i firmy transportowe. Jedną z najważniejszych zmian jest wzajemnie uznawanie orzeczeń o zakazie prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że utrata prawa jazdy w jednym kraju członkowskim będzie automatycznie skutkować zakazem jazdy w całej Unii. Ale to nie jedyna nowość. Co konkretnie się zmieni i na jakich zasadach? Co to oznacza dla kierowców i przewoźników?

REKLAMA