REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?

Dziennikarka medyczno-prawna
Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polisa na życie a kredyt hipoteczny – czy ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowe? Ubezpieczenie tego typu stanowi zabezpieczenie na wypadek, gdyby wskutek trudnej sytuacji życiowej oraz finansowej kredytobiorca nie był w stanie spłacić zobowiązania. Czy warto brać ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym? Jak to zrobić? 
rozwiń >

Kredyt hipoteczny dla przeciętnego kredytobiorcy stanowi największe zobowiązanie finansowe – pożyczka na poczet zakupu nieruchomości obciąża o wiele bardziej domowy budżet niż zwykły kredyt gotówkowy. Wydaje się więc, że zabezpieczenie spłaty przy pomocy polisy na życie, będzie w tym przypadku rozsądnym rozwiązaniem, chroniącym na wypadek zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń, w konsekwencji, których utracone zostaną zdolności do spłaty długu.

REKLAMA

Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego - czy jest konieczne 

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest konieczne. Nie ma żadnych przepisów, które nakładałyby obowiązek zakupu tego rodzaju ubezpieczenia. Zatem nie ma żadnego przymusu kupowania ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego. 

REKLAMA

Jednakże banki często obniżają marżę kredytu hipotecznego w przypadku, gdy kredytobiorca zdecyduje się na tego rodzaju ubezpieczenie – ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego to zabezpieczenie zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. 

Jeżeli klient zdecyduje się na zakup ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego w banku – obie strony powinny być zadowolone. Kredytodawca, że zabezpieczył się na wypadek, gdyby klient nie mógł spłacić zadłużenia; klient, że może otrzymać lepsze warunki kredytowania. Gdyby zdarzyło się, że ubezpieczony poważnie zachoruje, straci pracę bądź umrze, to wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci bankowi należne świadczenie. Tego rodzaju ubezpieczenie jest bez wątpienia korzystne. 

Jak działa ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Jak już była mowa powyżej, polisa na życie przy kredycie hipotecznym daje zapewnienie ochrony obu stronom: bank – kredytobiorca. To rodzaj wsparcia, które ubezpieczonemu zapewnia pomoc w sytuacji, która może wpłynąć na jego zdolność finansową. Wypłacone odszkodowanie można przeznaczyć na dowolny cel, m.in. prywatną opieką medyczną czy spłatę kredytu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku banku, mowa tutaj o gwarancji, że kredytobiorca pomimo trudności życiowych jest w stanie utrzymać płynność finansową i regularnie spłacać swoje zadłużenie. 

Zakres ochrony polisy do kredytu 

Polisa do kredytu hipotecznego zabezpiecza na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji życiowych, mogących się przyczynić do tego, że kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić zobowiązania. Ubezpieczenie może zapewniać ochronę, jeśli: 

  • dojdzie do zgonu w wyniku nieszczęśliwego wypadku; 
  • ubezpieczony nagle utraci źródło dochodów; 
  • ubezpieczony poważnie zachoruje, potrzebna będzie hospitalizacja i/lub rehabilitacja bądź skutkuje niezdolnością do wykonywania pracy.   

Wykupienie ubezpieczenia na życie do kredytu hipotecznego pozwala zachować płynność finansową pomimo wystąpienia przejściowych komplikacji, jak i trudnej sytuacji materialnej. 

Kiedy polisa na życie do kredytu nie wystarczy

Polisa na życie do kredytu ma zazwyczaj węższy zakres ochrony niż ubezpieczenie kupowane indywidualnie, którego warunki są dopasowane elastycznie do potrzeb płatnika składek. Dostępne na rynku produkty nie chronią na wypadek powiększenia się rodziny, zdiagnozowania choroby nowotworowej czy też śmierci bliskich osób. Jeżeli ubezpieczonemu zależy na tak szerokim zakresie ochrony, warto rozważyć wykupienie dwóch polis, obejmujących różne ryzyka. Minus ubezpieczenia kredytu hipotecznego stanowi również niewysokie odszkodowanie. Zwykle ubezpieczyciel ustala je na takim poziomie, aby wystarczyło na spłatę zobowiązania finansowego, natomiast nie bierze pod uwagę dodatkowych kosztów, np. związanych z utrzymaniem siebie i rodziny. 

Zakup polisy na życie do kredytu. Prawo do rezygnacji z ubezpieczenia  

REKLAMA

Przystąpienie do umowy tego rodzaju jest możliwe podczas zawierania zobowiązania finansowego. Formalności nie są skomplikowane, należy okazać dowód osobisty i wypełnić formularz. Przed podpisaniem dokumentów warto wnikliwie zapoznać się z dokumentami, zanim się je podpisze. Zwłaszcza ważna jest treść OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dla kredytobiorcy. 

Kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia przy kredycie w ciągu 30 dni od podpisania umowy. W przypadku, gdy ten czas upłynął i chce się wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, obowiązują zasady, jakie przyjmuje bank wraz z towarzystwem ubezpieczeniowym. Bank może przychylić się do rozwiązania umowy z ubezpieczycielem bądź też może kazać wstrzymać się z decyzją do czasu, gdy zadłużenie będzie mniejsze. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy w banku 

Decydując się na zakup ubezpieczenia w banku należy zwrócić uwagę, ile wynosi suma ubezpieczenia – dobrze, gdy kwota ta jest wyższa niż kwota kredytu – w przyszłości, w sytuacji wystąpienia problemów finansowych, świadczenie wystarczy na spłatę zobowiązania i utrzymanie rodziny. Wyższe odszkodowanie może być ponadto pomocne, gdy raty kredytu nagle wzrosną. 

Inne istotne kwestie to: 

  • zakres ochrony – polisa może zapewniać ochronę nie tylko na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale także w innych trudnych sytuacjach, m.in. w wyniku wystąpienia niezdolności do pracy;
  • zapis o wyłączeniach odpowiedzialności – chodzi o okoliczności powodujące, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Przykładowo to, m.in. brak opłacania składek terminowo, udział w bójkach, rozruchach i protestach, doznanie uszczerbku na zdrowiu wskutek podejmowania się działań ryzykownych, np. uprawiania ekstremalnych sportów;
  • zasady modyfikacji warunków umowy – wiele towarzystw ubezpieczeniowych pozwala modyfikować polisy, m.in. przekształcając jej w ubezpieczenie bezskładkowe na czas trudnej sytuacji materialnej.   

Ubezpieczenie na życie do kredytu zapewnia wsparcie finansowe w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla kredytobiorcy i jego bliskich. Ważna jest także cena takiej polisy, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze jest najpierw porównać ceny ubezpieczeń.   

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA