reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Czy neostrada wchodzi w skład usługi powszechnej

Czy neostrada wchodzi w skład usługi powszechnej

Telekomunikacja Polska odmówiła mi podłączenia neostrady z powodu braku warunków technicznych. Czy może tak postąpić skoro świadczy usługę powszechną?

Tak. Usługa Neostrada TP nie wchodzi w zakres tzw. usługi powszechnej, tak więc abonent nie może zażądać zawarcia umowy na świadczenie usługi telekomunikacyjnej tego typu. Zgodnie z Regulaminu świadczenia usługi neostrada tp – usługa neostrady tp jest dostępna w lokalu, w którym istnieją możliwości techniczne do jej świadczenia na konkretnym łączu.

Usługa Neostrady tp ma charakter komercyjny i jako usługa dodatkowa, świadczona jest Użytkownikom wnioskującym o jej uruchomienie, pod warunkiem istnienia na łączu Użytkownika możliwości technicznych do jej świadczenia

Nie wchodzi zatem w skład katalogu usługi powszechnej w myśl art. 81 Prawo telekomunikacyjne tym samym Telekomunikacja Polska S.A. nie jest zobligowana do jej świadczenia wszystkim użytkownikom.

Zobacz również serwis: Usługi telekomunikacyjne

Usługa powszechna określa podstawowy zakres usług telekomunikacyjnych, które powinny być dostępne każdemu użytkownikowi w Polsce. Celem przepisów dotyczących usługi powszechnej jest zapewnienie każdemu obywatelowi dostępu do telekomunikacji. Przy tym ma się to odbywać po korzystnych cenach. Dla przeciętnego użytkownika oznacza to, że może on skutecznie żądać od przedsiębiorstwa zawarcia umowy gwarantującej mu dostęp do podstawowych usług.

Co to oznacza? Przedsiębiorca świadczący usługę powszechną ma obowiązek zawierania umów z osobami, które spełniają warunki wynikające z regulaminu dotyczącego usługi powszechnej. Oprócz tego możliwe jest również żądanie przez abonenta stosownego odszkodowania.

W określonych przypadkach możliwe jest również dochodzić w sądzie ustalenia i ukształtowania stosunku prawnego dotyczącego usługi powszechnej, wnosząc powództwo o ustalenie (art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego).

Zobacz również: Co to jest usługa powszechna

Źródło:

Urząd Komunikacji Elektronicznej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama