reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Czy można przenieść numer jeśli zmienia się operatora

Czy można przenieść numer jeśli zmienia się operatora

Zamierzam zmienić sieć komórkową. Ponieważ przyzwyczaiłem się już do mojego numeru telefonu to chciałbym go zostawić. Słyszałem, że operatorzy komórkowi mają w tej chwil obowiązek przeniesienia numeru. Czy to prawda?

Tak, prawo telekomunikacyjne przewiduje taką możliwość. Abonent ma prawo do zachowania dotychczasowego numeru telefonu przy zmianie operatora sieci komórkowej. Za tego typu czynności może być pobrana od abonenta przez dotychczasowego dostawcę usług jednorazowa opłata, której wysokość nie powinna zniechęcać abonenta do korzystania z tego uprawnienia.

Użytkownik musi złożyć pisemny wniosek o potwierdzenie możliwości zawarcia umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonego numeru do nowego dostawcy, zapewniającego przyłączenie do sieci nowego operatora. Nowy operator rozpatruje wniosek w ciągu 7 dni od dnia jego złożenia. Użytkownik sieci komórkowej musi być niezwłocznie poinformowany na piśmie o możliwości zawarcia umowy z przeniesieniem przydzielonego numeru oraz o przewidywanym terminie rozpoczęcia świadczenia tych usług. Jeżeli wniosek nie może być rozpatrzony pozytywnie nowy dostawca usług zawiadamia abonenta w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o braku możliwości zawarcia umowy z przeniesieniem przydzielonego numeru wraz z podaniem uzasadnienia.

Podstawa prawna:

• art. 2 pkt. 23, art. 71 i 73 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.);

• § 6-8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 8 marca 2005 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień przez abonentów publicznej sieci telefonicznej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama