REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak przenieść numer do innej sieci?
Jak przenieść numer do innej sieci?

REKLAMA

REKLAMA

Przyzwyczaiłeś się do numeru swojego telefonu komórkowego? Używasz go od lat i nie chcesz się z nim rozstawać, natomiast masz zamiar zmienić operatora telekomunikacyjnego? Sprawdź jak przejść całą procedurę.

Możliwość przeniesienia numeru, zarówno w sieci komórkowej, jak i stacjonarnej jest usługą nową. Uprawnienie takie istnieje w Polsce dopiero od ponad 2 lat. Jego istota jest współdziałanie oraz dokonywanie wszystkich przewidzianych w przepisach czynności przez operatora dotychczasowego oraz nowego.

REKLAMA

Co należy zrobić

Na początek abonent powinien złożyć do nowego operatora telekomunikacyjnego pisemny wniosek o potwierdzenie możliwości zawarcia umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonego numeru.

REKLAMA

Operator ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku i powiadomienie abonenta na piśmie o możliwości zawarcia umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem numeru. Konsument powinien być również poinformowany o przewidywanym terminie rozpoczęcia świadczenia tych usług.

Niepoinformowanie abonenta o możliwości przeniesienia numeru w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku jest niewykonaniem lub nienależytym wykonanie usługi telekomunikacyjnej. Chyba że powodem była siła wyższa lub wina abonenta.

Odmowa

Operator może odmówić zawarcia umowy z przeniesieniem numeru (ma 7 dni na poinformowanie o tym fakcie konsumenta) tylko, jeżeli jest to spowodowane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • brakiem możliwości technicznych, stwierdzonych decyzją Prezesa UKE;
  • gdy lokalizacja abonenta znajduje się:
  • poza obszarem sieci telekomunikacyjnej operatora, do którego zapewnia przyłączenie nowy dostawca;
  • w strefie numeracyjnej innej niż lokalizacja, w której przydzielono abonentowi numer geograficzny.

Mogę przenieść numer i co dalej

REKLAMA

Jeżeli wniosek o przeniesienie numeru został rozpatrzony pozytywnie, to należy rozwiązać, w formie pisemnej, umowę z dotychczasowym operatorem. W załączniku należy zamieścić kopię zawiadomienia o możliwości przeniesienia numeru, jaką abonent otrzymał od nowego dostawcy usług.

Następnie w ciągu 14 dni konsument zostaje zawiadomiony o terminie rozwiązania umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonego numeru. Zawiadomienie powinno być sporządzone w formie pisemnej.

Operatorzy telefonii komórkowej są zobowiązani do rozwiązania umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem przydzielonego abonentowi numeru.

Termin, w którym umowa z dotychczasowym operatorem ma zostać rozwiązana zależy od zapisów umowy. Samo rozwiązanie umowy nie może jednak nastąpić przed rozpoczęciem świadczenia usługi przez nowego operatora.

Przerwa w świadczeniu nie powinna trwać dłużej niż 24 godziny, chyba że chyba że abonent wyraził w umowie zgodę na dłuższą przerwę.

Umowa z nowym dostawcą usług

Po przejściu całej procedury konsument zawiera umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych z przeniesieniem numeru z nowym dostawcą. W umowie określa się termin rozpoczęcia świadczenia usługi. Powinien być on zgodny z zgodny z terminem rozwiązania umowy z abonentem przez dotychczasowego dostawcę usług. Konsument może oczywiście zaproponować, aby umowa została zawarta w terminie późniejszym.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service.

Mandat za palenie na balkonie? Są argumenty za i przeciw. Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

REKLAMA

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy te pieniądze?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

REKLAMA