Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zimowy wypoczynek: co powinno znaleźć się w umowie?

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na wyprawę w góry w ramach wyjazdu organizowanego przez biuro podróży warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z warunkami umowy. Warto też sprawdzić wiarygodność organizatora.

Wiarygodność biura podróży

REKLAMA

Przed zawarciem umowy warto wcześniej zorientować się jak przedstawia się wiarygodność danego biura podróży. Ostrzeżeniem dla klienta mogą być informacje o przeszłych kłopotach biura podróży, a także opinie konsumentów. W Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych można zweryfikować czy biuro podróży działa legalnie. Kondycję finansową firmy można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. Za taką informację trzeba jednak zapłacić.

Zobacz: Jak sprawdzić biuro podróży?

Postanowienia umowy

Umowa turystyczna powinna określać czas trwania wycieczki, jej program, rodzaj i kategorię środka transportu, miejsce wyjazdu i powrotu. Powinna zawierać również postanowienia dotyczące położenia i standardu miejsca zakwaterowania oraz liczbę i rodzaj posiłków. Niezbędnym elementem umowy jest cena wyjazdu i sposób zapłaty, a także informacje na temat postępowania reklamacyjnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotne warunki

REKLAMA

Warto wiedzieć, że jednostronna zmiana warunków umowy przez biuro podróży jest niezgodna z prawem. Wszelkie postanowienia, które przewidują prawo organizatora do jednostronnej zmiany postanowień dotyczących np. miejsca zakwaterowania, rodzaju usług, zmiany ceny itd. są sprzeczne z prawem. Klient musi zostać poinformowany o zmianie warunków, co daje mu prawo do zaakceptowania zmian bądź odstąpienia od umowy.

Bardzo istotne są postanowienia dotyczące warunków płatności. Jeżeli cena jest podana w walucie obcej, konsument ma prawo do informacji o kursie, wedle jakiego kwota ta jest przeliczana na złotówki. Warto zwrócić uwagę na to, co jest zawarte w cenie wycieczki, a za co trzeba będzie dopłacić. Może się bowiem okazać, że z niewielkich kwot, które należy dopłacić, np. za wymianę ręczników czy transport na stok, uskłada się dodatkowy, spory koszt.

Biura podróży próbują często ograniczyć lub wyłączyć swoją odpowiedzialność. Są one jednak odpowiedzialne za niewykonanie lub niewłaściwe wykonanie umowy. Tylko w pewnych wyjątkowych okolicznościach, np. w wypadku działania siły wyższej czy działań osób trzecich, organizator może uchylić się od odpowiedzialności.

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

Reklamacja

Jeżeli uczestnik wyjazdu ma zastrzeżenia dotyczące świadczonej usługi powinien niezwłocznie zgłosić je do wykonawcy usługi i organizatora. Jeśli mimo zgłoszenia nieprawidłowości biuro podróży nie dopełniło warunków umowy, klient może złożyć reklamację po zakończeniu imprezy. W reklamacji należy wskazać wady wyjazdu, załączyć dokumentacje z tym związaną (zdjęcia, zeznania świadków) i określić sumę, jakiej się domagamy tytułem odszkodowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA