REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zleciłeś wykonanie mebli i są niezgodne z projektem, chciałeś aby zamontowano Ci nowe drzwi, ale teraz są krzywe, a może pralnia uszkodziła Twój płaszcz? W każdym z tych przypadków masz prawo złożyć reklamacje. Sprawdź jak należy to zrobić i jakie żądania Ci przysługują.

Zlecenie wykonania fachowcy pewnych czynności, których rezultatem jest dzieło, czyli np. upranie marynarki, montaż okien czy naprawa auta jest umową o dzieło. W powszechnym rozumieniu przyjęło się nazywać ten typ umowy – usługą. Jest to nieco mylne, ponieważ usługa w ścisłym znaczeniu tego słowa bardziej odpowiada regulacjom dotyczącym umowy zlecenia.

REKLAMA

Strony zawierając umowę o dzieło umawiają się co do efektu końcowego prac, określają istotne elementy dzieła oraz wynagrodzenie za wykonane czynności, wskazują również termin, w jakim dzieło ma być oddane zamawiającemu.

Nieprawidłowe wykonanie

Niekiedy jednak konsument otrzymuje dzieło, które nie jest zgodne z tym o co strony się umawiały albo ma wady, np. instalacja gazowa w aucie została nieprawidłowo zamontowana i nie można z niej korzystać. Jest to powód, dla którego zlecający wykonanie prac może złożyć reklamacje.

Żądania

REKLAMA

Jeżeli dzieło ma wady, to w pierwszej kolejności można żądać ich naprawienia. Należy przy tym pamiętać o wyznaczeniu terminu na naprawę z zastrzeżeniem, że po jego bezskutecznym upływie naprawa nie będzie przyjęta. Przypadkiem, kiedy wykonawca może uchylić się od wykonania prac naprawczych jest przypadek, kiedy naprawa wymagałby nadmiernych kosztów. To znaczy byłaby nieopłacalna w stosunku do całego wynagrodzenia za dokonane prace.

Są przypadki, kiedy nie można naprawić zaistniałych wad. Może to wynikać z braku odpowiedniego materiału, możliwości technicznych albo rozmiaru usterek. Wtedy zamawiający ma prawo zażądać obniżenia wcześniej uzgodnionej ceny. Najłatwiej jest oszacować procentowo wysokość upustu w stosunku do ilości i wielkości wad. Innym przypadkiem kiedy tego typu żądanie ma swoje podstawy prawne jest sytuacja, gdy przyjmujący zamówienie nie zdoła usunąć wad w czasie odpowiednim. Pojęcie czas odpowiedni jest niedookreślone, co oznacza że nie można jednoznacznie wskazać odpowiedniego terminu napraw dla każdego przypadku. Każdą sprawę należy w tym względzie analizować indywidualnie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odstąpienie od umowy i zwrot pieniędzy

Jeżeli będziemy mieć to nieszczęście i trafimy na nierzetelnego przedsiębiorcę, to może się okazać, że konieczne będzie skorzystanie z ostatniego w kolejności roszczenia, jakie nam przysługuje – odstąpienia od umowy. Można odstąpić od umowy w ściśle określonych przypadkach:

  • gdy wady usunąć się nie dadzą albo
  • gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonawca nie usunie wad w odpowiednim czasie oraz
  • jeżeli wady są istotne.

REKLAMA

Dwie z pierwszych przesłanek istnieją również w przypadku żądania obniżenia ceny. Natomiast jeśli chcemy odstąpić od umowy, to oprócz nich musi jeszcze istnieć wada istotna. To oznacza, że usterki w naszym dziele są na tyle ważne, że trudno jest nam z niego korzystać.

Mariusz oddał rower do punktu specjalistycznego. Chciał naprawić hamulce. Po kilku dniach odebrał rower i okazało się, że hamulce nie działają prawidłowo. Ponownie rower został oddany do naprawy, jednak i tym razem możliwość zahamowania podczas jazdy rowerem nie była możliwa. W tym wypadku Mariusz zdecydował się odstąpić od umowy. Fachowiec nie mógł sobie poradzić z naprawą, a wady były istotne, ponieważ hamulce w ogóle nie działały.

Korzystając z rękojmi za wady dzieła należy zgłosić usterki do wykonawcy w ciągu miesiąca od momentu ich wykrycia. Roszczenia zlecającego wykonanie umowy wygasają po upływie roku, a w przypadku wad budynku po upływie 3 lat, licząc od momentu wydania dzieła konsumentowi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. Dziemianowicz-Bąk: rekomenduję wyższą waloryzację emerytur i rent. Będzie inflacja +50 proc. realnego wzrostu przeciętnej płacy? Od kiedy?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zarekomendowała wyższą waloryzację emerytur i rent. Zgodnie z tą rekomendacją wskaźnik waloryzacji miałby wynieść więcej niż obecnie ustalony (wskaźnik inflacji w poprzednim roku powiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym). Symulacja przygotowana przez MRPiPS pokazuje, że przy uwzględnieniu 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia zamiast 20 proc., wskaźnik waloryzacji w 2025 roku wyniósłby 8,55 proc. zamiast 5,82 proc.

Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

Zachowek po zmianach. Można obniżyć? [PORADA]

Nowe przepisy umożliwiają obniżenie wysokości zachowku, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Sąd w takich przypadkach weźmie pod uwagę sytuację osobistą i majątkową uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia tego roszczenia.

10 propozycji MEN: Nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

MEN akceptuje 10 propozycji nauczycieli. Dotyczą takich zagadnień jak: nagroda jubileuszowa, świadczenia kompensacyjne, doraźne zastępstwa, odprawy emerytalne i rentowe, studia podyplomowe, pensum

REKLAMA

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.

7 zasiłków, które można dostać w 2025 r. i 2026 r.: zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, zasiłek wyrównawczy, zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne,  zasiłek pogrzebowy, zasiłek pielęgnacyjny.

Tyle pracownicy zarobią w święta 2024. Praca w Boże Narodzenie może się opłacać. Sprawdź, co można zyskać

Praca w dni wolne i święta jest dopuszczalna tylko wyjątkowo. Istnieją jednak pracownicy, którzy chętnie pracują w tym okresie, bo w zamian zyskują dni wolne w innym, dogodnym dla nich terminie lub dodatek do wynagrodzenia. Ile dokładnie można zarobić?

Rynek pracy do 2027 r.: Gdzie jest największe ryzyko utraty pracy? Co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość?

Zawody, które znamy, zmieniają się na naszych oczach. Automatyzacja i sztuczna inteligencja wypierają część profesji, ale jednocześnie tworzą przestrzeń dla zupełnie nowych specjalizacji. Eksperci alarmują: kluczem do sukcesu w nadchodzących latach będą rozwój umiejętności i gotowość do zmian. Sprawdź, co czeka pracowników i jak się przygotować na przyszłość.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r. W jakich przypadkach można wystąpić z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy? Ile dni w roku można przebywać na zasiłku opiekuńczym? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

REKLAMA

RIO: Czy gmina może finansować bilety dla uczniów dojeżdżających do szkół poza jej obszarem

Gmina może refundować bilety okresowe dla uczniów dojeżdżających do szkół znajdujących się poza terenem tej gminy. Finansowanie zakupu biletów zależy od decyzji danej jednostki samorządu terytorialnego, która na jego realizację powinna posiadać odpowiednie środki finansowe.

Składka zdrowotna w działalności gospodarczej w 2025 oraz 2026 roku. Czy czekają nas istotne zmiany?

W 2025 roku wejdzie w życie część z zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Zmiany te mają na celu obniżenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców. Zostały już one przyjęte przez Sejm i dotyczą obniżenia minimalnej podstawy wymiaru składki, jak i wyłączenia przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

REKLAMA