REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest umowa o dzieło

Anna Śmigulska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło kojarzy się nam przede wszystkim z inną formą umowy o pracę. Jednak bardzo często mamy z nią do czynienia w przypadku dokonywania zwykłych czynności życia codziennego. Jest to umowa, w której istotny jest efekt końcowy prac. Chodzi o stworzenie nowego dzieła lub zmianę jego do postaci, w której wcześniej nie istniało.

Ze względu na specyficzne cechy umowy o dzieło nazywana jest ona również umową rezultatu. Bowiem stronom tej umowy zależy głównie na stworzeniu dzieła zarówno materialnego jak i niematerialnego. Mniej istotny jest więc sam proces jego tworzenia. Obowiązkiem osoby, która zleca wykonanie danej pracy jest zapłata stosownego wynagrodzenia. Umowa o dzieło to umowa wzajemna, i konsensualna.

REKLAMA

Do najbardziej popularnych umów, co do których stosuje się przepisy umowy o dzieło zalicza się m.in.:

 • naprawa obuwia,
 • stworzenie szafy,
 • naprawa auta,
 • zrobienie fotografii,
 • zlecenie uszycia ubrania,
 • namalowanie obrazu.

Do umowy o dzieło zawartej przez przedsiębiorcę np. stolarz, z konsumentem, który zamówił dzieło, będące rzeczą ruchomą, np. meble kuchenne na zamówienie stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży konsumenckiej.

Przedmiot umowy

Umowa powinna dokładnie określać opis zamawianego dzieła, jak ma wyglądać, jaki mieć kształt. Dobrze jest również wskazać z jakiego materiału powinno być ono wykonane, ewentualnie sposób lub technikę prac.

Materiały mogą być dostarczone przez osobę zamawiającą lub przez wykonawcę. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku powinny być one użyte w sposób odpowiedni. Dodatkowo, jeżeli przyjmujący zamówienie otrzymała materiały od zamawiającego musi on złożyć rachunek i zwrócić nie zużytą część.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowę o dzieło można sporządzić w zwykłej formie pisemnej, a nawet ustnie. Jednak w tym drugim przypadku trudniej będzie udowodnić ustalone przez strony warunki.

Wynagrodzenie

REKLAMA

W umowie należy określić jaką kwotę zleceniodawca musi uiścić. Można to uczynić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wskazanie podstaw do ustalenia wynagrodzenia. W przypadku, gdy strony nie umówiły się na kwotę zapłaty ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, można wziąć za wyznacznik zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

Jeżeli ten sposób równie żnie byłby możliwy do oszacowania wysokości wynagrodzenia, trzeba zapłacić wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Istnieje możliwość umówienia się na zapłatę wynagrodzenia przyjmującemu zamówienie na podstawie sporządzonego kosztorysu. Zamieszcza się w nim zestawienie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Ważne jest, aby był on sporządzony szczegółowo i uwzględniał wszystkie dokonane prace.

Jeżeli podczas wykonywania prac okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie prac dodatkowych, które nie były wcześniej przewidziane w kosztorysie sporządzonym przez zamawiającego przyjmujący zamówienie może żądać odpowiedniego podwyższenia umówionego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast kosztorys był sporządzony przez osobę przyjmującą zamówienie, żądanie podwyżki byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł on przewidzieć konieczności prac dodatkowych.

Nie można żądać wyższej zapłaty za wykonanie umowy o dzieło, jeżeli prace dodatkowe zostały wykonane bez zgody zamawiającego.

Zapłaty za wykonanie dzieła można również na podstawie ryczałtu wówczas wynagrodzenie może zostać podwyższone, nawet jeżeli w momencie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.

Termin

Strony powinny określić termin, w jakim prace powinny być wykonane. Nie dochowanie go równa się z nie wykonaniem zobowiązania i powstaniem z tego tytułu roszczeń po stronie osoby zamawiającej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  REKLAMA

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  REKLAMA

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  REKLAMA