REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jakie warunki należy spełnić? Co z kosztami?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jakie są statystyki?

Pandemia COVID-19, potem wojna na Ukrainie i wysoka inflacja przyczyniły się do wzrostu cen wielu produktów, ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej, obniżenia wynagrodzeń, a niekiedy także utraty pracy. Wszystko to spowodowało, że wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Wzrost stóp procentowych zaciągniętych kredytów jeszcze pogorszyły sytuację.

REKLAMA

REKLAMA

W całym 2022 roku upadłość konsumencką ogłosiło 15,6 tys. osób - podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Wszystko wskazuje na to, że dane z tego roku będą jeszcze wyższe. Marzec i czerwiec były miesiącami rekordowymi pod względem ilości ogłoszonych upadłości. 

Wraz z rosnącym zainteresowaniem upadłością konsumencką, rośnie liczba kancelarii, które specjalizują się w świadczeniu pomocy prawnej osobom zmagającym się z długami. Bardzo ważne staje się dokonanie właściwego wyboru - zwrócenie się o pomoc do kancelarii, która z jednej strony specjalizuje się w prawie upadłościowym, z drugiej zaś ma korzystną cenowo ofertę.

Upadłość konsumencka - koszty

Samodzielne ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedynie koszt opłaty sądowej, która wynosi 30 zł. Co w przypadku powierzenia sprawy kancelarii prawnej specjalizującej się w prowadzeniu tego typu spraw? Szacunkowy koszt takiej współpracy to 4 - 5 tys. zł. Jednak obecnie można też znaleźć oferty od kwoty 2,5 tys. zł.

REKLAMA

„W ostatnich latach zauważamy wyraźny wzrost zainteresowania upadłością konsumencką. Rośnie liczba osób zadłużonych. Są one zdecydowane na znalezienie rozwiązania swojego problemu, ale równocześnie posiadają ograniczenia finansowe. Z tego powodu, wybierają te kancelarie, które oferują fachowe wsparcie za cenę, która nie obciąża zbytnio ich napiętego budżetu” - mówi prezes zarządu Kancelarii Prawnej RIO Beata Gulczyńska - Łojek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chodzi o wynagrodzenie syndyka, ustala je sąd prowadzący dane postępowanie. Pokrywane jest ono z funduszy masy upadłości - czyli ze środków pochodzących z likwidacji majątku upadłego dłużnika.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Aby ogłosić upadłość konsumencką, dłużnik musi spełnić pewne warunki:

  • być osobą fizyczną - czyli nie prowadzącą działalności gospodarczej,
  • być niewypłacalny - czyli posiadać opóźnienie w realizacji zobowiązań finansowych przekraczające 3 miesiące bez możliwości ich spłaty.

Warto pamiętać, że jeśli wniosek do sądu nie będzie sporządzony poprawnie, zostanie oddalony. Taka sytuacja skutkuje zablokowaniem możliwości oddłużenia na następne 10 lat.

Polecamy: „Nierzetelne transakcje w biznesie. Zagrożenia i konsekwencje”

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA