REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy po rozpakowaniu towaru można odstąpić od umowy

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Rozpakowanie towaru. Czy można wtedy odstąpić od umowy?
Rozpakowanie towaru. Czy można wtedy odstąpić od umowy?

REKLAMA

REKLAMA

Kupiłem towar przez Internet. Po kilku dniach od otrzymanie produktu zdecydowałem się jednak odstąpić od umowy. Sprzedawca odstąpienia nie uznał z racji tego, iż towar był rozpakowany. Co zrobić?

Zachowanie sprzedawcy jest nieprawidłowego. Przy odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (przez Internet) strony zwracają sobie świadczenia w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w ramach zwykłego zarządu.

REKLAMA

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że nie można odstąpić od umowy jeżeli zakupiony produkt został już rozpakowany. Byłoby to sprzeczne z tzw. prawem do namysłu, które przysługuje każdemu konsumentowi, który robi zakupy przez Internet.

Prawo do namysłu

Prawo do namysłu oznacza to, że w terminie 10 dni od dnia otrzymania towaru konsumenci mogą odstąpić od umowy bez konieczności wskazywania powodów takiej decyzji. Odstąpienie nie jest więc uzależnione od istnienia wady, braku właściwości, jak ma to miejsce w przypadku sprzedaży w świecie realnym.

Zobacz również: Odstąpienie od umowy

REKLAMA

Jego celem jest zagwarantowanie konsumentowi, zawierającemu umowy na odległość, pewnego marginesu bezpieczeństwa w wyborze produktów. Kupując przez Internet nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy towar nam odpowiada, jako że nie mamy z nim fizycznego kontaktu. Z tego też względu ustawodawca daje nam 10 dni od dnia otrzymania towaru na podjęcie ostatecznej decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym terminie możemy zatem podjąć swobodną decyzję. Z tego też względu fakt rozpakowania towaru nie może mieć żadnego wpływu na ważność odstąpienia. Bez zdjęcia opakowania konsument nie będzie w stanie zapoznać się z kupionym towarem oraz podjąć decyzji.

Odstąpienie od umowy

Odstąpienia od umowy, jakie wiąże się ze skorzystaniem z prawa do namysłu, należy koniecznie dokonać na piśmie, zawiadamiając o tym sprzedawcę. Termin na złożenie takiego oświadczenia to 10 dni od otrzymania towaru.

Zobacz również serwis: Konsument w sieci

W takim przypadku nie obowiązują podstawowe zasady związane z terminem złożenia oświadczenia (określone w art. 61 Kodeksu cywilnego). Do zachowania terminu wystarczy, że oświadczenie zostanie wysłane pocztą w terminie.

Sprzedawca nie może powoływać się fakt otrzymania oświadczenia o odstąpieniu po terminie 10 dni. Do jego zachowania liczy się dzień wysłania oświadczenia, a nie dzień otrzymania go przez sprzedawcę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA