REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przyspieszyć nadanie przesyłki przez sklep internetowy

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jak przyspieszyć nadanie przesyłki przez sklep internetowy?
Jak przyspieszyć nadanie przesyłki przez sklep internetowy?

REKLAMA

REKLAMA

Zakupiłem sprzęt muzyczny w sklepie internetowym, jednak od czterech tygodni nie mogę się go doczekać. W sklepie powiedziano mi, że towar jest w trakcie przygotowania do przesyłki. Czy mogę jakoś wpłynąć na szybkość wykonania umowy?

Sprzedaż przez Internet regulują przepisy ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta i odpowiedzialności za produkt niebezpieczny. Zgodnie z art. 12 tejże ustawy przedsiębiorca powinien wykonać umowę zawartą na odległość najpóźniej w terminie trzydziestu dni, po złożeniu przez konsumenta oświadczenia woli o zawarciu umowy. Jeżeli strony nie umówiły się inaczej wydanie towaru powinno nastąpić właśnie w tym terminie.

REKLAMA

Strony mogą w umowie zawrzeć postanowienia, które zarówno wydłużą, jak i skrócą termin wykonania umowy.

Gdy wykonanie umowy nie jest możliwe

REKLAMA

Czasami może zdarzyć się sytuacja, iż pomimo zawarcia umowy ze sklepem internetowym, zamówiony towar z jakiegoś powodu nie może być nam dostarczony. Wtedy też przedsiębiorca, który nie może spełnić świadczenia z tego powodu, że przedmiot świadczenia nie jest dostępny, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym konsumenta (najpóźniej powinno to nastąpić w terminie 30 dni od zawarcia umowy). W takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić sumę pieniężną, która była zapłacona (art. 12 ust. 2).

Uprawnienia wynikające z ustawy odnoszą się tylko do sytuacji, gdy drugą stroną umowy jest przedsiębiorca zawierający umowę w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej (np. sklep internetowy).

Odstąpienie od umowy

W sytuacji, gdy dostawa zamówionego towaru się przedłuża konsument może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy. Ma na to 10 dni, przy czym termin ten zaczyna biec od chwili wydania towaru. Prawo to przysługuje również w sytuacji gdy towar nie został jeszcze dostarczony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświadczenie o odstąpieniu musi być sporządzone na piśmie. Do zachowania 10-dniowego terminu wystarczy wysłanie pisma przed jego upływem.

Zatem, jeżeli sklep internetowy ociąga się z realizacją zamówienia prawo odstąpienia, które przysługuje konsumentowi może być skuteczną motywacją na przyspieszenie wydania przedmiotu umowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zasiłek opiekuńczy 2023/2024 - limity dni. Opieka nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny

    Jeżeli zachoruje dziecko lub inny członek naszej rodziny, to na czas opieki nad nim można pobierać zasiłek opiekuńczy. Przepisy ściśle określają ile dni w roku możemy przebywać na tym świadczeniu. Długość zasiłku opiekuńczego zależy od tego kim się opiekujesz i w jakim jest wieku.

    Sklepy samoobsługowe zachęcają do kradzieży, ale wiele osób nie docenia nowoczesnej technologii. Wszystko można przeanalizować wstecz

    Statystyki pokazują, że kradzieży w sklepach jest coraz więcej. Niedawna zmiana przepisów, według ekspertów, może spowodować, że będzie jeszcze gorzej. Obecnie próg kwotowy między wykroczeniem a przestępstwem kradzieży wynosi już 800 zł, czyli o 300 zł więcej niż wcześniej. Czy rząd powinien się zająć zmianą przepisów? 

    Dzisiaj w Sejmie expose Morawieckiego i wybór nowego premiera

    Dzisiaj rano w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose; następnie posłowie zagłosują nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.

    Renta rodzinna po rodzicach a zawarcie małżeństwa. ZUS wyjaśnia

    Studiujące dziecko pobiera rentę rodzinną po zmarłym rodzicu. Czy zawarcie małżeństwa spowoduje utratę prawa do tej renty? Na to pytanie odpowiedział ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    REKLAMA

    Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

    1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

    Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

    W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

    MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

    Ministerstwo Rodziny wyjaśniło sytuację opiekuna osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

    Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze w 2024 r. punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

    Publikujemy wzór formularza, który w 2024 r. wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

    REKLAMA

    Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

    Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

    W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

    Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek! Są za wysokie?

    REKLAMA