Malta
REKLAMA
REKLAMA
Malta wdrożyła Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. Oznacza to, że w przypadku towarów zakupionych przez konsumentów minimalny okres gwarancji wynosi 2 lata. Zgodnie z Ustawą o sprawach konsumenckich sprzedawcy są zobowiązani dostarczać towary zgodne z opisem oraz specyfikacjami zawartymi w umowie sprzedaży.
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, gdy sprzedawca dostarczył produkt, który w momencie dostawy nie był zgodny z umową sprzedaży, konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru poprzez wolną od opłat naprawę lub zastąpienie. Jeżeli naprawa lub zastąpienie nie mogą być przeprowadzone, konsument ma wówczas prawo do obniżki ceny zakupionego towaru lub unieważnienia umowy sprzedaży. Jeżeli brak zgodności uwidocznił się w ciągu 6 miesięcy od daty dostawy, przyjmuje się, że istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej.
Po upływie 6 miesięcy konsumenci nadal objęci są ochroną przed ukrytymi wadami towarów. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności przez okres 2 lat od dostawy. Jednakże po upływie pierwszych sześciu miesięcy to konsument musi udowodnić, że brak zgodności istniał w momencie dostawy. Dobrowolne gwarancje udzielane przez sprzedawców, zwane również gwarancjami handlowymi (‘commercial guarantees’), nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów. Sprzedawcy udzielają konsumentom gwarancji handlowych na zasadzie dobrej woli. Taka gwarancja w żaden sposób nie może działać na niekorzyść konsumenta.
Wymiana towaru
Sprzedawca nie jest prawnie zobowiązany do wymiany towaru, jeżeli nie jest on wadliwy.
Ceny
Obowiązującą na Malcie walutą jest lira maltańska. Ceny muszą być umieszczone w sposób widoczny. Konsument może domagać się otrzymania produktu za cenę widniejącą na metce. Ceny muszą uwzględniać podatek. Jeżeli cena nie obejmuje wszystkich opłat, powinno to być jasno określone na metce lub w reklamie. Sprzedawca ma obowiązek wydać konsumentowi paragon.
Podatek
Większość towarów i usług jest na Malcie obłożona 18% podatkiem od wartości dodanej – VAT.
Formy płatności
Najpopularniejszymi formami płatności na Malcie są gotówka, czeki oraz karty kredytowe.
Wyprzedaże
Okresy wyprzedaży na Malcie nie są regulowane przepisami prawa. Sklepy mogą prowadzić wyprzedaże w dowolnym okresie.
Typowe godziny pracy sklepów
Poniedziałek – Niedziela: 09:00 – 13.00
16:00 – 19.00
W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia sklepy są czynne do 22:00.
Typowe godziny pracy banków
Poniedziałek – Sobota: 08:30 – 13:00
Niektóre filie są czynne w wybrany dzień tygodnia po południu przez około 3 h.
Godziny pracy urzędów pocztowych
Poniedziałek – Sobota: 07:30 – 13:00
Kaucja
Za butelki pobierana jest kaucja. Szereg dóbr konsumpcyjnych, takich jak sprzęt AGD, plastikowe torby i puszki, obłożonych jest podatkiem ekologicznym.
Informacja turystyczna
Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat