REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Malta

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Sprawdź czy prawa konsumentów w innych krajach Unii Europejskiej różnią się od polskich przepisów. Na przykład czy możesz zwrócić towar do sklepu w określonym terminie? Zobacz na co warto zwracać uwagę dokonując zakupów poza granicami Polski.

Malta wdrożyła Dyrektywę 1999/44/WE dotyczącą sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. Oznacza to, że w przypadku towarów zakupionych przez konsumentów minimalny okres gwarancji wynosi 2 lata. Zgodnie z Ustawą o sprawach konsumenckich sprzedawcy są zobowiązani dostarczać towary zgodne z opisem oraz specyfikacjami zawartymi w umowie sprzedaży.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy sprzedawca dostarczył produkt, który w momencie dostawy nie był zgodny z umową sprzedaży, konsument ma prawo do przywrócenia zgodności towaru poprzez wolną od opłat naprawę lub zastąpienie. Jeżeli naprawa lub zastąpienie nie mogą być przeprowadzone, konsument ma wówczas prawo do obniżki ceny zakupionego towaru lub unieważnienia umowy sprzedaży. Jeżeli brak zgodności uwidocznił się w ciągu 6 miesięcy od daty dostawy, przyjmuje się, że istniał w chwili dostawy, o ile nie dowiedziono inaczej.

Po upływie 6 miesięcy konsumenci nadal objęci są ochroną przed ukrytymi wadami towarów. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność za brak zgodności przez okres 2 lat od dostawy. Jednakże po upływie pierwszych sześciu miesięcy to konsument musi udowodnić, że brak zgodności istniał w momencie dostawy. Dobrowolne gwarancje udzielane przez sprzedawców, zwane również gwarancjami handlowymi (‘commercial guarantees’), nie mogą ograniczać ustawowych praw konsumentów. Sprzedawcy udzielają konsumentom gwarancji handlowych na zasadzie dobrej woli. Taka gwarancja w żaden sposób nie może działać na niekorzyść konsumenta.

Wymiana towaru

Sprzedawca nie jest prawnie zobowiązany do wymiany towaru, jeżeli nie jest on wadliwy.

Ceny

Obowiązującą na Malcie walutą jest lira maltańska. Ceny muszą być umieszczone w sposób widoczny. Konsument może domagać się otrzymania produktu za cenę widniejącą na metce. Ceny muszą uwzględniać podatek. Jeżeli cena nie obejmuje wszystkich opłat, powinno to być jasno określone na metce lub w reklamie. Sprzedawca ma obowiązek wydać konsumentowi paragon.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek

Większość towarów i usług jest na Malcie obłożona 18% podatkiem od wartości dodanej – VAT.

Formy płatności

Najpopularniejszymi formami płatności na Malcie są gotówka, czeki oraz karty kredytowe.

Wyprzedaże

Okresy wyprzedaży na Malcie nie są regulowane przepisami prawa. Sklepy mogą prowadzić wyprzedaże w dowolnym okresie.

Typowe godziny pracy sklepów

Poniedziałek – Niedziela: 09:00 – 13.00

16:00 – 19.00

W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia sklepy są czynne do 22:00.

Typowe godziny pracy banków

Poniedziałek – Sobota: 08:30 – 13:00

Niektóre filie są czynne w wybrany dzień tygodnia po południu przez około 3 h.

Godziny pracy urzędów pocztowych

Poniedziałek – Sobota: 07:30 – 13:00

Kaucja

Za butelki pobierana jest kaucja. Szereg dóbr konsumpcyjnych, takich jak sprzęt AGD, plastikowe torby i puszki, obłożonych jest podatkiem ekologicznym.

Informacja turystyczna

www.visitmalta. com

 

 

 

 

 

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

REKLAMA

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

REKLAMA