REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes UODO: NSA kwestionuje niezależność organu

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Prezes UODO: NSA kwestionuje niezależność organu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Prezes UODO w piśmie skierowanym do Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego wyraża głębokie zaniepokojenie niebezpiecznym kierunkiem, w jakim zmierza dokonana przez NSA interpretacja kompetencji i pozycji ustrojowej organu nadzorczego w świetle praw osób, których dane osobowe dotyczą” – poinformował urząd.

Prezes UODO: wyrok NSA podważa kompetencje pracowników

Zdaniem Prezesa UODO, NSA w sposób niezaprzeczalny i precedensowy kwestionuje niezależność organu nadzorczego, jak i podważa jego kompetencje oraz kwalifikacje merytoryczne zatrudnionych w nim osób, niezbędne do wykonywania zadań, do których organ ten został powołany.

REKLAMA

Pismo to odnosi się do orzeczenia w sprawie kary nałożonej przez UODO na spółkę Morele.net. Wynika z niego, iż przyczyną uchylenia decyzji Prezesa UODO było oddalenie przez organ wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego w kontekście standardów technicznych i organizacyjnych stosowanych przez spółkę.

Naczelny Sąd Administracyjny podzielił przytoczone przez firmę argumenty, przemawiające za koniecznością uwzględnienia wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego

Z argumentami tymi nie zgadza się Prezes UODO. W piśmie z 29 marca 2023 r. podkreśla, iż „personel zatrudniany przez Prezesa UODO, a wcześniej przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (…) ma bowiem blisko dwudziestopięcioletnie doświadczenie w kontroli i prowadzeniu postępowań wobec podmiotów przetwarzających dane osobowe w systemach informatycznych, które to doświadczenie jest systematycznie wzbogacane, w szczególności poprzez odbywanie przez pracowników specjalistycznych kursów, szkoleń, potwierdzanych stosownymi certyfikatami.”

Naruszenie danych osobowych użytkowników

Zdaniem PUODO, NSA całkowicie pominął prawa ponad 2.200.000 użytkowników, których dane osobowe zostały naruszone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko to przedstawił podczas piątkowej konferencji prasowej Zastępca Prezesa UODO, Jakub Groszkowski.

Przekazał on, iż Prezes UODO szanuje ten wyrok, ale jest zaniepokojony jego uzasadnieniem i kierunkiem, w jakim zmierza interpretacja NSA przepisów o RODO w zakresie pozycji UODO jako organu nadzorczego.

„Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowi, że za wyciek ponad dwóch milionów danych osobowych, ludzi - człowieka, obywatela, konsumenta, administrator dzisiaj pozostaje bezkarny” – podkreślał Groszkowski.

Ochrona danych osobowych wyzwaniem?

Zastępca PUODO nawiązał też do zorganizowanej przez urząd konferencji „Wyzwania dla ochrony danych osobowych w świetle orzecznictwa sądów”.

„Dzisiejsza konferencja, którą zorganizowaliśmy będzie mówić o konsekwencjach, jakie niesie za sobą wyciek danych dla konsumenta (…)  takich jak kradzież tożsamości, podszywanie się, zaciąganie zobowiązań, zakładanie kont. To są ogromne problemy dla zwykłych ludzi” – mówił Groszkowski. Jednocześnie zadeklarował, iż Urząd Ochrony Danych Osobowych nie ugnie się i zawsze będzie stał po stronie człowieka.

Co dalej?

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Groszkowski, poinformował, iż sprawa ponownie trafiła do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który musi przeprowadzić postępowanie dowodowe i ocenić wniosek dowodowy strony, jakim jest powołanie opinii biegłego.

Historia sprawy

REKLAMA

Przypomnijmy, iż postępowanie administracyjne w sprawie Morele.net zostało wszczęte w czerwcu 2019 r. po przeprowadzonej kontroli. Spółka wniosła wówczas o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, posiadającego wiadomości specjalne z zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych. Prezes UODO odmówił uwzględnienia tego wniosku dowodowego. Na spółkę Morele.net nałożona została kara pieniężna w wysokości 2.830.410 zł w związku z wyciekiem danych osobowych ponad 2.200.000 użytkowników sklepów internetowych spółki. W uzasadnieniu decyzji Prezes UODO wskazał m.in. na to, że firma naruszyła zasadę poufności danych, stosując nieskuteczny środek uwierzytelniania (wyłącznie w postaci loginu i hasła). Ponadto, nie uwzględniła ryzyka związanego z uzyskaniem nieuprawnionego dostępu do panelu pracownika. 

Stanowisko organu podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Po wniesieniu skargi kasacyjnej przez firmę sprawą zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny. W lutym 2023 r. zapadł wyrok, w którym NSA uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na rzecz firmy kwotę 65.075 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. NSA uznał, iż sankcji administracyjnej za naruszenie obowiązków wskazanych w art. 32 rozporządzenia RODO podlega nie ten, kto jako administrator albo podmiot przetwarzający dopuścił do nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych, a tylko podmiot, który nie dochował odpowiedniego, w danych okolicznościach, standardu środków bezpieczeństwa.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA