reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Wybieraj sprzęt oszczędzający energię

Wybieraj sprzęt oszczędzający energię

Kolorowa etykieta znakowania energetycznego, jaką znajdziemy na opakowaniu każdej nowej pralki, zmywarki, czy żarówki, stała się jednym z najbardziej skutecznych narzędzi poprawy efektywności urządzeń elektrycznych w Europie.

Dzięki takim oznaczeniom możemy wybierać oszczędniejszy sprzęt i płacić niższe rachunki za prąd.

Na początku maja br posłowie Parlamentu Europejskiego debatowali nad nowelizacją prawa, które obowiązuje od 1992 roku. Parlament chce, by klasyfikacja energetyczna dotyczyła także przemysłu i handlu.

Europejski system znakowania energetycznego dzieli urządzenia na siedem klas: najbardziej wydajne otrzymują kategorię A - najbardziej prądożerne aparaty, takie jak na przykład elektryczne grzałki, dostają kategorię G. Strzałka na etykiecie wskazuje również miejsce urządzenia na kolorowej skali: odpowiednio od zielonego do czerwonego.

Posłowie uważają, iż dyrektywa w sprawie etykiet efektywności energetycznej, która obowiązuje od ponad piętnastu lat, choć uważana za skuteczną zarówno przez sektor przemysłowy, jak i organizacje konsumenckie, nie zapewnia dłużej mechanizmów pozwalających dotrzymać kroku ewolucji technologii i innowacyjności produktów.

Mamy tu do czynienia z pozytywnym paradoksem. Od czasu wprowadzenia w życie dyrektywy, znacznie wzrosła sprawność urządzeń elektrycznych na rynku, a poprawę wydajności sprzętu gospodarstwa domowego zawdzięczamy w dużej mierze unijnym przepisom. Dziś jednak, w wyniku energetycznej ewolucji, same przepisy wymagają unowocześnienia.

Etykieta nie tylko dla urządzeń elektrycznych

Nowy projekt zezwala na etykietowanie wszystkich produktów związanych z energią w gospodarstwie domowym oraz w sektorach handlu i przemysłu. Deputowani chcą również objąć przepisami dyrektywy wszystkie produkty, które pobierają energię bezpośrednio lub są odpowiedzialne za zużycie energii (na przykład okna).

Projekt przygotowany przez grecką posłankę, Anni Podimatę z grupy Socjalistów poparła już parlamentarna Komisja Przemysłu. Jej członkowie uważają, iż reklamy produktów powinny zawierać informacje na temat ich efektywności energetycznej.

Konsumenci, którzy korzystają z wysoce energooszczędnych produktów i przedsiębiorstwa, które promują i wytwarzają takie produkty, mogliby ubiegać się o zwolnienia podatkowe, czytamy w projekcie. Deputowani opowiadają się również za obniżeniem stawek podatku VAT na materiały i komponenty, które poprawiają efektywność energetyczną.

Źródło: Parlament Europejski

Zobacz: Prawa konsumenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzięki kolorowych etykietom na lodówkach czy pralkach możemy wybierać oszczędniejszy sprzęt i płacić niższe rachunki za prąd.
Dzięki kolorowych etykietom na lodówkach czy pralkach możemy wybierać oszczędniejszy sprzęt i płacić niższe rachunki za prąd.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Łukaszyk

ekspert z zakresu ochrony danych osobowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama