reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Czy spis inwentarza jest konieczny do zwolnienia z podatku?

Czy spis inwentarza jest konieczny do zwolnienia z podatku?

Urząd Skarbowy nie może żądać spisu inwentarza, aby możliwe było przyznanie zwolnienia z podatku od spadków. Spis taki nie jest obligatoryjny.

Z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 grudnia 2010 roku (sygn. IPPB2/436-362/10-2/AF) wynika, że dokonanie spisu inwentarza nie jest niezbędne do otrzymania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Stan faktyczny

Brat podatnika zmarł 8 lutego 2010 roku. 14 kwietnia sąd stwierdził, że podatnik wraz, ze swoją siostrą nabyli spadek. Spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Podatnik zamierzał w 6-miesięcznym terminie powiadomić o nabyciu spadku Urząd Skarbowy, aby uzyskać zwolnienie z podatku od spadku.

Następnie zlecono komornikowi sporządzenie spisu inwentarza. Operacja ta okazała się jednak zbyt kosztowna, więc spadkobiercy postanowili odstąpić od sporządzania inwentarza. Wpływ na tę decyzję miały również niewielkie długi spadkowe.

Mimo to w postanowieniu Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku nadal sporządzenie spisu była nadal wymienione. Pojawiła się wątpliwość czy Urząd Skarbowy może żądać takiego spisu, by możliwe było zwolnienie z podatku od spadków i darowizn.

Zobacz też: Opodatkowanie starych spadków

Rozwiązanie.

Przy spełnieniu pewnych warunków, najbliżsi spadkodawcy to znaczy małżonek, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha mogą być zwolnieni od podatku od spadków i darowizn. Muszą oni w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego zgłosić nabycie spadku właściwemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego, wraz z odpowiednią dokumentacją.

Z omawianej interpretacji wynika, że Urząd Skarbowy nie może w takim przypadku żądać spisu inwentarza. Według przepisów obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnienia się orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku. Znaczy to, że postanowienie o sporządzeniu inwentarza i data zakończenia jego sporządzania nie mają wpływu na obowiązek podatkowy. Celem spisu jest określenie i oznaczenie składników majątku spadkowego, tak by ograniczyć odpowiedzialność za długi spadkowe. Nie przesądza on natomiast o nabyciu praw i nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o kwestie podatkowe.

Zobacz też serwis: Podatek od spadku

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do uzyskania zwolnienia z podatku od spadków nie jest konieczny spis inwentarza.
Do uzyskania zwolnienia z podatku od spadków nie jest konieczny spis inwentarza.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama