Jak długo przechowywać rachunki

REKLAMA
REKLAMA
Konsument nie ma prawnego obowiązku przetrzymywania rachunków, jaki wynika np. dla przedsiębiorców z przepisów podatkowych. Warto jednak zabezpieczyć własne interesy i zachować rachunki tak długo, jak mogą one stanowić dowód w sprawie.
REKLAMA
Okres czasu, w którym konsument powinien przechowywać rachunki wyznaczają określone w przepisach tzw. terminy przedawnienia. Ich długość może zmieniać się w zależności od rodzaju zawartej umowy.
Zobacz: Co zrobić, gdy przedsiębiorca stosuje niedozwolone klauzule umowne?
Czym jest przedawnienie?
Wierzyciel (podmiot uprawniony do odbioru świadczenia) może skutecznie dochodzić wykonania swoich praw od dłużnika (podmiot zobowiązany do wykona świadczenia) tylko w wyznaczonym przez prawo okresie czasu. Przedawnienie roszczenia rodzi specyficzną sytuację, w której dłużnik może uwolnić się od obowiązku spełnienia świadczenia poprzez powołanie się na upływ czasu. tzw. podniesienie zarzutu przedawnienia.
Zobacz: Zwrot rozpakowanego towaru
W takim przypadku dłużnik nie musi już przedstawiać dowodów na to, że nie był zobowiązany do świadczenia lub świadczenie spełnił.
Zadaj pytanie: Forum
Terminy przedawnienia istotne dla konsumentów
Ogólny termin, w którym przedawniają się roszczenia przedsiębiorców względem konsumentów, wynosi 3 lata, od dnia wymagalności roszczenia.
REKLAMA
Pan Jan otrzymał rachunek za telefon, który miał uregulować zgodnie z wskazaniem operatora do 14 kwietnia 2008 roku. Roszczenie operatora o zapłatę tej należności przedawni się 14 kwietnia 2011 roku. Pan Jan powinien zatem przechowywać dowód opłacenia rachunku przez okres 3 lat.
Jest jednak grupa umów, dla których przepisy szczególne przewidują inne terminy przedawnienia lub inaczej oblicza się bieg terminu przedawnienia. Do najważniejszych wyjątków z punktu widzenia konsumenta należy zaliczyć:
• umowa o dzieło (np. naprawa samochodu, usługa w pralni, remont mieszkania) - 2 lata liczone od dnia oddania dzieła, a jeśli dzieło nie zostało oddane-od dnia, w którym zgodnie z umową powinno być oddane;
• umowa ze szkołą językową (tak jak umowa zlecenie) – w okresie 2 lat przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie, jeśli osoba wykonująca zlecenie trudni się czynnościami danego rodzaju stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa;
• umowa sprzedaży, gdy sprzedaży dokonano w zakresie działalności przedsiębiorstwa – 2 lata;
Podstawa prawna : art. 118 Kodeksu cywilnego (Dz. U. 64.16.93 z późn. zm.).
Zobacz także: Prawa konsumenta
Aleksandra Bielicka
ekspert z zakresu praw konsumenckich
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA