| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Upadłość konsumencka – czy utracisz prawo do mieszkania

Upadłość konsumencka – czy utracisz prawo do mieszkania

Upadłość konsumencka to szansa dla dłużnika – od marca osoby fizyczne mogą składać wniosek o ogłoszenie upadłości do sądów rejonowych. Instytucja upadłości miała w założeniu przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu zadłużonych i ułatwić im spłatę należnych zaległości. Na jej wprowadzenie czekano od dawna, sam kształt regulacji wzbudził parę kontrowersji.

Poza tym ogłoszenie upadłości przez dłużnika zostanie wpisane na listę BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – ta powszechnie dostępna informacja jest wykreślana dopiero po 15 latach, co sprowadza się do całkowitej utraty zdolności kredytowej.

Upadłość konsumencka = utrata mieszkania

Osoba zgłaszająca upadłość konsumencką traci prawo do mieszkania, którego jest właścicielem.

Jeśli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, syndyk sprzeda go w drodze licytacji a z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę przeznaczoną na wynajem mieszkania za okres dwunastu miesięcy.

Idą zmiany?

Komisja Przyjazne Państwo zaproponowała zmiany – najważniejsza z nic dotyczy podziału upadłych na dwie kategorie – dłużników, którzy popadli w tarapaty finansowe bez własnej winy i tych, których niewypłacalności nie da się usprawiedliwić wyjątkowymi okolicznościami.

Upadły nie musi stracić mieszkania

Projekt umożliwia tym starannym dłużnikom dotkniętym przez ciężkie przypadki losowe przeprowadzenie postępowania upadłościowego według samodzielnie ustalonego planu, który nie włączy mieszkania do masy upadłości. Dzięki temu konsument zachowa swój dorobek życia. 

Dopiero niezrealizowanie tego planu upoważni syndyka do licytacji składników majątku konsumenta, w tym jego mieszkania.

Dłużnik miałby 14 dni na opracowanie planu spłaty wierzycieli wykonalnego w ciągu (tak jak dotychczas) 5 lat.

Taka ochrona mieszkania przysługuje tylko takiemu konsumentowi, który wcześniej nie korzystał z postępowania upadłościowego, w którym:

  •  umorzono przynajmniej część jego zobowiązań
  • zawarto układ bądź prowadzono posterowanie upadłościowe, w którym nie zaspokojono wszystkich wierzycieli

a dłużnik po zakończeniu lub umorzeniu postępowania zobowiązań nie wykonał.

Upadłość dla każdego dłużnika, ochrona prawa do mieszkania tylko dla niektórych

Jeśli projekt wejdzie w życie, znacznie rozszerzy grupę podmiotów uprawnionych do wszczęcia postępowania. Każdy dłużnik może złożyć taki wniosek, natomiast postanowienie o ogłoszenie upadłości będzie się wiązać od razu z likwidacją całego majątku upadłego, w tym mieszkania.

Wszystko o kredycie konsumenckim znajdziesz w dziale mojafirma.infor.pl/kredyty/kredyt-konsumencki

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Instytucja upadłości miała w założeniu przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu zadłużonych i ułatwić im spłatę należnych zaległości.
Instytucja upadłości miała w założeniu przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu zadłużonych i ułatwić im spłatę należnych zaległości.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »