Kategorie

Co można wyczytać z numeru PESEL?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Co oznacza numer PESEL?/ Fot. Fotolia
PESEL to system przeznaczony do ewidencji ludności. Każdy obywatel otrzymuje taki numer. Nie są to jednak przypadkowe liczby. Można z nich wyczytać określone informacje. Jakie?

Numer PESEL to ciąg 11 cyfr, które są indywidualnie przypisane każdemu człowiekowi. Bynajmniej nie są to cyfry dobierane przypadkowo. Z numeru PESEL można wyczytać datę urodzenia oraz płeć.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Co zawiera numer PESEL?

Każda cyfra w numerze PESEL ma swoje określone znaczenie, jeżeli znajduje się w określonym miejscu numeru PESEL. Pierwsze sześć cyfr określa datę urodzenia.

Początek numeru PESEL 331101 oznacza, że osoba ta urodziła się 1 listopada 1933 r. Dwie pierwsze cyfry określają rok urodzenia, kolejne dwie miesiąc, a następne dwie dzień.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Numer PESEL a data urodzenia

Z racji tego, iż numer PESEL dla oznaczenia roku zawiera jedynie dwie ostatnie cyfry z daty, powstaje pytanie, w jaki sposób będzie oznaczony PESEL osób, które urodziły się odpowiednio 1 listopada 1933 r. oraz 1 listopada 2033 r. Wbrew pozorom nie jest to jednak problem, jako że przyjęta metoda kodowania pozwala na skodyfikowanie numeru PESEL przez pięć stuleci. W przypadku osób urodzony po 2000 r. zmianie ulegnie bowiem kodyfikacja miesiąca. Nie będzie to bowiem numeracja od 1 do 12 (jak w przypadku osób urodzonych między 1900 a 1999 r.), a między 21 a 32, poczynając od stycznia. Tym samym osoba urodzona w listopadzie 2033 r. w miejscu oznaczenia miesiąca będzie miała liczbę 31.

PESEL osoby urodzonej 1 listopada 1933 r. zaczyna się tak: 331101. Z kolei PESEL osoby, która urodzi się 1 listopada 2033 r. będzie zaczynał się tak: 333101

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Oznaczenie płci w numerze PESEL

Drugą rzeczą, jaką można wyczytać z numeru PESEL jest płeć. Przykładowo zatem w różnego rodzaju testach, w których zdający są oznaczeni jedynie numerem PESEL można stwierdzić, czy był on wypełniony ręką kobiety, czy mężczyzny. Zgodnie bowiem z przepisami cyfry numeru PESEL, stojące w na miejscach od 7 do 10 są oznaczeniem numeru porządkowego wraz z oznaczeniem płci (którą określa dziesiąta cyfra, przedostatnia całego numeru PESEL).

Płeć określa przedostatnia cyfra numeru PESEL.

I tak cyfry 0, 2, 4, 6, 8 oznaczają płeć żeńską. Z kolei cyfry 1, 3, 5, 7, 9 oznaczają płeć męską. W takim przypadku osoba oznaczona numerem PESEL 331101***5* będzie mężczyzną, natomiast osoba z numerem PESEL 331101***2* kobietą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak obliczyć, czy mamy prawidłowy PESEL?

Ostatnia cyfra numeru, to tzw. liczba kontrolna, która pozwala obliczyć czy numer PESEL został ustalony prawidłowo. Obliczenia tego dokonuje się według prostego wzoru matematycznego (mnożenie kolejnych cyfr i zsumowanie wyniku):

 • 1*a + 3*b + 7*c + 9*d + 1*e + 3*f + 7*g + 9*h + 1*i + 3*j, gdzie litery od a do j oznaczają kolejne cyfry numeru PESEL. Uwaga chodzi o 10 z 11 cyfr numeru. Ostatnia cyfra PESEL będzie wynikiem tego wzoru.

Z otrzymanego wyniku bierze się ostatnią cyfrę i odejmuje się od liczby 10. Tak uzyskany wynik powinien być zgodny z naszą ostatnią cyfra numeru PESEL.

PESEL: 331101***23. Oblicza się według wzoru 1x3 + 3x3 + 7x1 itd. Załóżmy, że po zsumowaniu wszystkich cyfr wyszedł wynik 157. Z tego wyniku bierzemy ostatnią cyfrę, czyli 7 i odejmujemy od liczby 10. Otrzymany wynik, czyli 3 jest identyczny z ostatnią cyfrą numeru PESEL, co oznacza, iż jest on prawidłowy.

Masz problem z obliczeniem wyniku? Zajrzyj tutaj: Edukacja

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.

  Kapitał rodzicielski - od kiedy?

  Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

  Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

  To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

  Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

  Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

  Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

  15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

  Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

  Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.