reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Kto i kiedy jest konsumentem?

Kto i kiedy jest konsumentem?

Głównym celem przepisów regulujących obrót konsumencki jest ochrona i zabezpieczenie interesów konsumenta. Nie zawsze jednak będziemy konsumentem.

To kto i w jakiej sytuacji będzie konsumentem określa Kodeks cywilny, a konkretnie art. 221. Zgodnie z jego treścią za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Konsument to osoba fizyczna

Z treści tego przepisy wynikają określone warunki określenia w danych relacjach prawnych jako konsument. Po pierwsze konsumentem może być wyłącznie osoba fizyczna. Takie postępowanie wyłącza zatem sytuacje, w których osoba fizyczna dokonuje co prawda transakcji, ale działa nie w imieniu własnym, a na rachunek własnej działalności gospodarczej. Innymi słowy zawiera umowę „na firmę”.

Po drugie wreszcie konsumentem nie będzie osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i zawodową.

Konsumentem nie będzie osoba fizyczna, która dokonuje kupuje w sklepie rzeczy przeznaczone do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Z drugiej jednak strony nie oznacza to, że osoba która zarabia na życia jako przedsiębiorca, nigdy nie będzie konsumentem. W konkretnej sytuacji rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy dana czynność prawna (np. umowa sprzedaży) miała związek z działalnością gospodarczą. Jeżeli nie, wtedy też będzie mogła korzystać z uprawnień, jakie niesie ze sobą prawo konsumenckie.

Druga strona jest przedsiębiorcą

Oprócz powyższych uwarunkowań koniecznym wymogiem do korzystania z uprawnień prawa konsumenckiego jest charakter drugiej strony czynności prawnej. Przymiot konsumenta przysługuje bowiem jedynie wtedy, gdy drugą stroną czynności jest przedsiębiorca.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jakie są skutki?

To czy w danej sytuacji jesteśmy lub nie konsumentem może mieć istotne znaczenie. Widać to przede wszystkim w przypadku umów zawieranych przez Internet. Przepisy dotyczące prawa do namysłu, czyli możliwości odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dostarczenia towaru dotyczą konsumenta.

Zatem w sytuacji, gdy osoba fizyczna zawiera umowę „na firmę” lub też gdy druga strona jest osobom prywatną, wtedy też korzystanie z tych uprawnień będzie niemożliwe.

Zobacz serwis: Konsument w sieci

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama