REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa – uprawnienia konsumenta

Umowa sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa wymaga potwierdzenia.
Umowa sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa wymaga potwierdzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa polega na oferowaniu swoich towarów poza sklepem, na ulicy, w miejscu pracy lub wypoczynku konsumentów. Jest sposobem walki o klientów. Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują im przy zawieraniu takiej transakcji.

Czy musimy zapłacić sprzedawcy zadatek?

NIE. Jednak sprzedawca może wtedy odmówić zawarcia umowy. Wpłacanie zaliczki i jej wysokość strony ustalają w drodze negocjacji. Jeżeli jednak zrezygnujemy w ciągu 10 dni od dnia zawarcia umowy, odzyskamy całość wpłaconej sumy. Nawet wtedy, gdy towar będzie miał ślady użytkowania, zgodnego z jego przeznaczeniem, sprzedawca nie będzie mógł obniżyć zwracanej kwoty, np. odkurzacz piorący, używany do czasu odstąpienia od umowy. Sprzedawca będzie miał jednak prawo zmniejszenia kwoty oddawanej nam za produkt, gdy rzecz zostanie uszkodzona, np. złamiemy rurę odkurzacza albo uszkodzimy silnik.

REKLAMA

Czy możemy zwrócić rzecz, którą kupiliśmy od sprzedawcy?

TAK. Są jednak pewne wyjątki, gdyż nie można odstąpić od umów: 

  • o charakterze ciągłym, jeżeli mogliśmy uprzednio zapoznać się z treścią otrzymanej oferty lub informacji, np. zamawiamy okresową dostawę do domu wody na podstawie przesłanego do nas cennika;
  • sprzedaży artykułów spożywczych dostarczanych okresowo przez sprzedawcę do miejsca zamieszkania konsumenta;
  • w drobnych sprawach życia codziennego, o wartości nie przekraczającej 10 EURO;
  • o prace budowlane;
  • dotyczących nieruchomości (wyjątkiem są usługi remontowe);
  • ubezpieczenia, w tym członkostwo w OFE;
  • dotyczących papierów wartościowych oraz usług inwestycyjnych.

Czy sprzedawca może żądać odstępnego?

NIE. Obowiązuje absolutny zakaz wprowadzania do umowy zastrzeżeń, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy, tzw. odstępnego. Jeżeli takie postanowienie pojawi się w umowie, wówczas z mocy prawa jest ono nieważne.

Zobacz też: Czym jest umowa poza lokalem przedsiębiorstwa?

Czy można zrezygnować z zakupu?

TAK. Należy złożyć oświadczenie na piśmie i przesłać je listem poleconym na adres przedsiębiorcy najpóźniej 10 dnia od zawarcia umowy. Ale uwaga! Sprzedawca ma obowiązek pouczyć konsumenta o przysługującym mu prawie odstąpienia od umowy oraz wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu. Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, bieg terminu nie rozpoczyna się. W takim przypadku konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od uzyskania informacji od sprzedawcy (akwizytora) o prawie odstąpienia. Konsument nie może jednak z tego powodu odstąpić od umowy po upływie 3 miesięcy od jej wykonania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy otrzymamy jakieś dokumenty po zawarciu umowy?

TAK. Poza pisemnym poinformowaniem o prawie odstąpienia od umowy oraz wzorem takiego odstąpienia, sprzedawca ma obowiązek wręczenia konsumentowi pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy (fakturę, rachunek, umowę sprzedaży itp.) zawierającego datę, rodzaj i przedmiot świadczenia oraz cenę, a także pieczęć sprzedawcy i jego podpis lub jego pełnomocnika.

Zobacz też: Zakup towaru na prezentacji

Czy umowa jest nieważna, gdy od niej odstąpimy?

TAK. W razie odstąpienia od umowy przez konsumenta, umowa uważana jest za niezawartą, a konsument zwolniony z wszelkich zobowiązań. Jedynie strony muszą zwrócić to, co świadczyły wzajemnie, tzn. konsument – przedmiot umowy, a sprzedawca – zapłaconą cenę.

Czy akwizytor powinien odebrać produkt, jeżeli rezygnujemy z zakupu?

Przepisy nie regulują tego zagadnienia. Można przyjąć, że towar przyniesiony przez akwizytora do domu powinien być przez niego odebrany. Nie zawsze tak się dzieje. Dlatego możemy akwizytora wezwać pisemnie do odebrania towaru w wyznaczonym odpowiednim terminie. Jeżeli jednak w wyznaczonym przez nas terminie akwizytor nie odbierze towaru możemy go oddać do depozytu sądowego, który ma taki sam skutek jak odbiór za pokwitowaniem przez sprzedawcę. Inną możliwością jest oddanie rzeczy osobiście lub przesyłką pocztową na własny koszt.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA