REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koroner w Polsce – zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Koroner w Polsce – zmiany
Koroner w Polsce – zmiany
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Koroner w Polsce? Wprowadzenie nowej instytucji zakłada projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Koroner w Polsce

Instytucja koronera działa w wielu państwach. O wydanie aktu prawnego, który regulowałby zadaniowo-finansową funkcję koronera wnosił Rzecznik Praw Obywatelskich.

REKLAMA

Jak podkreślał RPO, zgodnie z aktualnymi przepisami w pandemii COVID-19 wojewodowie maja prawo powoływać lekarzy, by stwierdzali zgony osób, które mogły umrzeć na koronawirusa, także poza szpitalem. Należy jednak pamiętać, iż przepis ten nie ma zastosowania, gdy do śmieci doszło z innych przyczyn. Ponadto, nie w każdym województwie powołano takich lekarzy na stałe.

Koroner w Polsce – zmiany w wyniku nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Wprowadzenie instytucji koronera zakłada projekt nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W projekcie określono m.in. zasady nabywania i utraty prawa do wykonywania czynności koronera.

Koroner – kto to?

Koronerem ma być lekarz, który będzie podejmował czynności w szczególnych sytuacjach na wezwanie określonych podmiotów takich jak m.in. Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, prokuratura.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, wezwanie koronera będzie właściwe, jeżeli pacjent zmarł nagle bez uprzedniego kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i bez udziału zespołu ratownictwa medycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Koroner podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków koronera będzie korzystał z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Koroner – jaki obowiązki?

REKLAMA

Zgodnie z projektem, koroner powinien dokonać oględzin ciała i badań pośmiertnych możliwych do przeprowadzenia oraz podjąć działania mające na celu ustalenie tożsamości osoby zmarłej w czasie nie dłuższym niż 4 godziny od chwili przyjęcia wezwania.

Do obowiązków koronerów będzie należało sporządzanie dokumentacji fotograficznej ułożenia zwłok i ich otoczenia oraz widocznych obrażeń ciała i ich opisu, jeżeli zostało stwierdzone istnienie takich okoliczności. Ponadto koroner przeprowadzi wywiad z osobami obecnymi na miejscu ujawnienia zwłok na temat okoliczności zgonu. Koroner sporządzi też charakterystykę miejsca ujawnienia zwłok i rysopis cech indentyfikacyjnych osoby zmarłej.

Koroner będzie mógł konsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie medycyny sądowej w przypadku wątpliwości co do okoliczności i przyczyny zgonu.

Kto będzie mógł zostać koronerem?

Nowe przepisy przewidują, iż powinien być to lekarz, który:

  • ma prawo wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  • nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

REKLAMA

Ważne! Koroner powinien posiadać specjalizację z zakresu medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej albo co najmniej 3-letni staż pracy w zawodzie lekarza oraz odbył szkolenie w zakładzie medycyny sądowej uczelni medycznej.

Koronerem będzie mógł zostać również lekarz w trakcie specjalizacji z zakresu medycyny sądowej lub patomorfologii, po ukończeniu drugiego roku szkolenia specjalizacyjnego i uzyskaniu zgody kierownika specjalizacji.

Koroner – zarobki

Za każdorazowe stwierdzenie, potwierdzenie zgonu oraz sporządzenie protokołu zgonu i karty zgonu koronerowi będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości 15% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie badania. W przypadku odstąpienia od wystawienia karty zgonu - ma wynosić 10% kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Koronerowi będzie przysługiwał zwrot kosztów dojazdu do miejsca wezwania (na zasadach określonych w umowie), gdy taki dojazd będzie konieczny.

Warto pamiętać, iż wynagrodzenie i zwrot kosztów nie będą przysługiwały w przypadku dokonania oględzin lub sekcji zwłok na zlecenie sądu lub prokuratora.

Gdy wojewoda uzyska informacje uzasadniające wątpliwości co do rzetelności danych zawartych w karcie zgonu lub gdy wydana karta zgonu nie zawiera wymaganych elementów, to wstrzyma wypłatę wynagrodzenia do czasu wyjaśnienia wystąpienia tych nieprawidłowości.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA