REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koroner w Polsce – zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Koroner w Polsce – zmiany
Koroner w Polsce – zmiany
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Koroner w Polsce? Wprowadzenie nowej instytucji zakłada projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Koroner w Polsce

Instytucja koronera działa w wielu państwach. O wydanie aktu prawnego, który regulowałby zadaniowo-finansową funkcję koronera wnosił Rzecznik Praw Obywatelskich.

REKLAMA

Jak podkreślał RPO, zgodnie z aktualnymi przepisami w pandemii COVID-19 wojewodowie maja prawo powoływać lekarzy, by stwierdzali zgony osób, które mogły umrzeć na koronawirusa, także poza szpitalem. Należy jednak pamiętać, iż przepis ten nie ma zastosowania, gdy do śmieci doszło z innych przyczyn. Ponadto, nie w każdym województwie powołano takich lekarzy na stałe.

Koroner w Polsce – zmiany w wyniku nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Wprowadzenie instytucji koronera zakłada projekt nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W projekcie określono m.in. zasady nabywania i utraty prawa do wykonywania czynności koronera.

Koroner – kto to?

Koronerem ma być lekarz, który będzie podejmował czynności w szczególnych sytuacjach na wezwanie określonych podmiotów takich jak m.in. Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, prokuratura.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, wezwanie koronera będzie właściwe, jeżeli pacjent zmarł nagle bez uprzedniego kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i bez udziału zespołu ratownictwa medycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Koroner podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków koronera będzie korzystał z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Koroner – jaki obowiązki?

REKLAMA

Zgodnie z projektem, koroner powinien dokonać oględzin ciała i badań pośmiertnych możliwych do przeprowadzenia oraz podjąć działania mające na celu ustalenie tożsamości osoby zmarłej w czasie nie dłuższym niż 4 godziny od chwili przyjęcia wezwania.

Do obowiązków koronerów będzie należało sporządzanie dokumentacji fotograficznej ułożenia zwłok i ich otoczenia oraz widocznych obrażeń ciała i ich opisu, jeżeli zostało stwierdzone istnienie takich okoliczności. Ponadto koroner przeprowadzi wywiad z osobami obecnymi na miejscu ujawnienia zwłok na temat okoliczności zgonu. Koroner sporządzi też charakterystykę miejsca ujawnienia zwłok i rysopis cech indentyfikacyjnych osoby zmarłej.

Koroner będzie mógł konsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie medycyny sądowej w przypadku wątpliwości co do okoliczności i przyczyny zgonu.

Kto będzie mógł zostać koronerem?

Nowe przepisy przewidują, iż powinien być to lekarz, który:

  • ma prawo wykonywania zawodu lekarza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • ma pełną zdolność do czynności prawnych;
  • nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

REKLAMA

Ważne! Koroner powinien posiadać specjalizację z zakresu medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej albo co najmniej 3-letni staż pracy w zawodzie lekarza oraz odbył szkolenie w zakładzie medycyny sądowej uczelni medycznej.

Koronerem będzie mógł zostać również lekarz w trakcie specjalizacji z zakresu medycyny sądowej lub patomorfologii, po ukończeniu drugiego roku szkolenia specjalizacyjnego i uzyskaniu zgody kierownika specjalizacji.

Koroner – zarobki

Za każdorazowe stwierdzenie, potwierdzenie zgonu oraz sporządzenie protokołu zgonu i karty zgonu koronerowi będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości 15% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym poprzedzającym przeprowadzenie badania. W przypadku odstąpienia od wystawienia karty zgonu - ma wynosić 10% kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Koronerowi będzie przysługiwał zwrot kosztów dojazdu do miejsca wezwania (na zasadach określonych w umowie), gdy taki dojazd będzie konieczny.

Warto pamiętać, iż wynagrodzenie i zwrot kosztów nie będą przysługiwały w przypadku dokonania oględzin lub sekcji zwłok na zlecenie sądu lub prokuratora.

Gdy wojewoda uzyska informacje uzasadniające wątpliwości co do rzetelności danych zawartych w karcie zgonu lub gdy wydana karta zgonu nie zawiera wymaganych elementów, to wstrzyma wypłatę wynagrodzenia do czasu wyjaśnienia wystąpienia tych nieprawidłowości.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (etap legislacyjny: konsultacje publiczne)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA