REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do grobu i rezerwacja miejsca pochówku [ZMIANY]

Prawo do grobu i rezerwacja miejsca pochówku [ZMIANY]
Prawo do grobu i rezerwacja miejsca pochówku [ZMIANY]

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do grobu i rezerwacja miejsca pochówku to kwestie, które obecnie budzą szereg wątpliwości. Jak zostaną uregulowane w nowych przepisach?

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych został skierowany do konsultacji społecznych. Przewiduje on szereg nowych regulacji, dotyczących tzw. prawa pośmiertnego.

REKLAMA

Jedną z projektowanych zmian jest zdefiniowanie w sposób zakresowy uprawnień określanych jako „rezerwacja miejsca pochówku” oraz „prawo do grobu”. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, w obecnym stanie prawnym przepisy nie wskazują jednoznacznie granic uprawnień przysługujących osobie, która wniosła opłatę za pochówek. W praktyce powoduje to istotne wątpliwości w szczególności w sytuacjach, w których dochodzi do kolizji praw majątkowych przysługujących względem miejsca pochówku z prawem do kultu pamięci osoby zmarłej przysługującym osobom najbliższym zmarłemu.

Rezerwacja miejsca pochówku

Nowa ustawa tworzy majątkowe, zbywalne i niepodzielne prawo rezerwacji miejsca pochówku. Prawo to ma obejmować prawo decydowania o tym, kto może być pochowany w danym grobie oraz prawo budowy nagrobków itp. zgodnie z regulaminem cmentarza.

Fundator grobu

Fundator grobu, czyli osoba dokonująca rezerwacji miejsca pochówku będzie wnosiła opłatę, która obejmie również opłatę za pierwsze pochowanie w tym grobie.

Zbycie prawa rezerwacji miejsca pochówku będzie wymagało zachowania formy pisemnej i będzie musiało być dokonane w obecności właściciela cmentarza lub osoby przez niego upoważnionej. Maksymalną liczbę miejsc pochówku, w odniesieniu do których jednej osobie może przysługiwać prawo do rezerwacji, określi w regulaminie właściciel cmentarza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do grobu

REKLAMA

Od dnia pochowania rezerwacja miejsca pochówku ma ulec przekształceniu z mocy prawa w prawo do grobu przysługujące kolejno osobie wskazanej w testamencie, małżonkowi i krewnym zstępnym fundatora grobu, krewnym wstępnym i krewnym bocznym do czwartego stopnia pokrewieństwa, powinowatym w linii prostej do pierwszego stopnia oraz osobie, która dobrowolnie zobowiązała się do pochowania zwłok.

W pierwszej kolejności prawo do grobu ma być przyznane osobie wskazanej w testamencie. W braku takiej osoby lub w sytuacji, gdy nie podejmuje ona działań zmierzających do wykonania woli zmarłego prawo to będzie przysługiwało najbliższej rodzinie.

Zgodnie z projektem prawo do grobu ma obejmować:

 • decydowanie o tym, kto może być dochowany do grobu, zgodnie z regulaminem cmentarza;
 • budowy nagrobków, grobowców oraz innych kompozycji architektonicznych, zgodnie z regulaminem cmentarza;
 • wnioskowanie o przeprowadzenie ekshumacji;
 • dokonywanie zmian w nagrobku, grobowcu lub innej kompozycji architektonicznej wzniesionej w miejscu pochówku oraz decyzji o sposobie jego dekoracji, zgodnie z regulaminem cmentarza;
 • decydowanie o sposobie sprawowania kultu pamięci po osobie zmarłej;
 • decyzje o sposobie opieki nad grobem.

Chodzi tu zatem nie tylko o budowę nagrobków czy dokonywanie zmian w nagrobkach, ale też o podejmowanie decyzji o sposobie sprawowania kultu pamięci po osobie zmarłej i decyzji o sposobie opieki nad grobem.

Prawo do grobu będzie wygasało po 20 latach od dnia pochowania ostatnich zwłok, szczątków ludzkich lub popiołów ludzkich w danym grobie. Po upływie tego czasu, prawo będzie mogło być odnowione na kolejne 20 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(17)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mkk
  2021-09-30 04:02:46
  To kolejna "ustawa" dająca swobodę administracji cmentarza w poniewieraniu żyjącymi i zmarłymi. Znakomita większość cmentarzy jest zarządzana przez Kościół. A zatem jest to kolejna PiSowska ustawa pro-kościelna. Teraz zacznie się powszechne likwidowanie grobów, wyrzucanie zwłok i sprzedawanie "odzyskanych" miejsc przez parafie za duże pieniądze. Bo im chodzi przecież przede wszystkim o kasę.
  23
  pokażodpowiedzi (3)
 • Gorsza katoliczka
  2021-09-29 21:31:07
  Obecne prawo nadmiernie faworyzuje właściciela cmentarza, np parafię chrześcijańską.Ksiądz jest tu osobą, która arbitralnie decyduje o kwestiach pochówków, budowie grobów,pomników.Chciałam "poskarżyć się do biskupa, na niezgodne i niegodne postępowanie księdza rektora, to w kancelarii biskupiej oznajmiono mi,że nie praktykuje się skarg na owe działania, najczęściej realizowane przez pracowników kancelarii cmentarza. przy grobie moich rodziców wycięto kilkudziesięcioletnią tuję, zlikwidowano ławeczkę, bo rzekomo przeszkadzały. Tymczasem zezwolono na budowę grobu, który praktycznie zlikwidował przejście do innych grobów. Chyba ta osoba jest dla księdza więcej warta niż ja. burzy to moje poczucie sprawiedliwości zwłaszcza że ta strona powinna wzorow przestrzegać wszystkich,praw, zasad moralnych o jakich przecież naucza kościół ..............
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Zuzia K.
  2021-09-30 13:39:57
  Powiało zgrozą. Na Powązkach 80% grobów do likwidacji. Bo mniej więcej tyle, to groby starsze niż 20 lat (licząc od ostatniego pochówku). Jeśli tzw. sąsiedzi przyjmą identyczne prawo, to o Cmentarzu na Rossie i Cmentarzu Łyczakowskim zostanie tylko wspomnienie.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Siedemdziesiątka
  2021-10-28 09:37:20
  A co z ustawą o prawie własności władz kościelnych do pomników? Powoływanie się na prawo rzymskie to kompletny idiotyzm. A może zaczną powoływać się na starodawne prawa pierwszych Polan? Czy za mało nachapali się przez 70 lat mego życia, jeszcze chcą mi zabrać prawo do wybudowanego przeze mnie grobu? Matko i córko!. A moi oboje rodzice są pochowani na katolickim cmentarzu. Walczyli o wolą Polskę w AK a teraz łapczywiec czai się na ich grób. A co jak mi uszkodzą pomnik? Przecież mam od szkód ubezpieczone pomniki. To cmentarz będzie odpowiedzialny i zapłaci za remont? Matko, nigdy im nie będzie dość? A potem się dziwią, że ludzie odchodzą od Kościoła
  5
 • zniechęcona
  2021-10-28 09:50:28
  Niedługo trzeba będzie wyjść na ulice i zacząć głośno protestować przeciwko Kościołowi. A przecież jestem katoliczką. Nie rozumiem, dlaczego rządzący Kościołem robią wszystko, by zniechęcić wierzących do praktykowania religii. A do tego dążą poprzez te wszystkie ustawy. Jeszcze im mało?
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • ja
  2022-07-20 10:06:11
  Złodzieje.Jeżeli mam komore grobową która jest oplacona juz z racji wymurowania na 99 lat to co cofna to i bedzie trzeba jak w grobach ziemnych co 20 lat oplacac.To jawne okradanie tych ktorzy zainwestowali jakby nie bylo w murowane komory,
  2
 • izydor
  2023-03-26 15:09:53
  Jeśli ktoś obcy jest pochowany na moim placu na cmentarzu ?
  0
 • Zosia
  2023-02-23 22:15:13
  Czy to znaczy że na Powązkach zaczną brać opłaty za groby, które zostały wykupione 100 lat temu?Biorą potworne pieniądze za możliwość pochowaniu w grobowcu rodzinnym, ale jeszcze im mało. A państwo PiS pisze ustawę pod Kościół, bo głównie cmentarze są w zarządzie kościoła. A ustawa tak napisana, aby nie można było się połapać o co chodzi, a chodzi o pieniądze.
  1
 • Gracjan
  2022-06-28 15:06:19
  Zmarły zasługuje na godny pochówek i gustowny nagrobek, który go upamiętni. Eleganckie i dobrze wykonane nagrobki z doskonałych materiałów oferuje zakład kamieniarski Damascus. POlecam ich ofertę.
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

REKLAMA

Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

REKLAMA

Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

REKLAMA