| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Reklamacja > Co warto wiedzieć, zanim złożysz reklamację?

Co warto wiedzieć, zanim złożysz reklamację?

Prawo do reklamacji to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów. Co należy wiedzieć, by w pełni korzystać ze swoich uprawnień? Jakie błędy najczęściej popełniają konsumenci przy pisaniu reklamacji?

Podstawa reklamacji

Jak zostało to już stwierdzone w sytuacji, gdy na sprzedawany towar otrzymujemy gwarancję, będziemy dysponować dwoma podstawami prawnymi do reklamacji.

Patrz: Co musisz wiedzieć o reklamacji towarów? – cz. 3

Gwarancja nie oznacza bowiem, że bez niej reklamacja nie jest możliwa. Zawsze w przypadku towarów podlegających sprzedaży konsumenckiej istnieje możliwość skorzystania z uprawnień, jakie przewiduje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

To ważna informacja dla konsumenta. Jeszcze ważniejsza jest taka, iż bardzo często gwarancja jest wyborem dla konsumenta dużo gorszym, niż ustawa. Zwolennicy spiskowych teorii mogliby nawet pokusić się o stwierdzenie, że po to właśnie gwarancja jest udzielana, by ograniczyć surowe wymogi, jakim sprzedawcy podlegają z ustawy. Dlaczego?

Otóż uprawnienia ustawowe są niezmienne. Żadne porozumienie umowne między sprzedawcą a kupującym nie może wyłączyć postanowień ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. A ta stanowi m.in. że sprzedawca ma 14 dni na odpowiedź na reklamację (inaczej reklamacja jest uznana za uwzględnioną), a przy roszczeniach reklamacyjnych kupujący może domagać się albo bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany (wybór ten należy do konsumenta i jest dla sprzedawcy wiążący).

Zobacz serwis: Reklamacje

Co innego gwarancja, której uprawnienia mogą być modyfikowane. W jej tekście gwarant może zastrzec np., że przy reklamacji konsument może domagać się tylko naprawy, bez prawa do wymiany. Oprócz tego gwarancja może odsuwać moment, w którym konsument będzie mógł odstąpić od umowy. Zgodnie z ustawą odstąpienie jest możliwe już po pierwszej nieudanej naprawie lub wymianie. Tymczasem gwarancja może taką możliwość przewidywać np. po kilku nieudanych naprawach.

Data złożenia reklamacji

Kolejną istotną kwestią, która została wspomniana wyżej jest kwestia odpowiedź na reklamację. Otóż zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej sprzedawca powinien ustosunkować się do reklamacji w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Jeżeli tego nie uczyni w tym terminie, reklamacja zostanie uznana za uwzględnioną. Z tego też powodu istotne jest, by w samej reklamacji, jak również na jej kopii, która powinniśmy zachować dla siebie, oznaczyć datę zgłoszenia.

W terminie 14-dniowym nie chodzi o 14 dni roboczych, lecz 14 dni w sposób w jaki oblicza się terminy wedle Kodeksu cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK