REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć, zanim złożysz reklamację?

Gwarancja jest tylko dodatkowym uprawnieniem konsumenta.
Gwarancja jest tylko dodatkowym uprawnieniem konsumenta.

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do reklamacji to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów. Co należy wiedzieć, by w pełni korzystać ze swoich uprawnień? Jakie błędy najczęściej popełniają konsumenci przy pisaniu reklamacji?

Podstawa reklamacji

Jak zostało to już stwierdzone w sytuacji, gdy na sprzedawany towar otrzymujemy gwarancję, będziemy dysponować dwoma podstawami prawnymi do reklamacji.

REKLAMA

Patrz: Co musisz wiedzieć o reklamacji towarów? – cz. 3

Gwarancja nie oznacza bowiem, że bez niej reklamacja nie jest możliwa. Zawsze w przypadku towarów podlegających sprzedaży konsumenckiej istnieje możliwość skorzystania z uprawnień, jakie przewiduje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

REKLAMA

To ważna informacja dla konsumenta. Jeszcze ważniejsza jest taka, iż bardzo często gwarancja jest wyborem dla konsumenta dużo gorszym, niż ustawa. Zwolennicy spiskowych teorii mogliby nawet pokusić się o stwierdzenie, że po to właśnie gwarancja jest udzielana, by ograniczyć surowe wymogi, jakim sprzedawcy podlegają z ustawy. Dlaczego?

Otóż uprawnienia ustawowe są niezmienne. Żadne porozumienie umowne między sprzedawcą a kupującym nie może wyłączyć postanowień ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. A ta stanowi m.in. że sprzedawca ma 14 dni na odpowiedź na reklamację (inaczej reklamacja jest uznana za uwzględnioną), a przy roszczeniach reklamacyjnych kupujący może domagać się albo bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany (wybór ten należy do konsumenta i jest dla sprzedawcy wiążący).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Reklamacje

Co innego gwarancja, której uprawnienia mogą być modyfikowane. W jej tekście gwarant może zastrzec np., że przy reklamacji konsument może domagać się tylko naprawy, bez prawa do wymiany. Oprócz tego gwarancja może odsuwać moment, w którym konsument będzie mógł odstąpić od umowy. Zgodnie z ustawą odstąpienie jest możliwe już po pierwszej nieudanej naprawie lub wymianie. Tymczasem gwarancja może taką możliwość przewidywać np. po kilku nieudanych naprawach.

Data złożenia reklamacji

Kolejną istotną kwestią, która została wspomniana wyżej jest kwestia odpowiedź na reklamację. Otóż zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej sprzedawca powinien ustosunkować się do reklamacji w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Jeżeli tego nie uczyni w tym terminie, reklamacja zostanie uznana za uwzględnioną. Z tego też powodu istotne jest, by w samej reklamacji, jak również na jej kopii, która powinniśmy zachować dla siebie, oznaczyć datę zgłoszenia.

W terminie 14-dniowym nie chodzi o 14 dni roboczych, lecz 14 dni w sposób w jaki oblicza się terminy wedle Kodeksu cywilnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA