REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot kosztów przy odstąpieniu od umowy timesharingu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Odstąpienie od umowy to prawo konsumenta.
Odstąpienie od umowy to prawo konsumenta.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarłem umowę timesharingu, jednak po namyśle postanowiłem z niej zrezygnować. Przedsiębiorca zażądał ode mnie kwoty, która była oznaczona w umowie, jako koszty poniesione przez niego w celu zawarcia naszej umowy. Czy taka klauzula jest dozwolona?

Tak. Jeżeli w umowie przedsiębiorca zastrzegł zwrot kosztów w przypadku odstąpienia to nabywca, rezygnując, będzie musiał takie koszty pokryć. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca może zażądać od nas dowolnej sumy.

REKLAMA

Prawo do odstąpienia od umowy

REKLAMA

Odstąpienie od umowy jest prawem każdego konsumenta i zostało zagwarantowane w art. 6 ustawy o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku. Zgodnie z tym przepisem nabywca ma 10 dni od chwili zawarcia umowy, w ciągu których może od niej odstąpić. Co do zasady taka rezygnacja nie może powodować powstania żadnej odpowiedzialności po jego stronie. Wszelkie inne postanowienia zawarte w treści umowy nie są niedozwolone.

Jan Kowalski zawarł umowę timesharingu, zgodnie z którą jeżeli skorzysta z prawa odstąpienia będzie musiał zapłacić karę umowną, której wysokość została oznaczona w treści. Takie postanowienie jest niedozwoloną klauzulą umowną i nie jest skuteczne.

Zwrot kosztów przedsiębiorcy

Ustawa przewiduje jednak pewien wyjątek, zgodnie z którym w przypadku odstąpienia nabywca będzie musiał zmuszony zapłacić określoną kwotę. Umowa może zawierać zastrzeżenie zobowiązujące nabywcę do zwrotu przedsiębiorcy kosztów niezbędnych do zawarcia umowy (art. 7 ust. 2). Wtedy też odstępując od umowy nabywca będzie zobowiązany do ich zwrotu. 

Przedsiębiorca nie może domagać się od nabywcy zwrotu kosztów, jeżeli takie postanowienie nie zostało zawarte w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Realne wyliczenie kosztów

Potraktowanie przez ustawodawcę zwrotu kosztów w sposób wyjątkowy nie oznacza jednak, że przedsiębiorca może wyliczyć swoje koszty w sposób dowolny. W każdej sytuacji, gdy żąda on od nabywcy zwrotu określonej kwoty będzie musiał wykazać, iż stanowi ona równowartość realnie poniesionych wydatków. Przedstawienie zryczałtowanych kosztów, które przedsiębiorca zwykle ponosi przy umowach tego typu nie będzie uwzględnione.

Dodatkowo sumy, wskazane przez niego będą musiały pozostać w ścisłym związku z samym zawarciem umowy. Niezbędne będzie także wykazanie, iż były one niezbędne.

Zobacz również: Timesharing: czy to dobry pomysł na urlop?

Niedozwolona klauzula umowna

Postanowienie umowne, określające kwotę przekraczającą realnie poniesione przez przedsiębiorcę koszty będzie stanowić niedozwoloną klauzulę umowną i nie będzie wiązać nabywcy. Odnosząc się do konkretnej sprawy przedsiębiorca może żądać zwrotu kosztów, jednak ich wyliczenie musi być realne i konkretne.

Podstawa prawna

  • ustawa z dnia z dnia 13 lipca 2000 r. o ochronie nabywców prawa korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego w oznaczonym czasie w każdym roku, 
  •   ustawa o zmianie ustaw Kodeks cywilny, Kodeks wykroczeń i ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Eurowybory 2024 - głosowanie korespondencyjne. PKW: 27 maja ostatnim dniem na zgłoszenie zamiaru. Co trzeba zrobić?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że termin zgłoszenia komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 27 maja 2024 r. Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującego komisarza wyborczego. Co ważne, o dotrzymaniu terminu złożenia zgłoszenia decyduje data ich otrzymania przez właściwy organ, a nie data nadania (stempla pocztowego). Kto i jak może głosować korespondencyjnie?

Mundurowi rozczarowani: nowy mechanizm od MSWiA obliczania dopłat do wypoczynku nie podniósł ich wysokości

Rozczarowanie spotkało Straż Graniczną - zmiany w przepisach nie dadzą im podwyżki wysokości dodatków do wypoczynku.

Zasiłek macierzyński w 2024 roku - ile wynosi? Urlop macierzyński i rodzicielski – ile tygodni?

Od stycznia do kwietnia 2024 roku zasiłki macierzyńskie ZUS wypłacił dla 112,7 tys. kobiet w całej Polsce. Ile wynosi taki zasiłek? Jak długi urlop macierzyński i rodzicielski przysługuje w 2024 roku? 

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na znak CE? Jak rozpoznać znak CE a jak China Export?

Znak CE to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie wszystkich zakupów pod katem oznakowania CE. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy znak jest prawdziwy.

REKLAMA

Sukces "Łowców cieni". Zatrzymali niebezpiecznego czeskiego gangstera

"Łowcy cieni" z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali obywatela Czech, poszukiwanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i czerwonej noty Interpolu. Mężczyzna był ścigany od grudnia 2023 roku za udział w międzynarodowym gangu, który zajmował się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na terenie Polski i Czech.

Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

REKLAMA

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

REKLAMA