reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Zwrot i wymiana > Zwrot towaru zakupionego na prezentacji

Zwrot towaru zakupionego na prezentacji

Zwrot towaru zakupionego na prezentacji może przysparzać wątpliwości ze względu na specyfikę tej formy zakupów. Ochrona konsumenta w przypadku zawarcia umowy z przedsiębiorcą podczas jego prezentacji handlowej jest jednak daleko posunięta.

Zaznaczyć należy, iż zakupy dokonane podczas prezentacji handlowej przedsiębiorcy, są uznawane za umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa, chyba że zostały one dokonane w siedzibie lub lokalu firmy. Skutkuje to specyficznym uregulowaniem kwestii zakupów dokonanych na prezentacji, przez ustawę z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Konsument który zawarł umowę na prezentacji poza lokalem przedsiębiorcy, ma prawo od niej odstąpić bez podawania przyczyny w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. Aby odstąpić od takiej umowy, należy złożyć stosowne oświadczenie na piśmie. Istotne jest, iż przedsiębiorca nie może zastrzec w umowie odstępnego, czyli oznaczonej kwoty, za jaką odstąpienie od umowy będzie możliwie.

Polecamy również: Jak skutecznie dochodzić roszczeń od sprzedawcy?

Ustawa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek poinformowania konsumenta o prawie odstąpienia od umowy oraz wręczenia wzoru oświadczenia o odstąpieniu. Przedsiębiorca jest zobowiązany również do wręczenia konsumentowi pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy, stwierdzającego jej datę i rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę. Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, może od niej odstąpić w terminie dziesięciu dni od dnia pozyskania takiej informacji. Konsumentowi nie przysługuje jednak prawo do odstąpienia od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania.

W przypadku odstąpienia od umowy, konsument ma obowiązek zwrócić towar sprzedawcy, a ten powinien mu niezwłocznie oddać pieniądze. Zwrot powinien nastąpić nie później niż w terminie 14 dni.

Co gdy zakupiliśmy towar na raty?

W przypadku zakupu na raty, będziemy mieć do czynienia z umową kredytu konsumenckiego. Odstąpienie przez konsumenta od umowy kupna towaru podczas prezentacji handlowej przedsiębiorcy, jest skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki. W takiej sytuacji, kredytodawca ma obowiązek zwrócić konsumentowi koszty związane z zawarciem umowy, oprócz tych, które zostały poniesione w związku z ustanowieniem ewentualnego zabezpieczenia oraz kosztów tzw. opłaty przygotowawczej.

Zobacz także: Czy można zwrócić towar gdy się rozmyślimy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama