REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa ustawa o prawach konsumenta okiem konsumenta

Ustawa o prawach konsumenta okiem konsumenta /fot. Fotolia
Ustawa o prawach konsumenta okiem konsumenta /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

25 grudnia 2014 r. wejdzie w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Poza uchyleniem dwóch podstawowych dotychczas ustaw regulujących zakupy konsumentów w Internecie wprowadzi ona szereg zmian, które znacząco zmienią sytuację konsumenta. Oto najistotniejsze zmiany, które warto poznać przed 25 grudnia.

Lepiej poinformowany i świadomy konsument

Lista podstawowych obowiązków informacyjnych z dotychczasowych dziewięciu została wydłużona do ponad dwudziestu. Sprzedawca będzie musiał poinformować konsumenta wyraźnie m.in o głównych cechach produktu, całkowitej cenie produktu uwzględniającej podatki i inne koszty, czy też o możliwości skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń. Co istotne informacje będą musiały zostać podane w kilku miejscach na stronie sklepu internetowego, np. w regulaminie i zakładkach informacyjnych, ale też na stronie sklepu poprzedzającej bezpośrednio złożenie przez konsumenta zamówienia. Zmianie ulegnie również nazwa przycisku skutkującego złożeniem zamówienia na „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub inne równoważne jednoznaczne sformułowanie.

REKLAMA

Umowa zawarta przez telefon w 2015 roku

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dłuższy termin na odstąpienie od umowy

REKLAMA

Wydłużeniu ulegnie termin na odstąpienie od umowy bez podania przyczyny. Obecnie termin ten wynosi 10 dni, a od 25 grudnia wydłuży się do 14 dni. Co istotne, jeżeli sprzedawca nie poinformuje konsumenta o prawie odstąpienia od umowy, to konsument będzie mógł odstąpić od umowy nawet w terminie 12 miesięcy.

Mniej korzystne dla konsumenta będzie wydłużenie listy wyjątków od prawa odstąpienia od umowy. Lista ta wzrośnie z dotychczasowych siedmiu wyjątków do trzynastu, które zaczną obowiązywać dla umów zawartych od 25 grudnia 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reklamacja towaru w kodeksie cywilnym

Dotychczasowa niepopularna niezgodność towaru z umową zostanie zastąpiona dobrze znaną rękojmią, a sama regulacja dotycząca reklamacji wróci do kodeksu cywilnego. Od 25 grudnia 2014 r. żądanie od razu zwrotu gotówki albo obniżenia ceny, będzie co do zasady możliwe tak samo jak żądanie naprawy albo wymiany towaru.

Umowa zawarta przez telefon

REKLAMA

Zawarcie skutecznej umowy przez telefon będzie wymagało potwierdzenia konsumentowi na trwałym nośniku (np. mailowo) treści proponowanej umowy oraz utrwalenia także na trwałym nośniku oświadczenia konsumenta o zawarciu umowy złożonego po otrzymaniu potwierdzenia od przedsiębiorcy. W praktyce do zawarcia umowy przez telefon wymagane może być przesłanie dwóch wiadomości mailowych.

Zmiany należy ocenić korzystnie i to zarówno z punktu widzenia sprzedawców, jak i konsumentów. Przepisy w porównaniu do dotychczas obowiązujących zostały doprecyzowane i ujednolicone. Konsument lepiej poinformowany, to konsument świadomie dokonujący zakupów. Zwiększenie transparentności przedsiębiorców powinno również spowodować zwiększenie zaufania do zakupów internetowych, co ostatecznie powinno wpłynąć pozytywnie na zwiększenie sprzedaży.

Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

Reklamacja produktów spożywczych

Autor: Eksperci serwisu Prokonsumencki.pl. Prokonsumencki.pl to certyfikat i znak jakości przyznawany sklepom internetowym, które respektują wszystkie prawa konsumentów, gwarantując tym samym uczciwe i zgodne z prawem zawieranie transakcji przez internet.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komornik będzie mógł zająć mniej wynagrodzenia. Już od stycznia 2025 roku zmiany korzystne dla dłużników. Sprawdź, co się zmieni

Komornik będzie mógł zająć mniej wynagrodzenia. Już od stycznia 2025 roku wzrosną bowiem kwoty wolne od potrąceń, a więc na kontach dłużników będzie musiało pozostać więcej pieniędzy, które będą służyły zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb.

Nowy sondaż: Kto miałby szansę z Trzaskowskim?

Najnowszy sondaż pokazuje, że Rafał Trzaskowski pokonałby w wyścigu o fotel prezydenta RP m.in. b. premiera Mateusza Morawieckiego (PiS), b. szefa MON Mariusza Błaszczaka (PiS), marszałka Sejmu Szymona Hołownię (Trzecia Droga) oraz obecnego szefa resortu dyplomacji Radosława Sikorskiego (KO).

Darowizna w kryptowalucie. Czy korzysta ze zwolnienia od podatku?

Czy darowizna otrzymana w formie kryptowalut przeznaczona na realizację niegospodarczej działalności statutowej kościelnej osoby prawnej, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych? Organ skarbowy właśnie wypowiedział się w tej sprawie.

Szefowa MEN: część beneficjentów „obchodziła” system i pobierała 800 plus w sposób nieuprawniony. Czy będą kolejne ograniczenia programu? Oburzeni politycy interweniują

Po ostatnich słowach ministry edukacji narodowej Barbary Nowackiej odnośnie pobierania świadczenia 800 plus przez część beneficjentów pomimo niespełnienia wymogów ustawowych, powstaje pytanie – czy program 800 plus czekają kolejne ograniczenia czy też spełnianie kryteriów ustawowych, od których uzależnione jest przysługiwanie świadczenia, wymaga po prostu bardziej dokładnego weryfikowania przez ZUS? 

REKLAMA

W 2025 r. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odmrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi – projekt ustawy okołobudżetowej

Do Sejmu trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025. Projekt zakłada m.in. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odmrożenie wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.

400 mln dolarów za prawa pokrewne do nagrań Pink Floyd. Sprzedana także nazwa i marka

Brytyjski zespół rockowy Pink Floyd zdecydował się na sprzedaż praw do części swojej twórczości firmie Sony za kwotę 400 mln dolarów - przekazał w środę dziennik "Financial Times", który powołał się na osoby uczestniczące w tej transakcji.

Ulga abolicyjna 2024/2025. Kto może skorzystać?

Ulga abolicyjna to rozwiązanie, które ma na celu zniwelowanie różnic w opodatkowaniu dochodów uzyskanych za granicą. Choć do rozliczenia PIT za 2024 rok pozostało jeszcze kilka miesięcy, warto już teraz zapoznać się z tą ulgą, aby odpowiednio przygotować się do rozliczeń. Dzięki niej osoby, które uzyskały przychody poza Polską, mogą obniżyć wysokość należnego podatku w swoim zeznaniu rocznym.

Dodatek wiejski dla nauczycieli. Kiedy i komu przysługuje?

Dodatek wiejski jest jednym z elementów wynagrodzenia nauczycieli, którzy pracują w miejscowościach o niższej liczbie mieszkańców. Wysokość dodatku wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela i jest regulowana przepisami Karty Nauczyciela. Jakie są zasady jego przyznawania i na co mogą liczyć osoby spełniające określone warunki? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

REKLAMA

1000 zł zasiłku dla rodziców przedszkolaków i uczniów jeszcze w 2024 r. Dla kogo jednorazowe świadczenie? [Senackie komisje rozpatrzyły sprawę 2 października]

1000 zł zasiłku dla rodziców przedszkolaków i uczniów jeszcze w 2024 r. Dla kogo jednorazowe świadczenie. Senackie komisje rozpatrzyły sprawę w środę, 2 października. Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu.

Średnio 7330 złotych – tyle zarabiają najlepiej wynagradzani absolwenci studiów wyższych w Polsce. W pierwszym roku po ukończeniu studiów. Nie zgadniesz w jakim zawodzie.

Średnio 7330 złotych – tyle zarabiają najlepiej wynagradzani absolwenci studiów wyższych w Polsce w pierwszym roku po ukończeniu studiów. Nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a ich wypłata to więcej niż przeciętna wynagrodzeń w powiatach ich zamieszkania.

REKLAMA