| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Komu przysługuje wcześniejsza emerytura kolejowa

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura kolejowa

Pracownikami kolejowymi w rozumieniu ustawy o emeryturach są osoby pozostające w stosunku pracy, w jednostkach organizacyjnych przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe, z wyłączeniem biur projektów kolejowych oraz innych jednostkach (komórkach) organizacyjnych, których pracownicy byli objęci dotychczasowymi przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin.

Wcześniejsza emerytura kolejowa przysługuje:

  • pracownikowi urodzonemu przed dniem 1 stycznia 1949 r., który spełnia łącznie następujące warunki:

§ osiągnął wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 55 lat, mężczyzn 60 lat,
§ ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei, o których mowa w art. 44-45.

  • ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r, jeżeli podane wyżej warunki spełniły do dnia 31 grudnia 2008 r. oraz jeżeli nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.
  • osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które na dzień 1 stycznia 1999 r. posiadały co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku kobiety i co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku mężczyzny, w tym co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach (zatrudnienie na kolei) również mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu (także po 31 grudnia 2008 r.) obniżonego wieku emerytalnego. Emerytura ta przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia oraz rozwiązania stosunku pracy w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.

Zobacz również: Komu przysługuje wcześniejsza emerytura

Okresy zatrudnienia na kolei

Za okresy zatrudnienia na kolei uważa się okresy pozostawania w stosunku pracy w kolejowych jednostkach organizacyjnych, w czasie których pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego: chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy.

Każdy pełny rok zatrudnienia na kolei na parowym, spalinowym lub elektrycznym pojeździe trakcyjnym, w drużynach konduktorskich oraz na stanowiskach manewrowych lub ustawiaczy liczy się jako 14 miesięcy zatrudnienia na kolei.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również serwis: Emerytura

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »