reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Emerytura > Emerytura z USA

Emerytura z USA

Osoba, która posiada okresy ubezpieczenia w Polsce lub w USA, może uzyskać emeryturę z obydwu tych państw, jeżeli spełni warunki, które przepisy każdego z tych państw ustanawiają dla nabycia uprawnień do tych świadczeń. Prawo do emerytury ustalane jest równolegle przez odpowiednie instytucje w USA i w Polsce.

Obliczanie emerytury – sumowanie okresów

Proces obliczania emerytury z uwzględnieniem łącznych okresów ubezpieczenia przebytych w USA i w Polsce przebiega w dwóch etapach. Przede wszystkim ZUS wylicza pełną, teoretyczną kwotę  polskiego świadczenia, jakie przysługiwałoby ubezpieczonemu, gdyby wszystkie okresy ubezpieczenia przebył w Polsce. Na tym etapie okresy ubezpieczenia z USA traktuje się jak polskie okresy składkowe w rozumieniu polskiej ustawy emerytalnej. Drugi etap polega na obliczeniu rzeczywistej kwoty polskiego świadczenia na podstawie proporcji występującej między okresami ubezpieczenia przebytymi w Polsce do sumy wszystkich okresów w Polsce i w USA. Równolegle amerykańska Administracja Zabezpieczenia Społecznego obowiązana jest do ustalenia emerytury zgodnie z obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych przepisami, przy uwzględnieniu regulacji umowy.

Jeżeli dana osoba przepracowała 8 lat w Polsce i 16 lat w USA, to przy założeniu, że teoretyczna kwota emerytury wyniosłaby 2100 zł, to rzeczywistą kwotę polskiego świadczenia wyniesie 2100 zł x 8/24, czyli 800 zł.

Zobacz także: Emerytury z USA i Kanady

Obliczanie bez sumowania okresów

Jeżeli okresy ubezpieczenia w Polsce są wystarczające do nabycia prawa do emerytury ZUS, wówczas ustala się prawo do świadczenia i oblicza jego wysokość bez uwzględniania amerykańskich okresów ubezpieczenia danej osoby, chyba że ustalenie emerytury na podstawie łącznych okresów będzie dla ubezpieczonego korzystniejsze.

Jeżeli dana osoba pracowała 30 lat w Polsce i 10 lat w USA należy porównać wysokość kwot uzyskanych z obliczenia emerytury z tytułu 30 lat przepracowanych w Polsce i  emerytury obliczonej na podstawie łącznych okresów przebytych w Polsce i USA.

Wybór przez ZUS świadczenia korzystniejszego nie ogranicza prawa ubezpieczonego do wyboru innego świadczenia, jeżeli uzna on takie rozwiązanie za korzystniejsze.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura z USA.
Emerytura z USA.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jabłoński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama