Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury zagraniczne Vademecum

Ewa Ryś
Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Fot. Fotolia
Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy osoby pracujące zagranicą mają prawo do emerytury? Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia okresy zatrudnienia za granicą, przy ustalaniu prawa do emerytury?

Kto ma prawo do emerytury zagranicznej

Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Na przykład w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie polskiej emerytury ma okresy składkowe i nieskładkowe zbyt krótkie do nabycia uprawnień do tego świadczenia wówczas do polskich okresów ubezpieczenia dolicza się okresy ubezpieczenia przebyte we wszystkich innych państwach członkowskich oraz państwach z którymi Polska ma podpisaną umowę.

REKLAMA

Zobacz także: Czy otrzymam emeryturę zagraniczną

Zobacz także: Praca za granicą a emerytura w Polsce

Emerytury za pracę w krajach Unii Europejskiej

Państwowa emerytura w Wielkiej Brytanii przysługuje emerytura osobom, które  osiągnęły
wiek emerytalny oraz posiadają odpowiednią liczbę lat kwalifikujących. Czym są lata kwalifikujące, to takie lata, w których osiągnięte przychody były wystarczająco wysokie, aby płacić National Insurance Contributions lub pracownik był legalnie zwolniony z płacenia składek.

Zobacz także: Emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Emeryturę za pracę we Włoszech otrzymuje się po osiągnięciu wieku minimalnego. Wynosi on tyle samo co powszechny wiek emerytalny w Polsce. Odpowiednio dla mężczyzn wynosi  65 lat, a dla kobiet 60. Przy czym kobiety mogą przedłużyć okres pracy do 65 roku życia, uzyskując stosownie wyższe wynagrodzenie. Również podobnie, jak w Polsce w celu uzyskania prawa do emerytury wymagane jest legitymowani się odpowiednim okresem składkowym. We Włoszech wynosi on 20 lat.

Zobacz także: Emerytura dla pracowników we Włoszech

Obecnie na emeryturę w Niemczech można przejść z chwilą ukończenia 65 lat. W Niemczech zrównany jest wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. W latach 2012-2035 wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc, tak aby osiągnął limit 67 lat.

Wysokość emerytury w Niemczech zależy od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.

Zobacz także: Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech

Podobnie, jak w Polsce także na Węgrzech obowiązuje trójfilarowy system emerytalny. Pierwszy i drugi filar są filarami obowiązkowymi. Filar II prywatne ubezpieczenie emerytalne, oparte na funduszach zgromadzonych ze składek wpłacanych do prywatnych funduszy emerytalnych. III filar jest dobrowolny. Ponadto prawo węgierskie przewiduje dodatkowy system pomocy emerytalnej, czyli system zasiłków emerytalnych. Ubodzy emeryci otrzymują od lokalnego samorządu dochód minimalny lub wyrównanie do określonej minimalnej stawki.

Zobacz także: Kiedy przysługuje prawo do emerytury na Węgrzech

W Szwecji można odejść na emeryturę w dowolnym momencie po ukończeniu 61 roku życia. Przy czym wysokość emerytury jest obliczana od dochodu otrzymanego w ciągu aktywności zawodowej od ukończenia 16 roku życia. Szwedzkie prawo przewiduje emeryturę gwarantowaną, jest ona podstawową emeryturą  dla wszystkich osób, których oszczędności w ciągu całego życia były niskie, lub które nie miały żadnych dochodów.

Zobacz także: Na jakich warunkach przyznawana jest emerytura za pracę w Szwecji

W porównaniu z Polską, w Norwegii wiek emerytalny jest podniesiony o 2 lata. Co oznacza, że wiek emerytalny wynosi 67 lat. Podobnie jednak jak w Polsce wysokość emerytury uzależniona jest od długości czasu pracy i wysokości dochodu. Norweska emerytura składa się z emerytury podstawowej, emerytury dodatkowej i/lub dodatku specjalnego, oraz z ewentualnie możliwych dodatków za dzieci i współmałżonka.

Zobacz także: Jak otrzymać emeryturę pracując w Norwegii

Wiek emerytalny w Finlandii wynosi 65 lat. Jednak nie wcześniej niż miesiąc po ukończeniu 62 roku życia istnieje również możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Krajowy system emerytalny zapewnia w Finlandii pracownikom emerytury oparte na kryterium zamieszkania i oraz gwarantuje im dochód minimalny.

Zobacz także: Kiedy pracownik może liczyć na emeryturę za pracę w Finlandii

Emerytura za pracę w Stanach Zjednoczonych

Pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi od dnia 1 marca 2009 roku obowiązuje umowa o zabezpieczeniu społecznym. Umowa ta pozwala na sumowanie okresów ubezpieczenia w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Ma to na celu przyznanie prawa do emerytury lub renty, dla osób które pracowały w obu tych krajach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych doliczy okres pracy w USA, jeżeli osoba ubiegająca się o emeryturę lub rentę w Polsce ma za krótki staż emerytalny. Co ważne to samo zrobi organ emerytalny w Stanach.

Zobacz także: Emerytury z USA i Kanady

Zobacz także: Opodatkowanie emerytury z USA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  REKLAMA