reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Emerytury zagraniczne Vademecum

Emerytury zagraniczne Vademecum

Czy osoby pracujące zagranicą mają prawo do emerytury? Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia okresy zatrudnienia za granicą, przy ustalaniu prawa do emerytury?

Kto ma prawo do emerytury zagranicznej

Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Na przykład w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie polskiej emerytury ma okresy składkowe i nieskładkowe zbyt krótkie do nabycia uprawnień do tego świadczenia wówczas do polskich okresów ubezpieczenia dolicza się okresy ubezpieczenia przebyte we wszystkich innych państwach członkowskich oraz państwach z którymi Polska ma podpisaną umowę.

Zobacz także: Czy otrzymam emeryturę zagraniczną

Zobacz także: Praca za granicą a emerytura w Polsce

Emerytury za pracę w krajach Unii Europejskiej

Państwowa emerytura w Wielkiej Brytanii przysługuje emerytura osobom, które  osiągnęły
wiek emerytalny oraz posiadają odpowiednią liczbę lat kwalifikujących. Czym są lata kwalifikujące, to takie lata, w których osiągnięte przychody były wystarczająco wysokie, aby płacić National Insurance Contributions lub pracownik był legalnie zwolniony z płacenia składek.

Zobacz także: Emerytura za pracę w Wielkiej Brytanii

Emeryturę za pracę we Włoszech otrzymuje się po osiągnięciu wieku minimalnego. Wynosi on tyle samo co powszechny wiek emerytalny w Polsce. Odpowiednio dla mężczyzn wynosi  65 lat, a dla kobiet 60. Przy czym kobiety mogą przedłużyć okres pracy do 65 roku życia, uzyskując stosownie wyższe wynagrodzenie. Również podobnie, jak w Polsce w celu uzyskania prawa do emerytury wymagane jest legitymowani się odpowiednim okresem składkowym. We Włoszech wynosi on 20 lat.

Zobacz także: Emerytura dla pracowników we Włoszech

Obecnie na emeryturę w Niemczech można przejść z chwilą ukończenia 65 lat. W Niemczech zrównany jest wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. W latach 2012-2035 wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc, tak aby osiągnął limit 67 lat.

Wysokość emerytury w Niemczech zależy od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.

Zobacz także: Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech

Podobnie, jak w Polsce także na Węgrzech obowiązuje trójfilarowy system emerytalny. Pierwszy i drugi filar są filarami obowiązkowymi. Filar II prywatne ubezpieczenie emerytalne, oparte na funduszach zgromadzonych ze składek wpłacanych do prywatnych funduszy emerytalnych. III filar jest dobrowolny. Ponadto prawo węgierskie przewiduje dodatkowy system pomocy emerytalnej, czyli system zasiłków emerytalnych. Ubodzy emeryci otrzymują od lokalnego samorządu dochód minimalny lub wyrównanie do określonej minimalnej stawki.

Zobacz także: Kiedy przysługuje prawo do emerytury na Węgrzech

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Fot. Fotolia
Przy ustalaniu zarobków branych pod uwagę do obliczania wysokości emerytury uwzględnia się również okresy pracy za granicą. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama