reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Emerytury pomostowe Vademecum

Emerytury pomostowe Vademecum

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Uprawnienie to przysługuje od dnia 1 stycznia 2009 roku.

Kto ma prawo do emerytury pomostowej

Prawo do emerytury pomostowej, przysługuje pracownikowi pod pewnymi warunkami, które pracownik musi spełnić łącznie. Po pierwsze pracownik musi się urodzić po dniu 31 grudnia 1948 roku. Po drugie musi posiadać odpowiedni wiek, który dla kobiet wynosi 55 lat, a dla mężczyzn 60 lat. Po trzecie, w związku z tym, że emerytury pomostowe przyznaje się za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, aby otrzymać emeryturę pomostową, pracownik musi posiadać okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat. Z tym warunkiem łączą się inne warunki. Przed dniem 1 stycznia 1999 roku pracownik musiał wykonywać prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto pracownik po dniu 31 grudnia 2008 roku wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych.

Po czwarte wymagane jest legitymowanie się odpowiednio długim okresem składkowym i nieskładkowym, który dla kobiet wynosi co najmniej 20 lat dla kobiet, a dla mężczyzn 25 lat.

Do okresów składkowych i nieskładkowych nie uwzględnia się okresów pracy w gospodarstwie rolnym.

Po piąte w celu uzyskania prawa do emerytury pomostowej z pracownikiem rozwiązano stosunku pracy.

Prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa.

Zobacz także: Dla kogo emerytura pomostowa

Do ustawy o emeryturach pomostowych dołączony jest wykaz pracy w szczególnych warunkach, który zawiera 40 rodzajów prac. Do pracy w szczególnych warunkach, która daje prawo do emerytury pomostowej zaliczymy między innymi:

  • prace bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla oraz rud metali lub ich wzbogacaniu,
  • prace pod ziemią bezpośrednio przy drążeniu tuneli w górotworze,
  • prace bezpośrednio przy obsłudze wielkich pieców oraz pieców stalowniczych lub odlewniczych,
  • prace bezpośrednio przy kuciu ręcznym w kuźniach,
  • prace nurka lub kesoniarza, prace w komorach hiperbarycznych,
  • prace rybaków morskich,
  • prace na statkach żeglugi morskiej,
  • prace na morskich platformach wiertniczych.

Zobacz także: Jakie prace znajdują się w wykazie prac w szczególnych warunkach

Prawo przewiduje również emeryturę pomostową dla osób zatrudnionych przy pracach w szczególnym charakterze. Prawo przywiduje 24 rodzaje prac w szczególnym charakterze. Zaliczymy do nich między innymi:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej przysługuje rekompensata. fot. Fotolia
Za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej przysługuje rekompensata. fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama