REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dwa modele odwróconej hipoteki

Fundusz Hipoteczny Familia
W krajach Unii Europejskiej występują dwa zasadnicze modele odwróconej hipoteki.
W krajach Unii Europejskiej występują dwa zasadnicze modele odwróconej hipoteki.

REKLAMA

REKLAMA

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który daje seniorom możliwość uzyskania dodatkowej renty. W zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości na fundusz hipoteczny, senior otrzyma comiesięczne wynagrodzenie.

Wiele osób zapewne nie zdaje sobie sprawy, że różnica pomiędzy propozycją funduszy hipotecznych a przygotowywaną przez Ministerstwo Finansów ustawą o odwróconej hipotece leży także w wybranym przez każdą ze stron modelu odwróconej hipoteki. Sprawdźmy jak wygląda to u naszych sąsiadów.

REKLAMA

Co to jest odwrócona hipoteka?

REKLAMA

Odwrócona hipoteka jest produktem finansowym, który od niedawna jest dostępny również na rynku finansowym w Polsce. Jest to usługa skierowana do osób, które ukończyły 65 rok życia, a tym samym weszły w tzw. wiek emerytalny. Odwrócona hipoteka pozwala na uwolnienie kapitału zamrożonego w nieruchomości, poprzez przeniesienie przysługującego seniorowi w stosunku do niej prawa własności w zamian za zwiększenie comiesięcznych dochodów seniora bez konieczności wyprowadzenia się z dotychczas posiadanego mieszkania.

Obecnie w Polsce produkt ten oferowany jest wyłącznie przez fundusze hipoteczne, które w zamian za przeniesienie prawa własności do mieszkania przez seniora na fundusz, zobowiązują się do wypłaty określonej dożywotniej renty oraz zapewniają emerytowi prawo do dożywotniego użytkowania mieszkania bądź też domu (umowa renty za wynagrodzeniem w postaci przeniesienia prawa do nieruchomości wraz z ustanowieniem dożywotniego użytkowania nieruchomości na rzecz seniora).

Zobacz serwis: Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Dwa modele odwróconej hipoteki

Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to tylko jeden z możliwych do zaproponowania modeli odwróconej hipoteki, bowiem w krajach Unii Europejskiej występują dwa zasadnicze modele (odwróconej hipoteki): sprzedażowy i kredytowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Model sprzedażowy – jak twierdzi Maja Gałecka-Wąsowicz, prawnik Funduszu Hipotecznego Familia - wykorzystuje znaną od lat konstrukcję renty dożywotniej, dożywocia lub pożyczki. Model kredytowy zostanie wprowadzony ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym (przygotowywana przez Ministerstwo Finansów) i polega na postawieniu do dyspozycji kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych, jednak bez przenoszenia przez kredytobiorcę prawa własności do nieruchomości na kredytodawcę. Model kredytowy ogranicza grono potencjalnych kredytodawców wyłącznie do instytucji ustawowo upoważnionych do udzielania kredytów.”

Tu należy zaznaczyć, że w większości krajów Unii Europejskiej obowiązuje dziś model sprzedażowy odwróconej hipoteki. który jest przez badaczy instrumentu odwróconej hipoteki jednoznacznie klasyfikowany jako jedna z jej odmian, a nie tylko jako forma poboczna. „W Hiszpanii, Rumunii, Francji czy na Węgrzech spotkamy się z modelem, który dziś dostępny jest także, dzięki funduszom hipotecznym, w Polsce – zauważa Maja Gałecka-Wąsowicz. W państwach Unii Europejskiej model sprzedażowy, funkcjonujący w obrocie dzięki ofercie prywatnych podmiotów, bardzo często poprzedza wprowadzenie na rynek modelu kredytowego oferowanego przez banki. Jest to zjawisko szczególnie mocno widoczne w krajach, gdzie funkcjonują symultanicznie model kredytowy i sprzedażowy odwróconej hipoteki.”

Jak więc widać odwrócona hipoteka wcale nie musi występować wyłącznie w formie, którą zamierza zaproponować Ministerstwo Finansów, ale może funkcjonować również w formie sprzedażowej, która już dziś jest dostępna na polskim rynku dzięki funduszom hipotecznym.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

REKLAMA