reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

Wielu seniorów nieprzychylnie patrzy na odwróconą hipotekę z obawy, że mogliby utracić miejsce zamieszkania. Dla nas wszystkich ważne jest, by mieć swój własny kąt, który znamy i lubimy. Czy jednak faktycznie mają się czego oni obawiać?

Odwrócona hipoteka powstała z myślą o seniorach, więc jej głównym założeniem jest zapewnienie osobie starszej komfortowego życia na emeryturze. Pomysł ten sprawdza się już w szeregu krajów Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce seniorzy coraz chętniej decydują się na tego typu rozwiązanie, które faktycznie umożliwia im bardziej radosne życie, a także spełnianie swoich marzeń czy zagraniczne podróże.

Prawo do dożywotniego zamieszkania

W myśl tego również jednym z kluczowych założeń oferty odwróconej hipoteki jest zapewnienie seniorowi prawa do dożywotniego zamieszkania w swoim mieszkaniu czy domu. Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.

Gwarantem jego prawa jest wpis w III dziale księgi wieczystej. Dodatkowo niektóre fundusze zobowiązują się w akcie notarialnym do niewynajmowania ani niesprzedawania nieruchomości za życia seniora.

Przy odwróconej hipotece senior ma gwarancję, że końca życia będzie mieszkał w swoim mieszkaniu.

Prawo do dożywotniego zamieszkania nie wygasa nawet z chwilą ogłoszenia upadłości przez fundusz.

Zobacz: Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Senior nie musi się więc obawiać, że po podpisaniu umowy z funduszem hipotecznym, zostanie nagle zmuszony do opuszczenia swojego mieszkania. Jego prawo do jego użytkowania jest zabezpieczone prawnie i zapisane w akcie notarialnym.

Prawa seniora są gwarantowane wpisem do księgi wieczystej. Senior mieszka w domu do końca swojego życia, pomimo, iż w ramach odwróconej hipoteki przenosi własność nieruchomości na fundusz.

Zobacz serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.
Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama