| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Odwrócona hipoteka, to produkt skierowany do seniorów. W ramach odwróconej hipoteki za przeniesienie własności nieruchomości, senior będzie otrzymywał comiesięczną rentę.

W Polsce od niedawna dostępna jest nowa usługa, skierowana specjalnie do seniorów. Jeszcze do niedawna grupa ta traktowana była marginalne, obecnie jednak coraz więcej instytucji wychodzi z ofertą do emerytów.

Odwrócona hipoteka nie jest usługą nową, od wielu lat istnieje już i rozwija się w krajach Unii Europejskiej, w tym Wielkiej Brytanii, Francji czy Hiszpanii, jak i również USA. W państwach tym oferta ta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony seniorów. Fundusze hipoteczne, które jako pierwsze wprowadziły tę usługę w Polsce, mają nadzieję, że tak samo będzie także i w naszym kraju.

Dla kogo?

Usługa odwróconej hipoteki jest kierowana do osób, które ukończyły 65 rok życia i posiadają prawo własności do nieruchomości, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu bądź też prawo użytkowania wieczystego. Senior powinien więc być właścicielem albo współwłaścicielem mieszkania, domu bądź też działki. Oferta funduszy hipotecznych zakłada, że senior przenosi prawo do własności nieruchomości na fundusz w zamian za gwarancję wypłaty comiesięcznej raty.

Zobacz: Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka nie dla wszystkich

W myśl oferty przedstawianej przez fundusze hipoteczne dany senior powinien mieszkać w dużym mieście, to znaczy takim, w którym żyje ponad 100 tysięcy osób. Warunek ten wcale nie jest bezpodstawny, podparty jest określonymi założeniami.

Mieszkania w mniejszych miastach zwykle mają mniejszą wartość, to z kolei wpływa negatywnie na wyliczenia renty dla emeryta. Fundusze hipoteczne bowiem ustalając wysokość renty biorą pod uwagę nie tylko płeć i wiek osoby, ale także wartość nieruchomości. Zgodnie z założeniami wypłacana dożywotnia renta powinna starczyć zarówno na pokrycie czynszu, i mediów jak i wydatków na które nie może sobie pozwolić senior z pobieranej emerytury.

Przy odwróconej hipotece na wysokość comiesięcznej renty wpływa m.in. wartość nieruchomości.

Opierając się na tych wyliczeniach, nietrudno dojść do wniosku, że odwrócona hipoteka to oferta skierowana , do osób, które ukończyły 65 rok życia, mieszkają w dużym o wartość minimum 200 tysięcy złotych.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »